SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Podróbki towarów to 261 mld zł straty rocznie w UE. W Polsce: 9,5 mld zł

Bezpośrednie roczne straty z powodu podrabiania i piractwa w 11 kluczowych sektorach gospodarki UE to 261 mld zł - wynika z szacunkowych danych Urzędu Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (EUIPO).

Article

Ze zaktualizowanej analizy EUIPO wynika, że całkowite straty wynoszą 7,4% sprzedaży w następujących sektorach: kosmetyki i higiena osobista, odzież, obuwie i akcesoria, artykuły sportowe, zabawki i gry, biżuteria i zegarki, torebki i bagaż, nagrania muzyczne, napoje spirytusowe i wina, produkty farmaceutyczne, pestycydy i smartfony.

Biorąc pod uwagę, iż producenci działający zgodnie z prawem produkują mniej niż miałoby to miejsce w przypadku nieistnienia podrabiania, przez co zatrudniają mniej pracowników, w analizie oszacowano, że w sektorach tych w całej UE bezpośrednio tracimy nawet 468 tys. miejsc pracy.

W Polsce roczne straty spowodowane podrabianiem i piractwem szacuje się na 9,5 mld zł, co stanowi 10% sprzedaży w 11 sektorach.

Zgodnie z analizą, w ujęciu ogólnym całkowita wartość sprzedaży utraconej w Polsce odpowiada kwocie 252 zł na obywatela polskiego rocznie.

W badaniu oszacowano, że od czasu pierwszej analizy z 2018 r. wielkość utraconej sprzedaży spadła na poziomie UE we wszystkich badanych sektorach, z wyjątkiem dwóch: odzieży, akcesoriów i obuwia oraz kosmetyków i higieny osobistej.

Największym spośród wszystkich analizowanych sektorów pod względem wielkości sprzedaży i zatrudnienia jest sektor odzieży, obuwia i akcesoriów. Według danych szacunkowych, w całej UE w sektorze tym odnotowano straty w sprzedaży wynoszące ok. 123 mld zł rocznie, czyli 9,7% całkowitej sprzedaży. W Polsce straty w sprzedaży z powodu podrabiania w tym sektorze szacuje się na ok. 2,5 mld zł rocznie, czyli ok. 10,6% całego sektora.

W sektorze produktów kosmetycznych i higieny osobistej w UE obecność podrabianych towarów na rynku prowadzi do strat sięgających ok. 30 mld zł rocznie. Stanowi to 10,6% całkowitej sprzedaży w tym sektorze. W Polsce szacowane straty wynoszą tutaj 1,4 mld zł, co stanowi 14,1% całkowitej sprzedaży.

W raporcie z 2019 r. na temat statusu ochrony praw własności intelektualnej zebrano wyniki prac w zakresie sprawozdawczości EUIPO na poziomie unijnym i globalnym. Obejmuje on badania dotyczące ilości towarów podrobionych i pirackich w handlu międzynarodowym, a także pokazuje udział gospodarczy sektorów intensywnie korzystających z praw własności intelektualnej we wzroście gospodarczym i tworzeniu miejsc pracy. Raport zawiera również nowe badania przedstawiające w jaki sposób małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP) korzystające z praw własności intelektualnej, takich jak znaki towarowe, wzory i patenty, mają większe szanse na osiągnięcie wysokiego wzrostu niż inne MŚP.

Przez 5 lat (od 2012 do 2016 r.) EUIPO śledził gospodarcze skutki podrabiania w 11 kluczowych sektorach gospodarki w UE, o których wiadomo, że są narażone na naruszenia praw własności intelektualnej. 11 poszkodowanych sektorów objętych analizą to: kosmetyki i higiena osobista, odzież, obuwie i akcesoria, artykuły sportowe, zabawki i gry, biżuteria i zegarki, torebki i bagaż, nagrania muzyczne, napoje spirytusowe i wina, produkty farmaceutyczne, pestycydy i smartfony.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Podróbki towarów to 261 mld zł straty rocznie w UE. W Polsce: 9,5 mld zł

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl