SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Po ogłoszeniu podwójnego weta Andrzej Duda z ogromnym wzrostem sympatii w internecie. „To jeszcze nie stały trend”

Według badania firmy analitycznej SentiOne przekazanego portalowi Wirtualnemedia.pl po zawetowaniu przez Andrzeja Dudę dwóch ustaw „sądowych” sympatia dla prezydenta lawinowo wzrosła. W ciągu jednego dnia polityk zanotował o 258 procent więcej pozytywnych wzmianek i opinii. - Kluczem do sukcesu działań prezydenta Andrzeja Dudy jest to, czy kolejnymi swoimi wystąpieniami podtrzyma pozytywny trend. Dopiero wtedy będzie można mówić o jego sukcesie - ocenia dla Wirtualnemedia.pl Kamil Bargiel, prezes zarządu SentiOne.

Prezydent Andrzej Duda, fot. prezydent.pl Prezydent Andrzej Duda, fot. prezydent.pl

Prezydent Andrzej Duda w poniedziałek przed południem poinformował, że zawetuje uchwalone przez parlament ustawy o Krajowej Radzie Sądowniczej i Sądzie Najwyższym.

Decyzja prezydenta spotkała się z pozytywnym odbiorem w mediach. Andrzeja Dudę pochwaliło wielu dziennikarzy, także tych mocno krytycznych wobec obecnego obozu rządzącego.

Okazuje się, że przychylny stosunek do prezydenckiego weta mają nie tylko media, ale także internet.

Według przekazanego portalowi Wirtualnemedia.pl badania sporządzonego przez SentiOne, firmę zajmującą się monitoringiem opinii w internecie poparcie dla Andrzeja Dudy, który wcześniej nie cieszył się dużą sympatią w sieci lawinowo wzrosło.

SentiOne porównało poziom sympatii dla prezydenta 23 lipca oraz 24 lipca br., czyli w dniu w którym ogłoszono prezydenckie podwójne weto do „sądowych” ustaw uchwalonych przez parlament.

Okazało się, że liczba pozytywnych wzmianek i opinii na temat Andrzeja Dudy wzrosła o 258 proc., nastąpił też bezprecedensowy ponad dwukrotny skok udziału pozytywnych opinii z 14,97 do 39,56 proc. 23 lipca na swoim koncie prezydent miał 367 przychylnych oraz 2,08 tys. negatywnych ocen. Następnego dnia po zawetowaniu wspomnianych ustaw liczba pozytywnych opinii wzrosła do ponad 1,31 tys., zaś negatywne oceny pozostały na niemal niezmienionym poziomie 2,09 tys.

W rozmowie z Wirtualnemedia.pl Kamil Bargiel, prezes zarządu SentiOne przyznaje, że tak duży wzrost poparcia w krótkim czasie jest imponujący, przestrzega jednak otoczenie prezydenta przed pochopnym uznaniem tych danych za trwały sukces i trend.

- Z naszych dotychczasowych doświadczeń (od 5 lat analizujemy opinie internautów podczas każdych wyborów w Polsce) wynika, że bardzo ważny jest wskaźnik sentymentu - tłumaczy Kamil Bargiel. -  Na bazie analizy tego jak dane wydarzenie, zachowanie, a nawet poszczególna wypowiedź polityka jest odbierana, może on na bieżąco oceniać efekty i planować kolejne kroki swoich poczynań. Nie jest tajemnicą fakt że politycy, bez względu na partie do której przynależą są odbierani bardzo krytycznie w internecie. Stąd każda taka zmiana, która powoduje tak duży wzrost pozytywnych emocji wokół polityka powinna być dogłębnie przeanalizowana i monitorowana. Kluczem do sukcesu działań prezydenta Andrzeja Dudy jest to, czy kolejnymi swoimi wystąpieniami podtrzyma pozytywny trend. Dopiero wtedy będzie można mówić o jego sukcesie i dopiero wtedy pozytywny wydźwięk komentarzy na jego temat może przełożyć się na faktyczny wzrost poparcia. Póki co obserwujemy jednostkowy, pozytywny odbiór konkretnego działania.

Szef SentiOne przyznaje, że obecne reakcje w sieci związane z prezydentem nie są zaskoczeniem dla niego i jego współpracowników.

- Mało kto zdaje sobie sprawę, ale narzędzia do analizy opinii w internecie na bazie olbrzymiej próbki danych i praktycznie zerowego opóźnienia w ich zbieraniu w znacznej mierze pozwalają przewidzieć przyszłość - podkreśla Bargiel. - Udowodniliśmy to podczas analizy ostatnich wyborów prezydenckich i parlamentarnych podczas których nasz algorytm wytypował zwycięzców z większa dokładnością niż sondażownie. W USA np. administracja Obamy na szeroką skalę wykorzystywała monitoring nastrojów i opinii w internecie. Podczas przemówienia Obamy do narodu, w czasie rzeczywistym jego sztab analizował sentyment każdej poruszanej przez niego sprawy. Jeśli coś było źle odbierane przez wyborców to natychmiast zmieniano kolejność przemówienia przesuwając do przodu kwestie bardziej lubiane przez wyborców, żeby poprawić ogólny odbiór przemówienia - przypomina prezes SentiOne.

Dołącz do dyskusji: Po ogłoszeniu podwójnego weta Andrzej Duda z ogromnym wzrostem sympatii w internecie. „To jeszcze nie stały trend”

12 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
ze strachu te veta
Ustawy zrobi pod PiS. Bo musi, bo PiS ma większość. Będziesię chwalił kosmetycznymi zmianami. I czekał ażmu prezes wybaczy. TK zabił ręką w rękę z pisarzami. Przestraszył się pod pałacem ludzi a jak dorwaćgo na Helu to wiedział że ma przechlapane .
0 0
odpowiedź
User
Gość
Ho, ho, z takim poparciem w necie, to wygraną w wyborach prezydenckich ma już w kieszeni. A jak zdobędzie jeszcze parę lajków na fejsie, to wygra nawet w pierwszej turze.
0 0
odpowiedź
User
Maria
mam wrażenie, że tak naprawdę to wyreżyserowana posunięcie,a wtajemniczeni tylko ci na szczycie. Zmiany będą kosmetyczne, ale będzie argument ponadpartyjności prezydenta, bo zawetował niejako produkt swojego zaplecza...
0 0
odpowiedź