SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

PO odzyskała prowadzenie i wyprzedza zjednoczoną prawicę

34 procent badanych głosowałoby we wrześniu na Platformę Obywatelską. Od czerwcowego badania PO zyskała 10 punktów procentowych. PiS - wspólnie z Solidarną Polską i Polską Razem - ma 28 procentowe poparcie - pokazuje sondaż TNS Polska.

Donald Tusk, fot. PAP / Radek Pietruszka Article


Preferencje partyjne – dynamika poparcia. Badanie TNS Polska dla Wiadomości TVP1 (fot. TVP)

W najnowszym badaniu SLD otrzymało 9-procentowe poparcie, wyższe od czerwcowego o 1 punkt. Kongres Nowej Prawicy i Polskie Stronnictwo Ludowe popiera we wrześniu po 5 proc. respondentów. Dla partii Janusza Korwin–Mikkego oznacza to spadek o 5 punktów; poparcie dla partii Janusza Piechocińskiego nie zmieniło się.

Na Twój Ruch Janusza Palikota głosowałoby we wrześniu 2 procent badanych, o 2 punkty mniej niż w czerwcu.

Po rozpisaniu tych wyników na mandaty układ w Sejmie wyglądałby następująco: 222 mandaty dla PO, 185 - dla PiS i jego koalicjantów, 43 - dla SLD, 9 - dla Nowej Prawicy i 1 - dla PSL. By mieć większość, potrzeba 231 posłów.

W sondażu TNS Polska dla „Wiadomości” TVP1 zapytano także o to, jak wybór Donalda Tuska na przewodniczącego Rady Europejskiej wpłynie na postrzeganie Platformy Obywatelskiej przez wyborców. Prawie połowa badanych oceniła, że pozytywnie, 18 proc - że negatywnie. 29 procent badanych uważa, że nic się nie zmieni. Siedem procent nie zajęło stanowiska w tej sprawie.

Badanie dla „Wiadomości” TVP1 ośrodek TNS Polska przeprowadził 4–5 września na próbie 1000 Polaków. Osoby, które nie wykluczyły udziału w wyborach – miały sprecyzowane preferencje lub nie były zdecydowane, której partii przekazać poparcie – stanowiły 759. Badanie objęło preferencje spontaniczne i wspomagane (wspomagane dotyczą osób, które uprzednio spontanicznie odpowiadały „nie wiem, na którą partię głosować”).

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: PO odzyskała prowadzenie i wyprzedza zjednoczoną prawicę

7 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
podobny
tylko głupki głosują na PO mądry polak głosuje na PIS,SLD,NP,PSL i tam podobnych
9 19
odpowiedź
User
ekspert
to se Jarek porządził ;)
13 15
odpowiedź
User
do podobny
sam piszesz o sobie:)
11 11
odpowiedź
User
Lorenc
A PIS już szykował się do władzy. I znów przegrane wybory.. i znów cały misterny plan w pis-du:)
13 17
odpowiedź
User
Aner
Ludzie chyba zorientowali się co grozi po zwycięstwie Jarka. Bo koalicja z Mikim to jak dawna koalicja z Samobroną. Ludzie już się nie nabiorą na to.
14 15
odpowiedź