SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Pobyt w kosmosie może zwiększyć ryzyko zaburzeń erekcji

Pobyt w kosmosie może zwiększyć ryzyko zaburzeń erekcji – wynika z badania przeprowadzonego na szczurach, które były wystawione na działanie mikrograwitacji i promieniowania kosmicznego.

fot. Shutterstock.comArticle

Wyniki badania zostały opublikowane w „FASEB Journal”.

Poprzednie badania wykazały, że mikrograwitacja zmniejsza tętno i ciśnienie krwi astronautów, a u niektórych mogą nawet wystąpić problemy ze wzrokiem.

Teraz naukowcy z Florida State University (USA) przeprowadzili symulację mikrograwitacji u szczurów poprzez tzw. odciążanie kończyn tylnych. Wiązało się to z podniesieniem tylnych nóg 43 samców szczurów i przechyleniem ich pod kątem 30 stopni, a następnie utrzymywaniem ich w tej pozycji przez cztery tygodnie. Kolejne 43 samce szczurów mogły w klatkach zachowywać się normalnie.

W obu grupach szczurów różne osobniki były narażone na różną ilość symulacji promieniowania kosmicznego składającego się z protonów i jonów o wysokim i niskim poziomie. Była też grupa zwierząt, której oszczędzono jakiegokolwiek promieniowania.

Około rok później badacze szukali oznak zaburzeń erekcji u szczurów. Zmierzyli stres oksydacyjny, gdy poziom przeciwutleniaczy w organizmie był niski, co powiązano z zaburzeniami erekcji. Inną oznaką była również dysfunkcja śródbłonka, czyli zwężenie naczyń krwionośnych.

Narażenie szczurów na jakąkolwiek ilość promieniowania doprowadziło do znacznie większego poziomu stresu oksydacyjnego i zwęziło naczynia krwionośne w tkance wokół penisów. Takich objawów nie zaobserwowano u zwierząt nienarażonych na promieniowanie.

U szczurów, które doświadczyły jedynie mikrograwitacji, również występowały zwiększone czynniki ryzyka zaburzeń erekcji, ale w mniejszym stopniu niż u szczurów, które były narażone na promieniowanie.

Autorzy badania przypuszczają, że leczenie szczurów przeciwutleniaczami mogłoby pomóc odwrócić niektóre z tych negatywnych skutków, ale nie zostało to jeszcze przetestowane.

„Głównym wnioskiem jest to, że kiedy astronauci powrócą na Ziemię, powinni monitorować swoje zdrowie seksualne” – napisali naukowcy.

Dołącz do dyskusji: Pobyt w kosmosie może zwiększyć ryzyko zaburzeń erekcji

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
los
Dzięki za ostrzeżenie, będę uważać.
odpowiedź
User
Grzegorz
Od pół roku marzę o locie na Marsa. Żona mi ciągle marudzi, że głupoty mi w głowie. Teraz jednak dochodzę do wniosku, że chyba jednak nie polecę na Marsa, a w zasadzie to na pewno nie polecę na Marsa. Wniosek? Lepiej słuchać żony.
odpowiedź
User
Darth Vader
Nie zauważyłem omawianego w artykule problemu. Ale jeszcze pogadam z Palpatinem.
odpowiedź