SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Spotkanie na temat podwyżek w „Gazecie Wyborczej”. Co ustalono?

W środę odbyło się spotkanie przedstawicieli spółki Wyborcza z pracownikami. Tematem były m.in. postulaty podwyżek, których domagano się w podpisanym przez niemal 270 pracowników liście. Spotkanie jednak nie zakończyło się wiążącymi ustaleniami, kolejne - w maju.

Siedziba Agory (fot. Jacek Kowalski) Siedziba Agory (fot. Jacek Kowalski)

W środę odbyło się spotkanie zespołu „Gazety Wyborczej” z zarządem spółki Wyborcza. Według naszych informacji, mogło w nim uczestniczyć nawet 500 osób (część zdalnie). To pokłosie listu 270 dziennikarzy „Wyborczej”, w którym domagali się m.in. większych podwyżek i likwidacji umów śmieciowych.

Jak dowiedziały się Wirtualnemedia.pl, podczas środowego spotkania nie zapadły wiążące ustalenia.

- Spotkanie dotyczyło głównie planów „Wyborczej” na najbliższy czas – zaznacza w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Natalia Mazur, przewodnicząca „Solidarności” w Agorze. - Trudno mi ocenić, czy nadawcy listu są usatysfakcjonowani, większość musiała wrócić do domu przed końcem spotkania. Będziemy jeszcze w najbliższym czasie rozmawiać z naszymi związkowcami – dodaje.

- Żadnego przełomu, odpowiedź oczywiście padła: zarząd odniósł się do postulatów dotyczących podwyżek, ale zobowiązaliśmy się, że zachowamy te sprawy w gronie uczestników spotkania – zaznacza Mazur.

- Podczas kilkugodzinnego spotkania padło wiele słów, ale tak naprawdę mało konkretów – mówi jeden z dziennikarzy „Wyborczej”, który pragnie zachować anonimowość. - Nie wygląda, abyśmy na razie jako załoga „spotykali się” z zarządem gdzieś nawet pośrodku w kwestii podwyżek. Są plany i pomysły, ale na razie nie padały w nich konkretne rozwiązania w temacie podwyżek – podkreśla.

Agora nie chce komentować, co działo się w środę. - To było spotkanie poświęcone wewnętrznym sprawom spółki. Nie będziemy informować o jego przebiegu mediów – przekazała nam Anna Marucha, rzeczniczka prasowa Agory.

Kolejne spotkanie w sprawie ma odbyć się w maju.

List „Mamy dość!”

W marcu do zarządów Agory i nowej spółki Wyborcza pracownicy i współpracownicy „Gazety Wyborczej” napisali list (pomysłodawcami byli dziennikarze z Krakowa i Zakopanego). Podpisali go następnie pracownicy wszystkich oddziałów lokalnych tytułu, a także centrali w Warszawie.

Sygnatariusze pisma rozpoczynającego się słowami „Mamy dość!” domagają się m.in. czterokrotnie wyższych podwyżek niż te zaproponowane przez zarząd (2000 zł brutto zamiast 500 zł brutto). Padają tam także żądania uregulowania statusu pracowników pracujących na tzw. umowach śmieciowych [to umowy cywilnoprawne zawarte mimo istnienia stosunku pracy wymagającego zawarcia umowy o pracę - red.].

Autorzy domagają się również transparentnej struktury płac, w tym zniwelowania dysproporcji płacowych, a także ujawnienia kosztów zarządu spółki Wyborcza i uzależnienia wysokości pensji jego członków od mediany płac w spółce.

W czwartym kwartale ub.r. średnia sprzedaż wydania „Gazety Wyborczej” wynosiła 40 020 egz., po spadku rok do roku o 14,72 proc. (według danych Polskich Badań Czytelnictwa).

W czwartym kwartale ub.r. grupa Agora przy wzroście przychodów o prawie jedną trzecią zarobiła na czysto 50,9 mln zł. Po przejęciu Eurozetu skokowo zwiększyły się jej wyniki w pionie radiowym.

Dołącz do dyskusji: Spotkanie na temat podwyżek w „Gazecie Wyborczej”. Co ustalono?

8 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
dwir
Podsumowanie spotkania
Podwyżek nie będzie można się rozejść
14 0
odpowiedź
User
Dominika
w Wyborczej to jednak wstydu nie mają, gazeta nie zarabia a Ci chcą podwyżek. Wasz biznes się kończy pora się przebranżowić.
9 1
odpowiedź
User
cóż
redakcja przez lata była niezależna od zarządu, autonomiczna i źle zarządzana. obecna sytuacja jest tego pokłosiem. przypomnijcie sobie państwo list w obronie pana Wójcika i opluwanie tego zarządu do którego teraz przychodzicie po podwyżki
16 0
odpowiedź