SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

5 października Poczta Polska uruchamia usługę e-Doręczeń

5 października br. rusza usługa rejestrowanego doręczenia elektronicznego korespondencji pomiędzy jednostkami administracji państwowej a obywatelem - przypomniała w komunikacie Poczta Polska. Spółka dodała, że usługa w zakresie e-Doręczeń ma być darmowa dla wszystkich obywateli.

fot. materiały prasoweArticle

Jak zaznaczyła Poczta Polska w komunikacie, e-Doręczenie to wygodna i dobrowolna usługa w komunikacji państwo-obywatel, umożliwiająca obywatelom elektroniczny odbiór korespondencji z organów administracji państwowej. Oznacza to, że zamiast tradycyjnego papierowego listu urzędowego, pismo zostanie przesłane w formie elektronicznej na indywidualną skrzynkę do doręczeń elektronicznych, o którą dbać będzie Poczta Polska jako wyznaczony operator cyfrowy.

Według Poczty, rozwiązanie takie jest korzystniejsze z punktu widzenia obywatela. "Elektroniczne doręczenie jest nieporównywalnie szybsze niż konwencjonalna usługa listowa. Z przesłaną w ten sposób korespondencją zapoznać się można w dowolnym momencie i miejscu, bez konieczności wychodzenia z domu. Na usłudze zyskuje także środowisko, dzięki oszczędności papieru oraz innych surowców, wykorzystywanych podczas logistyki przesyłek" - wskazała spółka.

Jak dodała, osobom, które z różnych względów nie zdecydują się na elektroniczną usługę, Poczta zapewni usługę hybrydową, polegającą na drukowaniu przesyłek nadanych elektronicznie przez podmioty publiczne i doręczeniu ich do obywateli w formie tradycyjnej.

e-Doręczenie nie jest usługą, jaką znamy z poczty elektronicznej

Spółka podkreśla, że e-Doręczenie nie jest usługą, jaką znamy z poczty elektronicznej, błędem jest określanie jej jako zwykłego e-maila. Różnice są ogromne i wynikają z regulacji normujących e-Doręczenie, a dzięki spełnieniu warunków określonych w przepisach zewnętrznych usługa rejestrowanego doręczenia elektronicznego, gwarantuje m.in. integralność przesyłki, tj. zachowanie jej poufności od nadania do odbioru oraz jej niezmienność czyli gwarantuje odbiór niezmienionej i nienaruszonej treści przesyłki, która wyszła od nadawcy (wiadomości szyfrowane) i identyfikację nadawcy i odbiorcy.

W usłudze e-Doręczeń będą generowane dowody nadania i odbioru wiadomości, tak jak w przypadku listu poleconego tradycyjnego. Dowody te będą dostępne i przechowywane przez operatora wyznaczonego przez okres 36 miesięcy, nawet w przypadku usunięcia wiadomości przez obywatela z dedykowanej, indywidualnej skrzynki - dodała Poczta.

Wskazała, że najważniejszy element odróżniający usługę e-Doręczenia od zwykłego e-maila, to brak możliwości wykorzystania tożsamości innego użytkownika, dzięki jednoznacznej weryfikacji tożsamości uczestników procesu.

"Teraz, kiedy otrzymujemy wiadomość z nieznanego nam adresu, nie mamy pewności czy faktycznie wysłała go osoba czy instytucja, która się na nim podpisuje. Korzystają z tego cyberprzestępcy, podszywając się pod znane firmy, m.in. pod Pocztę Polską. Częstokroć celem takich e-maili jest wyłudzenie danych, które posłużyć mogą do przejęcia kont bankowych i środków na nich zgromadzonych" - dodała.

W ocenie spółki, wiadomości odbierane i wysyłane za pośrednictwem adresu do doręczeń elektronicznych są zabezpieczone przed możliwością odczytania i niedostępne dla osób czy tzw. robotów z zewnątrz, jak ma to miejsce w przypadku prywatnej poczty elektronicznej.

Jak wskazała Poczta, usługa w zakresie e-Doręczeń ma być darmowa dla wszystkich obywateli. Przepisy przewidują opłaty ze strony instytucji publicznych, uczestniczących w systemie.

Poczta Polska jest największym operatorem na rodzimym rynku – zatrudnia blisko 80 tys. pracowników, jej sieć obejmuje 7,6 tys. placówek, filii i agencji pocztowych.

Dołącz do dyskusji: 5 października Poczta Polska uruchamia usługę e-Doręczeń

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Prawda
Poczta daje mi "wygodę i ochronę środowiska" w zamian za dostęp do mojej korespondencji ze wszystkimi możliwymi urzędami. Kusząca propozycja... Czyli teraz dostęp do tych danych, przetrzymywanych przez nieokreśloną ilość czasu (36 miesięcy to bzdura), będą mieli: 1. urząd, 2. petent, 3. poczta, 4. cyberprzestępcy, 5. nominaci partyjni stojący na czele zarządu poczty.
odpowiedź
User
awek
Poczta Polska drukująca maile, czyli 21 wiek w domu i zagrodzie.
odpowiedź
User
dh
A kiedy Poczta Polska uruchomi usługę doręczenia listów poleconych do adresata, zamiast samego awizo do skrzynki?
odpowiedź