SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Poczta Polska oferuje listy elektroniczne. Q-Doręczenie za 2,20 zł

Nowa usługa Q-Doręczenia, oferowana przez Pocztę Polską w ramach rejestrowanych doręczeń elektronicznych, jest już dostępna dla wszystkich klientów. Żeby z niej korzystać, trzeba założyć Adres Doręczeń Elektronicznych. Przesłanie wiadomości elektronicznej kosztuje 2,20 zł.

Article

Od października 2021 roku Poczta Polska oferuje wysyłanie korespondencji elektronicznej do podmiotów publicznych (urzędów państwowych i administracji samorządowej), działa to pod nazwą Publiczna Usługa Rejestrowanego Doręczenia Elektronicznego.

Teraz operator wprowadził Q-Doręczenia, których do komunikacji elektronicznej między sobą mogą używać także osoby fizyczne, firmy, przedsiębiorcy i stowarzyszenia.

Jak działają Q-Doręczenia

Do korzystania z usługi Q-Doręczenia konieczne jest założenie Adresu Doręczeń Elektronicznych (ADE), nadawanego przez ministra odpowiadającego za informatyzację. Odpowiedni wniosek można złożyć na platformie GOV.pl.

Po utworzeniu konta i aktywowaniu publicznej skrzynki doręczeń (SD) użytkownik może aktywować Q-Doręczenia w panel usług dodatkowych. Wtedy zostanie utworzona jego Skrzynka Doręczeń Kwalifikowana (SDK).

Po co wszystko? Poczta Polska podkreśla, że celem jest maksymalne bezpieczeństwo korespondencji. - Nadawanie ADE przez Ministra oraz zarządzana przez niego baza adresów elektronicznych (BAE) daje gwarancję, że wiemy dokładnie z kim prowadzimy korespondencję, nie ma możliwości podszycia się pod inną osobę. Każdy użytkownik chcąc skorzystać z usługi musi się uwierzytelnić tj. zalogować środkiem identyfikacji elektronicznej np. profilem zaufanym - opisuje firma w komunikacie.

Jak wysyłać przez Pocztę Polską listy elektroniczne

Wiadomość wysyłana poprzez Q-Doręczenia może mieć maksymalnie 10 MB. Jeżeli użytkownik nie ma stałej umowy z Pocztą Polską, przed wysłaniem listu musi go opłacić jedną w dostępnych metod (klienci biznesowi mogą rozliczać się comiesięcznymi fakturami). Wysłanie pojedynczej wiadomości kosztuje 2,20 zł brutto.

Po nadaniu w folderze „wysłane” przy wiadomości pojawią się dane dotyczące m.in. nadania, preawizacji i odebrania. W Skrzynce Doręczeń Kwalifikowanych użytkownik może utworzyć swoją książkę adresową z kontaktami.

Odbiorca wiadomości elektronicznej dostaje powiadomienie o niej na wskazany adres e-mailowy. Może ją odebrać lub odrzucić po zalogowaniu się do swojej Skrzynki Doręczeń Kwalifikowanych. W tym drugim wariancie wiadomości zostaje przeniesiona do zakładki „przesyłki”, gdzie można zapoznać się z korespondencją i dowodami dla tej przesyłki.

Poczta Polska podkreśla, że jej system elektroniczny „zapewnia bezpieczeństwo przesyłki i jej integralność, dowody potwierdzające poszczególne zdarzenia, które są opatrzone kwalifikowanym znacznikiem czasu i zabezpieczone kwalifikowaną pieczęcią elektroniczną dostawcy”.

Operator zwraca uwagę, że usługi rejestrowanego doręczenia elektronicznego mają status usług zaufania, więc dotyczą ich restrykcyjne przepisy europejskie. Są one wykorzystywane w innych krajach Unii Europejskiej, m.in. w Danii, Estonii, Czechach, Francji, we Włoszech czy w Hiszpanii.

Dołącz do dyskusji: Poczta Polska oferuje listy elektroniczne. Q-Doręczenie za 2,20 zł

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Ja_2023
Aha, czyli taki płatny e-mail? Powodzenia! 😂
odpowiedź
User
ZX3333
2.2 za meila. Kogoś nieźle pogrzało.
odpowiedź
User
Stan
W ub roku nie dotarły do mnie 4 tradycyjne przesyłki poczty polskiej a w tym roku już jedna. Może zamiast kombinować niech zaczną wypełniać sumiennie swoje dotychczasowe obowiązki.
odpowiedź