SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Polacy chcą darmowej telewizji publicznej finansowanej z reklam

Model finansowania mediów publicznych powinien się zmienić - uważa blisko 60 proc. internautów zbadanych przez MEC. Ponad połowa respondentów twierdzi, że media publiczne powinny być w całości finansowane z reklam, a dwie trzecie z nich uważa, że obecnie nie warto płacić abonamentu RTV.

fot. akpaArticle

Obecny model finansowania mediów publicznych nie cieszy się dużym poparciem Polaków z dostępem do internetu . Badanie domu mediowego MEC pokazuje, że 58 proc. z nich twierdzi, że aktualny model powinien się zmienić, aprobuje go jedynie co piąty internauta.

55 proc. badanych widzów uważa, że media publiczne powinny być w całości finansowane z reklam, a co czwarty że to stacje komercyjne powinny płacić podatek na funkcjonowanie mediów publicznych. Mniejsze, bo tylko 17-proc. poparcie ma wśród badanych widzów pozostawienie abonamentu w obecnej formie, lecz obniżenie jego wysokości.

Zaledwie 7 proc. badanych uważa, że abonament bądź inna forma opłaty mogą być wyższe niż dziś, ale w zamian za poprawę jakości programów w mediach publicznych.
 

W badaniu 35-proc. respondentów stwierdziło, że media publiczne powinny emitować reklamy. Niemal identyczny odsetek badanych uzależnia obecność spotów reklamowych od wysokości opłat ponoszonych przez widzów. Co piąty internauta nie widzi miejsca dla reklam w mediach publicznych.

Akceptacja dla reklam rośnie wśród badanych, jeśli ich obecność jest przedstawiona jako alternatywa wobec konieczności płacenia abonamentu radiowo-telewizyjnego. Gdyby badani mieli wybór: płacić za media publiczne więcej niż obecnie, ale w mediach tych nie byłoby reklam bądź mieć je za darmo, ale z reklamami, 61 proc. wybrałoby ten drugi scenariusz.

Ponad dwie trzecie badanych byłaby nawet skłonna zaakceptować przerywanie programów spotami reklamowymi pod warunkiem, że nie obowiązywałyby żadne opłaty za media.

Tylko 17 proc. badanych uważa, że warto obecnie płacić abonament na media publiczne. Dwie trzecie badanych ma przeciwne zdanie.

Zapytano też o to jaką wysokość opłat akceptowaliby badani za media publiczne w obecnym kształcie. Blisko 40 proc. deklaruje, że byłoby to maksymalnie 10 zł miesięcznie. Zbliżony odsetek badanych nie byłby skłonny uiszczać dobrowolnie żadnej opłaty.

Opór nieznacznie by się zmniejszył, gdyby media publiczne nie emitowały reklam. W takim scenariuszu 31 proc. internautów nadal nie byłaby skłonna płacić za media publiczne, większy jest jednak odsetek tych, którzy twierdzą, że wyasygnowaliby na ten cel więcej niż 10 zł miesięcznie.

- To badanie nie wyraża naszego stanowiska w sprawie reformy mediów publicznych, ale być może będzie kolejnym punktem w dyskusji nad ich przyszłym kształtem - mówi Izabela Albrychiewicz, prezes MEC.

Obecnie trwają prace nad regulacjami, które mają określić nowe finansowanie mediów publicznych w Polsce - możliwe jest wprowadzenie opłaty audiowizualnej pobieranej z rachunkiem za energię elektryczną czy z podatkiem, jest też pomysł opłaty nadawców komercyjnych na rzecz TVP i Polskiego Radia. Krzysztof Czabański, wiceminister kultury, zapowiedział ostatnio, że ustawa obejmująca kwestie finansowania mediów publicznych może trafić do Sejmu w kwietniu br.

Badanie realizowane zostało przez MEC w dniach 25-26 stycznia na próbie 1 tys. respondentów, z pomocą wywiadów internetowych, z wykorzystaniem panelu SW Research. 

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Polacy chcą darmowej telewizji publicznej finansowanej z reklam

23 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Sondaże to ściema !!!
Jak PO rządziło w TVP to ludzie chcieli płacić abonament RTV a teraz już nie.
Co jeszcze wymyślicie aby zniechęcić ludzi do oglądania TVP ?
odpowiedź
User
luk
No to super. Dom Mediowy zajmujący się reklamą robi sondaż. Wynika z niego, że widzowie aż wdychają za tym, żeby oglaądać reklamy, a najbardziej wyprodukowane przez ten Dom. Po co są umieszczane takie brednie w tym serwisie?
odpowiedź
User
Do luka
Nie wziąłeś pod uwagę, że ludzie wolą reklamy od abonamentu. Dlaczego? To proste jak budowa cepa. Reklamy da się ominąć a spróbuj ominąć odpowiednio egzekwowany abonament
odpowiedź