SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Podwyżka VAT nie uratuje finansów publicznych

Rząd na piątkowym, specjalnym posiedzeniu nie przyjął  wieloletniego planu finansów państwa. Może zrobi to w najbliższy wtorek. Premier Donald Tusk zapowiedział, że rząd planuje podwyżkę  stawki VAT o 1 pkt proc., zamrożenie płac w sferze budżetowej  oraz wprowadzenie tzw. reguły wydatkowej, która ma powstrzymać tempo zwiększania wydatków.

Podwyżka VAT nie uratuje finansów publicznych

„Propozycje przedstawione przez rząd są daleko niewystarczające, mają charakter doraźny i nie wybiegają w przyszłość.  Brakuje długofalowego planu naprawy finansów publicznych”  – ocenia Henryka Bochniarz, Prezydent PKPP Lewiatan.

„Przecież o pogarszającym się stanie finansów państwa wiadomo od dawna. Tymczasem rząd stosuje półśrodki. I nie robi tego, co trzeba. Nie dereguluje gospodarki i nie zmniejsza kosztów administracyjnych. Ich ograniczenie o wymagane przez  UE  25 proc. pozwoliłoby do 2012 roku zmniejszyć koszty administracji i przedsiębiorstw prawie o 20 mld zł. To odpowiada połowie tegorocznego deficytu budżetowego” – dodaje.

Zdaniem Lewiatana celem rządu nie jest  systemowa reforma finansów publicznych tylko uniknięcie w przyszłym roku konsekwencji, które niesie ze sobą przekroczenie przez dług publiczny 55 proc. PKB.  Chodzi także o pokazanie rynkom finansowym, że podjęte zostały działania ograniczające wzrost deficytu budżetowego w 2011 i 2012 roku oraz uspokojenie Unii Europejskiej, że jesteśmy na ścieżce schodzenia z deficytem budżetowym do 3 proc. PKB. Propozycje rządu są tylko odłożeniem w czasie groźby zapaści finansów publicznych.

Rząd, aby obniżyć deficyt finansów publicznych nie może się ograniczyć tylko do zwiększenia wpływów do budżetu poprzez podniesienie podatków. Powinien skupić się na cięciu wydatków. Konieczna jest likwidacja przywilejów emerytalnych dla służb mundurowych, sędziów i prokuratorów, zmniejszenie dopłat do emerytur górników, czy zaostrzenie warunków przyznawania rent. Szkoda, że rząd nie  przedstawił kompleksowego planu reform, w którym ewentualne podwyżki podatków mogą być tylko jednym z elementów naprawy finansów. Rząd nie rozpoczyna reformy finansów publicznych od zmniejszenia wydatków, ograniczenia kosztów administracji tylko koncentruje się na rozwiązaniach zwiększających podatkowe dochody budżetu.

Polska nie jest już zieloną wyspą. Wzrost gospodarczy jest faktem prawie w całej Europie. Równowaga finansów publicznych jest u nas gorsza od przeciętnej w Europie. W ubiegłem roku niższy deficyt finansów publicznych (7,1% PKB w Polsce) miało aż 17 krajów UE. W 2010 roku, pomimo wysokiej dynamiki wzrostu gospodarczego sytuacja się nie poprawi. W odróżnieniu od większości krajów UE w Polsce brakuje reform strukturalnych –  wiarygodnej ścieżki średniookresowego dostosowania fiskalnego.

Wkrótce PKPP Lewiatan zaprezentuje „Białą Księgę – 500 dni”, w której pokaże  rozwiązania, których celem będzie systemowa naprawa finansów publicznych.

 

Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Podwyżka VAT nie uratuje finansów publicznych

7 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Akcja - Stop podwyżce podatku VAT - przyłącz się
Przyłączcie się do akcji "Stop podwyżce podatku VAT o 1 p.%" (wysyłamy krótkie oświadczenie na email kancelarii Ministerstwa Finansów RP) - dajecie też wsparcie informacyjne akcji!

Szczegóły akcji tutaj: http://www.pppi.pl/stop-podwyzce-podatku-vat.html
odpowiedź
User
Ela
Spiepszaj dziadu!!!!!
odpowiedź
User
Ela
Dotkniesz sie do mojej emerytury to zabije dziada
odpowiedź
User
Ela
Ile tycvh watów wypierniczac dziady
odpowiedź
User
Ela
Dość tłamszenia narodu.Gotowa do walki
odpowiedź