SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Pogrom QAnon na Facebooku. 790 grup usuniętych z serwisu, 10 tysięcy kont na Instagramie pod lupą

Facebook rozpoczął wojnę z teorią spiskową QAnon. Firma usunęła ze swojego głównego serwisu 790 grup i 100 stron związanych z tym ruchem, zaś 10 tysięcy profili na Instagramie zostało poddanych procedurze kontroli i w przyszłości może zostać zablokowanych.

Facebook.com/White HouseArticle

QAnon to coraz popularniejsza w Stanach Zjednoczonych teoria spiskowa wpierająca Donalda Trumpa. Zgodnie z nią prezydent USA musi walczyć z szeroko zakrojonym spiskiem nieokreślonych bliżej sił, które zagrażają bezpieczeństwu państwa.

QAnon przybiera coraz groźniejsze formy do tego stopnia, że teoria została uznana przez FBI za zagrożenie terrorystyczne i podjęto odpowiednie działania by je wyeliminować.

Jednym z kanałów propagowania QAnon był Twitter. W lipcu br. szefostwo serwisu zapowiedziało jednak aktywną walkę z tym ruchem. Twitter poinformował wówczas, że w ciągu kilku tygodni usunął 7 tys. kont publikujących stale treści związane z QAnon.

Czytaj także: Antyszczepionkowcy pozwali Facebooka za odrzucanie ich reklam

Facebook kontra QAnon

Osoby związane z QAnon nie ograniczają swojej obecności w internecie jedynie do Twittera. Są aktywne także w innych mediach społecznościowych, w tym w ekosystemie Facebooka.

Koncern kierowany przez Marka Zuckerberga od dawna był krytykowany za to, że pozostaje bierny na publikowanie w jego serwisach treści dotyczących teorii spiskowych, w tym także tych związanych z QAnon. Teraz jednak Facebook poinformował, że rozpoczął aktywną walkę z tego rodzaju aktywnością.

Na swojej stronie internetowej Facebook donosi, że w ostatnim czasie usunął ze swojego serwisu 790 grup oraz 100 stron powiązanych z ruchem QAnon. Zablokowano także ponad 300 hashtagów dotyczących tej teorii oraz 1,5 tys. reklam związanych z QAnon.

Facebook poinformował dodatkowo, że zidentyfikował na należącej do niego platformie Instagram 1,95 tys. grup, 440 stron oraz ponad 10 tys. profili powiązanych z QAnon. Według koncernu wszystkie te aktywności są obecnie poddawane kontroli i jest bardzo możliwe, że w bliskiej przyszłości zostaną na Instagramie zablokowane.

Czytaj także: Facebook wprowadza płatne wydarzenia online na potrzeby firm

Facebook tłumaczy, że jego decyzja związana z blokowaniem QAnon wynika bezpośrednio ze strategii serwisu, zgodnie z którą restrykcjom podlegają wszystkie rodzaje aktywności sprzeczne ze standardami platformy. Firma zapowiada także, że w przyszłości będzie aktywniej niż dotąd walczyć z materiałami propagującymi skrajne poglądy polityczne lub dezinformację.

Przychód Facebooka sięgnął w II kwartale 2020 roku 18,69 miliarda dolarów. To o 11 proc. więcej w porównaniu z analogicznym okresem roku 2019 (16,89 mld USD). Przychód z reklam firmy wyniósł 18,32 miliarda dolarów, co oznacza wzrost o 10 proc. w ujęciu rocznym. Facebook zanotował w II kwartale bieżącego roku zysk netto w wysokości 5,18 miliarda dolarów, w porównaniu do 2,62 miliarda dolarów zysku w II kwartale roku 2019 (+98 proc.).

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Pogrom QAnon na Facebooku. 790 grup usuniętych z serwisu, 10 tysięcy kont na Instagramie pod lupą

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Obserwator
Puszka pandory otwarta.
Zaczynamy nową erę moderacji treści.
Nie jestem fanem Trumpa ale sytuacja jest bardzo poważnym precedensem który zapewne rozpocznie lawinę. Cenzura nigdy nie wychodzi.
odpowiedź