SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Po stracie miliona użytkowników akcje Twittera pikują o 20 procent

W II kwartale 2018 r. Twitter zwiększył przychody o 24 procent, a zysk spółki wzrósł do 100 mln dolarów. Serwis zanotował jednak w ujęciu kwartalnym spadek liczby użytkowników o milion, co wystarczyło by akcje Twittera na giełdzie potaniały w piątek o 20,54 procent.

Jack Dorsey, szef Twittera Article

W II kwartale br. przychody Twittera osiągnęły poziom 711 mln dol., co oznacza wzrost rok do roku o 24 proc. Przeważająca część tej kwoty – 601 mln pochodzi z reklam. Na rynku amerykańskim spółka osiągnęła 367 mln dol. przychodów (w górę o 10 proc.), natomiast na rynkach międzynarodowych po wzroście o 44 proc. była to kwota 344 mln dol.

W raportowanym okresie Twitter zanotował 100 mln dol. zysku netto, podczas gdy rok wcześniej spółka wykazała stratę na poziomie 116 mln dol. Zysk na jednej akcji wyniósł 17 centów, co jest zgodne z oczekiwaniami analityków. Z kolei wskaźnik EBITDA wyniósł 265 mln dol., co oznacza wzrost rok do roku o 37 proc.

Gorsze wyniki od parametrów finansowych Twitter wykazał pod względem popularności serwisu. Liczba użytkowników korzystających z serwisu codziennie wzrosła o 11 proc. rok do roku, w tym samym ujęciu o 9 mln zwiększyła się też ich miesięczna liczba, która obecnie wynosi 335 mln. Jest to jednak mniej o milion w porównaniu z poprzednim kwartałem br.

Liczba użytkowników w USA wynosi 68 mln (tyle samo co rok wcześniej), podczas gdy w I kwartale br. w Stanach Zjednoczonych 69 mln osób korzystało z Twittera. Poza granicami USA liczba użytkowników Twittera wynosi 267 mln, co oznacza wzrost rok do roku i brak zmian w zestawieniu z poprzednim kwartałem.

Władze spółki wyjaśniają, że kwartalny spadek liczby użytkowników o milion to efekt walki serwisu o podniesienie jego jakości. W maju i czerwcu br. Twitter usunął ok. 70 mln kont, jednak większość z nich nie została uwzględniona w obecnie podawanych statystykach. Jak wyjaśnił Ned Segal, szef finansowy Twittera jest to spowodowane faktem, że konta zostały usunięte w związku z brakiem ich aktywności przez okres 30 dni lub więcej.

Zmniejszająca się liczba użytkowników Twittera o milion w skali kwartału okazała się poważnym sygnałem dla inwestorów mówiącym o obecnej kondycji spółki i jej przyszłych perspektywach. Tym bardziej, że rynek oczekiwał w II kwartale wzrostu liczby użytkowników do 338,5 mln. W konsekwencji akcje Twittera w piątek po zamknięciu giełdy straciły na wartości o 20,54 proc. osiągając cenę 34,12 dol. za sztukę.

Podobna sytuacja miała miejsce w wypadku Facebooka, którego akcje po opublikowaniu najnowszych wyników spółki potaniały o 19 proc. powodując spadek kapitalizacji Facebooka o rekordowe 120 mld dol.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Po stracie miliona użytkowników akcje Twittera pikują o 20 procent

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Gomez
Jak mogą spadać akcje po wykasowaniu fałszywych kont?
9 8
odpowiedź
User
portal troli
tego nikt nie używał poza prawicowymi trolami
9 11
odpowiedź