SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Prawie 24 mln zł wpływów z "podatku od VoD" w 2021 roku

Do Polskiego Instytutu Sztuk Filmowej w całym 2021 roku wpłynęło ponad 23,7 mln zł opłaty od audiowizualnych usług medialnych, potocznie znanej jako "podatek od VoD" - dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl.

fot. Shutterstock.comfot. Shutterstock.com

Jak wynika z informacji uzyskanych przez Wirtualnemedia.pl, łączna kwota opłat od audiowizualnych usług medialnych w 2021 r. wyniosła 23 773 057,04 zł.  

Wpłaty tylko za czwarty kwartał zeszłego roku wynoszą obecnie 7 008 754,48 zł. To o ponad 1,4 mln więcej niż za trzeci kwartał ubiegłego roku. W tym okresie do PISF wpłynęło ponad 5,6 mln zł daniny od podmiotów świadczących audiowizualne usługi medialne.

"Podatek od VoD" od 2020 roku

Z ostatnio dostępnych danych, za czwarty kwartał 2020r., podatek od VoD opłaciło 19 firm, w tym: Amazon Digital UK (oferuje serwis Prime Video), organizacja European Audiovisual Entrepreneurs, Fratria (nadawca Telewizji wPolsce.pl), VIMN Poland (do którego należą Nickelodeon, Nickelodeon HD, Nick Jr., MTV, VH1, VIVA, Comedy Central, Comedy Central Family oraz Paramount Channel HD) i Wirtualna Polska Media (ma w portfolio usługę WP Pilot i Telewizję WP).

Opłata od audiowizualnych usług medialnych na żądanie w internecie, potocznie określana jako "podatek od VoD", została wprowadzona z początkiem lipca 2020 roku w ramach tzw. tarczy antykryzysowej 3.0. Wynosi 1,5 proc. przychodów z opłat od użytkowników lub z reklam, w zależności od tego, które przychody są wyższe u danej firmy.

Z podatku zostali zwolnieni mikroprzedsiębiorcy i wydawcy serwisów, których liczba użytkowników w ub.r. była niż 1 proc. osób korzystających w Polsce z internetu szerokopasmowego.

Według danych UKE z takiego internetu korzystało w 2020 roku 7,77 mln osób, więc progiem dla opłaty od VoD jest 77,7 tys. użytkowników serwisu.

Dołącz do dyskusji: Prawie 24 mln zł wpływów z "podatku od VoD" w 2021 roku

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Asia
Bardzo dobrze. Teraz jeszcze kwestia nadających na YT.
odpowiedź
User
kolis
Bardzo dobrze. Teraz jeszcze kwestia nadających na YT.


Ale podatek nie płacą reżyserzy, tylko platformy.
odpowiedź
User
ciekawe
A netflix? HBO go? W tym zestawieniu podmiotów brakuje największych graczy...
odpowiedź