SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Trzech na czterech seniorów ma pozytywne podejście do życia

Tylko 7 proc. osób powyżej 65. roku życia ma złe nastawienie do życia. Większość pozytywnie patrzy w przyszłość i teraźniejszość, mimo nierzadkich problemów zdrowotnych lub finansowych - pokazuje badanie ARC Rynek i Opinia na zlecenie Stowarzyszenia mali bracia Ubogich.

Article

Optymizm osób starszych maleje wraz z wiekiem. Optymistów jest więcej wśród osób między 65 a 79 rokiem życia, mniej zaś w wieku 80 lat i więcej. W całej grupie 65+ jedynie 7 proc. badanych przyznaje, że ma negatywne nastawienie do życia.

Kondycja fizyczna seniorów

W badaniu ARC Rynek i Opinia 30 proc. ankietowanych seniorów deklaruje, że czuje się dobrze. Co piąty badany ocenia stan swojego zdrowia jako "raczej zły", a 8 proc. "zdecydowanie zły". Aż 34 proc. ocenia swoje samopoczucie jako "ani złe, ani dobre" .

Prawie połowa badanych deklaruje, że żyje na średnim poziomie, ale niemal co trzecia osoba musi na co dzień bardzo oszczędnie gospodarować. Co dziesiątemu respondentowi nie starcza nawet na podstawowe potrzeby. Kobiety i osoby mieszkające samotnie częściej oceniają, że żyją bardzo skromnie, mężczyźni natomiast częściej oceniają swoją sytuację materialną jako dobrą.

Rodzina na pierwszym miejscu

Za najważniejsze osoby w swoim życiu badani najczęściej uznają członków rodziny – przede wszystkim dzieci (62 proc. wskazań), a także współmałżonków (35 proc.).

Przyjaciele są szczególnie ważni dla osób, które mieszkają samotnie. Są także osoby, które zadeklarowały, że nie mają osób, które mogłyby określić jako „najważniejsze w życiu” – w tej grupie przeważają osoby samotne oraz osoby powyżej 80 roku życia.

– Wiele osób po 80. czy 90. roku życia nie ma już ani rodziny, ani przyjaciół. Skazani na samotność tracą sens życia. Nie wychodzą z domu, nie mają z kim porozmawiać, ani do kogo zadzwonić. Dopada ich apatia, brak apetytu oraz strach przed jutrzejszym dniem. Pewnie to, w największej mierze, jest przyczyną tego, że w tej grupie optymistów jest dużo mniej. Na szczęście Stowarzyszenie mali bracia Ubogich zapewnia im wolontariuszy, którzy troszczą się o nich i sprawiają, że życie staje się bardziej przyjazne. Można powiedzieć, że wolontariusze mbU to czasami tacy „przyszywani wnuczkowie” naszych podopiecznych  – komentuje Joanna Mielczarek, dyrektor Stowarzyszenia mali bracia Ubogich.

Badanie „Sytuacja społeczna osób w wieku 65+” zostało zrealizowane przez agencję badawczą ARC Rynek i Opinia na zlecenie Stowarzyszenia mali bracia Ubogich metodą CATI (ankiety telefoniczne) na próbie N=600 respondentów w wieku 65+, mieszkających w miastach. Badanie zostało zrealizowane w kwietniu 2018 roku.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Trzech na czterech seniorów ma pozytywne podejście do życia

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl