SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Pur, Fairy i Ludwik najlepszymi płynami do mycia naczyń, Tymek najtańszy (test UOKiK-u)

Według badania zrealizowanego na zlecenie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów spośród najpopularniejszych płynów do mycia naczyń najwyższą jakość zapewniają Pur, Fairy i Ludwik, a Tymek jest najtańszy w przeliczeniu na jedno zmywanie.

Article

UOKiK przetestował 10 najpopularniejszych marek płynów do zmywania a podstawie rozeznania rynku przez Inspekcję Handlową. Są to Ludwik, Fairy, Help, Filip, Frosh, Pur, Lewiatan, Tymek, W5 i Kraft. Cztery z nich to marki własne sieci handlowych: Lewiatana, Lidla oraz dwa z Biedronki.

Wszystkie płyny, zgodnie z przyjętymi założeniami, zawierały od 5 do 15 proc. anionowych środków powierzchniowo czynnych oraz poniżej 5 proc. niejonowych środków powierzchniowo czynnych i/lub amfoterycznych środków powierzchniowo czynnych.

Płyny do mycia naczyń poddane 66 testom

W ramach badań przetestowano kilka kluczowych parametrów płynów do mycia naczyń:
- zdolność myjącą, czyli skuteczność w usuwaniu zabrudzeń;
- zdolność emulgowania tłuszczów, która przesądza o sile działania detergentu w walce z tłustymi naczyniami;
- odczyn pH produktów, którego wartość wpływa na stan skóry dłoni;
- koszt pojedynczego zmywania i jednego litra (lub kilograma) płynu;
- zgodność z rzeczywistym stanem informacji o zawartości netto (masy lub objętości) produktu.

Badania wykonali pracownicy akredytowanych laboratoriów UOKiK w Bydgoszczy oraz w Łodzi we wrześniu i październiku br. Płyny przeszły w sumie 66 różnych testów, podczas których uzyskano 2 270 wyników cząstkowych.

Pur, Fairy i Ludwik to najlepsze płyny do mycia naczyń

W tekście jakości wzięto pod uwagę trzy parametry, przypisując im następujące wartości: 60 proc. - zdolność myjąca, 35 proc. - zdolność emulgowania tłuszczów, 5 proc. - wartość pH.

Najlepiej wypadły pod tym względem płyny marek Pur, Fairy i Ludwik, wszystkie uzyskały pięć gwiazdek. Cztery gwiazdki przyznano płynowi Kraft.

Tymek najtańszym płynem do mycia naczyń

Z analizowanych płynów do mycia naczyń zdecydowanie najtańszy jest Tymek - jego litr kosztuje 2,49 zł. Kolejne pod tym względem są Lewiatan (2,84 zł) i Help (3,07 zł). Natomiast najwięcej trzeba zapłacić za litr Frosha (9,99 zł) i Fairy (9,88 zł).

Tymek osiągnął też najlepszy stosunek jego jakości do ceny. Jedno zmywanie tym płynem kosztuje średnio jedynie grosz. W przypadku W5 i Kraftu są to 2 grosze, a w przypadku Fairy i Frosha - 5 groszy.

- Stoimy po stronie konsumentów i wspieramy ich, aby podejmowali swoje decyzje zakupowe na podstawie rzetelnych danych. W trzecim raporcie z cyklu „UOKiK testuje” porównujemy działanie 10 płynów do mycia naczyń, które przebadaliśmy w naszych laboratoriach - podsumowuje Tomasz Chróstny, prezes UOKiK-u.

 

Dołącz do dyskusji: Pur, Fairy i Ludwik najlepszymi płynami do mycia naczyń, Tymek najtańszy (test UOKiK-u)

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
takietam
Najlepiej wypada Ludwik bo oprócz dobrych właściwości myjących ma też najlepsze pH dla skóry dłoni .

Ludwik ma pH 5,64 , Pur ma pH 7,8 , Fairy ma pH 8,28

Niemiecki (Pur) i amerykański (Fairy) płyn niszczy skórę dłoni.

Do tego amerykańska firma P&G to właściciel m.in. Gilette, który od jakiegoś czasu bojkotuje...
odpowiedź
User
tuis
Ja niestety zauważyłem, że od dłuższego czasu Ludwik swoją gęstością co raz bardziej przypomina wodę. Zmieniłem płyn na inny ponieważ czuje się oszukiwany przez producenta Ludwika.
odpowiedź
User
Tylko ON
Ludwik
odpowiedź