SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Po wyborach giełdę czeka stopniowa stabilizacja, a następnie powrót do wzrostów

Wraz z ogłoszeniem wyników wyborów powinien się skończyć zastój na warszawskim parkiecie. Nawet w przypadku dużych przetasowań na polskiej scenie politycznej inwestorzy powinni zareagować pozytywnie. Akcje będzie wspierał także powrót zagranicznego kapitału oraz pozytywne tendencje panujące ostatnio wokół rynków wschodzących.

fot. Shutterstock.com Article

– Oddziaływanie wyborów na pewno jest bardzo istotne, ale co ciekawe specyfika polskiego rynku powoduje, że przed samymi wyborami, czyli w sytuacji, w której jesteśmy w tej chwili, polska giełda zachowuje się bardzo stabilnie w odróżnieniu od innych rynków – mówi Jan Żuralski, prezes Private Wealth Consulting.

Ekspert wyjaśnia, że inwestorzy w Polsce ewentualne zmiany w rządzie dyskontują znacznie szybciej, niż ma to miejsce chociażby w Stanach Zjednoczonych czy nawet Turcji.

– Największa zmienność na GPW w Warszawie zazwyczaj się pojawia między dziesiątym a dziewiątym dniem przed wyborami, w zeszłym tygodniu mieliśmy taką sytuację. W tej chwili następuje powolna stabilizacja – mówi Żuralski. – Zazwyczaj w ogniu wyborów zmienność na polskim rynku kapitałowym jest bliska zeru.

Prezes Private Wealth Consulting prognozuje, że pierwsza sesja giełdowa po dniu wyborów, nawet w przypadku diametralnych zmian na scenie politycznej, powinna przebiegać pozytywnie. Głównie dlatego, że zmiany te, choć rewolucyjne, są spodziewane. Następnie rynek czeka okres około tygodniowej stabilizacji. Inwestorzy w tym czasie będą kalkulować wpływ nowego układu sił w parlamencie na rynki finansowe.

– Obserwujemy zmniejszoną płynność na polskiej giełdzie, widać, że inwestorzy instytucjonalni, zwłaszcza z zagranicy, wstrzymują się z zakupami przed wyborami w Polsce. W poniedziałek, kiedy już będzie wiadomo, jak będzie wygląda scena polityczna, inwestorzy zdecydują się wejść na rynek – przekonuje Żuralski.

Początkowy ruch na rynku może mieć związek z zamykaniem krótkich pozycji przez inwestorów grających na spadki. Stanowić to będzie pierwszy impuls do wzrostu cen akcji. Potem powinna nastąpić stopniowa stabilizacja notowań oraz powrót do trendu wzrostowego. Dodatkowym czynnikiem wspierającym napływ kapitału na warszawski parkiet będzie powracający wśród inwestorów sentyment do rynków wschodzących.

– Wydaje się, że głównym elementem determinującym jeszcze zachowanie polskiej giełdy jest to, co dzieje się na rynku międzynarodowym. W tej perspektywie wydaje się, że rynki typu emerging, czyli takie jak Polska czy Turcja, wracają właśnie do gry.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Po wyborach giełdę czeka stopniowa stabilizacja, a następnie powrót do wzrostów

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
adam
moim zdaniem wszystko zależy od zapowiedzi członków PISu odnośnie polityki pieniężnej NBP.to wpłynie na stytuację złotego. tak z reszta przewidują również dane z tradebeat czy money. koniec roku pokaże
8 8
odpowiedź
User
gav
reakcja na złotym jest na razie mało zauważalna, aczkolwiek przez ostatni tydzień był on relatywnie słabszy od innych walut, co wskazuje, że wynik wyborów był przewidywany przez rynek. to potwierdzało by zachowania a raczej ich brak na xsocialu
8 8
odpowiedź