SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Poczta Polska podnosi ceny za przesyłki. „Statystyczny Polak rocznie zapłaci kilka zł więcej”

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami Poczta Polska wprowadziła od początku lutego 2017 roku nowy cennik dla niektórych przesyłek krajowych. Ceny są średnio wyższe o kilkadziesiąt procent, najbardziej podrożały listy z zadeklarowaną wartością.

fot. poczta polskaArticle

O zmianie cen oferowanych usług Poczta Polska poinformowała po raz pierwszy na początku stycznia br. Teraz od 1 lutego wprowadziła nowy cennik dla niektórych przesyłek krajowych.

Dla przykładu list polecony (Gabaryt A) o wadze do 350 g kosztuje teraz 5,20 zł (wcześniej 4,20 zł), w wypadku tej samej przesyłki wysyłanej priorytetem cena to 6,80 zł (poprzednio 5,50 zł). W tym segmencie najdroższy jest List polecony priorytetowy Gabarytu B, którego cena podskoczyła z 8,30 do 10 zł.

Zwykły list (przesyłka nierejestrowana) o wadze do 350 g (Gabaryt A) drożeje z 2 do 2,60 zł w wypadku opcji ekonomicznej i do 3,20 zł (wcześniej 2,50 zł) w wersji priorytetowej.

Największe podwyżki zastosowano w wypadku przesyłek listowych z zadeklarowaną wartością, w niektórych wypadkach sięgają one ponad 70 proc. Zwykły list o najniższej wadze (Gabaryt A) w tym segmencie kosztuje teraz 14,90 zamiast 8,50 zł, w wersji priorytetowej za taką przesyłkę trzeba zapłacić 16,70 zł (poprzednio 10 zł).

W komunikacie Poczta Polska wyjaśnia wprowadzenie podwyżek kilkoma czynnikami. Operator wskazuje, że c całej Europie dochody z dostarczania tradycyjnych listów maleją z roku na rok. Poczta Polska jako operator wyznaczony jest jednak zobowiązana do utrzymywania szerokiej sieci infrastruktury: placówek pocztowych, skrzynek na listy, a także zatrudniania odpowiedniej liczby pracowników, którzy zapewnią obsługę korespondencji Polaków pięć dni w tygodniu na terenie całego kraju. Rachunek ekonomiczny wykazuje, że przy obecnych cenach usług pocztowych nie jest możliwe pokrycie ich kosztów ani podnoszenie ich jakości.

Poczta Polska zapowiada, że środki uzyskane z wyższych opłat zostaną przeznaczone na rozwój infrastruktury oraz poprawę jakości usług.

Państwowy operator broni też wprowadzonych podwyżek porównując wysokość podstawowych opłat pocztowych do innych codziennych wydatków ponoszonych przez Polaków.

- Koszt wysyłki listu jest nieproporcjonalnie niski w stosunku do ceny innych usług publicznych - głosi komunikat. - Przykładowo w Warszawie za najtańszy 20-minutowy bilet komunikacji miejskiej zapłacimy 3,40 zł, a za list do dowolnego miejsca w Polsce jedynie 2 zł. Planowane od lutego 2017 r. zmiany cen będą wahały się w granicach do kilkudziesięciu groszy. Dla statystycznego Polaka, który wysyła coraz mniej listów będzie to oznaczało dodatkowy wydatek kilku złotych w skali roku. Jednak dla Poczty będzie to realny wzrost przychodu, który pozwoli na zapewnienie klientom odpowiedniego dostępu do usług - zapewnia Poczta Polska.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Poczta Polska podnosi ceny za przesyłki. „Statystyczny Polak rocznie zapłaci kilka zł więcej”

6 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Statystyczny Polak
Od tej pory wszystkie listy będę wysyłać InPostem.
odpowiedź
User
Kawka
Od tej pory wszystkie listy będę wysyłać InPostem.
Nie będziesz biedaku niedoinformowany wysyłał bo już Inpost listów nie obsługuje , a jak obsługiwał to nie dochodziły lub docierały po 2 tygodniach
odpowiedź
User
Ptasznik
Od tej pory wszystkie listy będę wysyłać InPostem.
Nie będziesz biedaku niedoinformowany wysyłał bo już Inpost listów nie obsługuje , a jak obsługiwał to nie dochodziły lub docierały po 2 tygodniach
Pozostaje wysyłać listy przez gołąbka.
odpowiedź