SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Platforma Orange podniesie opłaty za dekodery

Od 13 marca nieznacznie zdrożeje opłata za dzierżawę dekodera platformy cyfrowej Orange. Nowi klienci i tacy, którzy dokonują wymianę sprzętu, mają płacić 1 zł brutto drożej.

Dekoder platformy cyfrowej OrangeDekoder platformy cyfrowej Orange

Do nowego cennika Orange dotarł portal telepolis.pl. Wynika z niego, że o złotówkę brutto podrożeją opłaty za dzierżawę urządzeń. Za wszystkie modemy trzeba będzie płacić 4,99 zł miesięcznie. Tyle samo ma kosztować wypożyczanie od platformy dekoderów 4K Stream (DV8555) i 4K (IWU 200). 5,99 zł ma z kolei kosztować dzierżawa dekodera 4K Premium (ICU 100).

Ceny dla obecnych klientów nie ulegną zmianie. Chyba, że zdecydują się oni na wynajem lepszego dekodera.

Orange na razie nie chce komentować podwyżki opłat.

Operatorzy płatnej telewizji podnoszą opłaty

Orange nie jest jedynym dostawcą płatnej telewizji, który zdecydował się na podwyżkę w ostatnich miesiącach. Przed tygodniem informowaliśmy, że sieć kablowa Multimedia Polska informuje o podwyżkach, które wejdą w życie 1 kwietnia.  Wysokość podwyżek zależy od liczby wykupywanych usług. Według tabeli każda z nich drożeje od nieco ponad 1 zł do 5 zł 47 groszy. W przypadku osób z pełnym pakietem i internetem opłaty mogą wzrosnąć nawet ze 140 do 170 zł. Za sam abonament telewizyjny klient może płacić 4 zł 32 grosze więcej. O 1-3 zł wyższe są też opłaty za dostęp do usługi z wykorzystaniem dekodera.

Wcześniej na podobny krok wobec klientów z umowami na czas nieokreślony, a także na czas określony (wprowadzono klauzulę waloryzacyjną), zdecydowała się Vectra.

- Niespotykany od ponad 20 lat poziom inflacji stawia ogromne wyzwania przed wszystkimi przedsiębiorcami w Polsce, w tym operatorami telekomunikacyjnymi. W związku z tym Vectra zmuszona jest dokonać waloryzacji opłat za świadczone usługi. Waloryzacja opłat jest zgodna z zapisami w umowach z abonentami i wynika bezpośrednio z poziomu inflacji określanego poprzez średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem w 2022 r. podany przez GUS w dniu 13.01.2023 r. - tłumaczyło w rozmowie z Wirtualnemedia.pl biuro prasowe Vectry.

Klienci Vectry i należącej do niej sieci Multimedia Polska skarżą się na takie praktyki do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. UOKIK wszczął postępowanie w tej sprawie.

-  Do Urzędu trafiają skargi na spółki Vectra i Multimedia Polska w związku z klauzulami inflacyjnymi. Mamy kilkadziesiąt takich sygnałów. Konsumenci wskazują głównie na to, że nie mogą wypowiedzieć umowy, a informacje o podwyżce otrzymują krótko po jej podpisaniu - przekazał portalowi Wirtualnemedia.pl departament komunikacji UOKiK. W styczniu prezes Urzędu nałożył 22,23 mln zł kary na Vectrę za jednostronne zmiany umów 3-4 lata temu pozwalające wprowadzić podwyżkę. Firma twierdzi, że jej działanie było legalne i odwołała się do sądu.

Od jesieni ceny trzykrotnie podniosła platforma cyfrowa Canal+. We wrześniu 2022 roku o 5-10 zł podwyższono ceny podstawowych pakietów. W  styczniu br. o 10 zł zdrożała paczka Sport. Od marca cena pakietu Entry+Sport wzrosła z 70 do 75 zł i obejmuje tylko Viaplay w opcji Medium (Bundesliga, Premier League i wybrane gale KSW). Plan Total (z Formułą 1) jest dostępny w pakiecie Relax+Sport za 85 zł w pierwszym miesiącu trwania umowy, a później cena wzrasta do 105 zł miesięcznie.

Dołącz do dyskusji: Platforma Orange podniesie opłaty za dekodery

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
T
Cieszą się operatorzy internetowych platform VOD, do których migruje wielu niezadowolonych abonentów płatnej telewizji.

Uważam, że kablówki/platformy satelitarne w pełni zasłużyły/zapracowały sobie na obecny los. Polski rynek jest dziś totalnie zepsuty. Mnóstwo śmieciowych, powtórkowych kanałów, tłustych od reklam. Nic dziwnego, że tak piszczą przy okazji "Lex Pilot" i pomysłu na sprzedawanie kanałów oddzielnie, a nie w pakietach. Szybko okaże się to, o czym wiadomo od dawno -> iż większość kanałów nadaje się tylko do likwidacji.
odpowiedź
User
Piter9265
To prawda a La carte usunie skutecznie te powtorkowe kanały zostanie tylko to co ludzie chcą oglądać. A platformy nie będą doić ludzi z abonamentu i dodatkowo z reklam 200-tu kanałów.
odpowiedź
User
Johnu
No najlepiej nie komentować, ale ceny podnosić. Powodzenia
odpowiedź