SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Podpis elektroniczny wśród kluczowych rozwiązań technologicznych dla prawników firm

Prawnicy firm wskazują na rolę nowych technologii w podnoszeniu efektywności ich pracy - za kluczowe rozwiązania uznają elektroniczny obieg dokumentów (84 proc.) i podpis elektroniczny (71 proc.) - wynika z raportu “Prawnicy przedsiębiorstw w centrum procesów biznesowych”.

Article

Raport przygotowali kancelaria PwC Legal i Polskie Stowarzyszenie Prawników Przedsiębiorstw.

Jak podano, w ostatnich latach rola prawników przedsiębiorstw przeszła ewolucję od roli wyłącznie wspierającej do roli istotnego partnera dla biznesu. Wiąże się to z przejmowaniem odpowiedzialności za dodatkowe obszary działania firmy, takie jak compliance (zapewnienie zgodności działania z prawem, jak również z innymi dobrowolnie przyjętymi normami postępowania, w celu zapobiegania stratom finansowym lub utracie reputacji), raportowanie korporacyjne czy procesy regulacyjne - czytamy.

W raporcie zaznaczono, że wśród prawników przedsiębiorstw wzrosło zainteresowanie nowymi technologiami w porównaniu do 2016 r.

Jak wskazano, obecnie 86 proc. respondentów twierdzi, że widoczny jest wzrost znaczenia nowych technologii dla działów prawnych. "Co ciekawe, prawnicy przedsiębiorstw deklarują dużą otwartość na nowe technologie pod warunkiem jednak, że narzędzia te pozwalają na współpracę z biznesem oraz usprawniają pracę i zwiększają efektywność w tym zakresie" - podano. Dodano, że kluczowym czynnikiem jest integracja nowych rozwiązań technologicznych z działalnością całego przedsiębiorstwa. Zaznaczono, że "szczególnie pożądana jest implementacja narzędzi, które usprawni pracę na styku dział prawnego i biznesu".

W raporcie poinformowano, że 84 proc. pytanych wskazało elektroniczny obieg dokumentów oraz wdrożenie systemów z bazami dokumentów/projektów jako technologie ważne dla efektywnej pracy prawnika przedsiębiorstwa. Następne miejsca w tej kategorii zajęło rozwiązanie ściśle związane z procesem wdrożenia elektronicznego obiegu dokumentów, tj. podpis elektroniczny (71 proc. odpowiedzi).

Z badania wynika też, że prawnicy przedsiębiorstw mają coraz większą autonomię w wyborze kancelarii zewnętrznych i dysponują w tym zakresie oddzielnym budżetem. Jak czytamy w raporcie, w ponad połowie badanych firm przy wyborze kancelarii zewnętrznych prawnicy nie są związani żadnymi odgórnie ustalonymi wytycznymi (jedynie 1/3 firm ma ściśle określone procedury przetargowe). "Ma to szczególne znaczenie, jeśli weźmiemy pod uwagę, że aż 66 proc. (o 6 proc. więcej niż w badaniu z 2016 r.) badanych działów prawnych regularnie współpracuje z zewnętrznymi kancelariami, 31 proc. czyni to sporadycznie, zaś jedynie 3 proc nie korzysta z tej pomocy" - podano.

Dodano, że najczęściej zlecanymi zadaniami kancelariom zewnętrznym są postępowania sądowe oraz podatki. Wewnętrzne działy prawne najrzadziej zlecają zadania z zakresu compliance, obsługi prawnej zarządu, negocjacji umów czy e-commerce oraz IT.

Raporty
autor:
2020-11-24

Dołącz do dyskusji:

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl