SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Polacy chcą zmian w "500 plus" na korzyść samotnych rodziców

Większość Polaków popiera zmiany w rządowym programie "500 plus". Prawie trzy czwarte chce przyznania świadczenia wszystkim samotnym rodzicom, a 70 proc. postuluje wprowadzenie zasady, że “500 plus” na każde dziecko możliwe jest pod warunkiem, że minimum jeden rodzic pracuje - wynika z badania Ciekaweliczby.pl na panelu Ariadna.

fot. Shutterstock.com Article

W ostatnich tygodniach dużo mówi się w mediach na temat ewentualnych zmian w rządowym projekcie dodatków na dzieci "500 plus". Jakie zmiany w programie poparliby Polacy?

73 proc. dorosłych Polaków popiera pomysł przyznania “500 plus” wszystkim samotnym rodzicom. Większość (70 proc.) chce wprowadzenia zasady, że “500 plus” jest przyznawane na każde dziecko pod warunkiem, że minimum jeden rodzic pracuje (70 proc.) oraz odebrania “500 plus” osobom najbogatszym (66 proc.).

Ponad połowa (52 proc.) popiera pomysł, by świadczenie było przyznawane tylko dzieciom szczepionym, 51 proc. chce zastąpić dodatki pieniężne bonami na gwarantowane posiłki w szkołach i materiały edukacyjne dla dzieci. Mniejszy entuzjazm wzbudza pomysł ewentualnego odebrania “500 plus” w sytuacji, gdy oboje rodziców nie pracuje (48 proc.).

Poparcie dla zmian w "500 plus" według elektoratów partii

Wśród sympatyków Platformy Obywatelskiej najpopularniejszym pomysłem jest odebranie “500 plus” najbogatszym (81 proc.), podczas gdy wśród wyborców Prawa i Sprawiedliwości ten pomysł zajmuje trzecie miejsce (53 proc.).

Również więcej wyborców PO popiera pomysł przyznania “500 plus” na każde dziecko pod warunkiem, że minimum jeden rodzic pracuje (75 proc.). Wśród elektoratu PiS ta propozycja także zyskuje znaczne uznanie (66 proc.).

 

Podobny odsetek badanych sympatyków PiS i PO jest za przyznaniem “500 plus” dla wszystkich samotnych rodziców (79 proc. vs 78 proc.).

- Świadomość, że wiele osób unika pracy, bo woli utrzymywać się z różnego rodzaju świadczeń i zasiłków sprawia, że większość Polaków, niezależnie od sympatii politycznych, popiera zmiany w przyznawaniu świadczeń. Dotyczy to również programu “500 plus”, który nie powinien zniechęcać ludzi do podejmowania pracy - mówi Alicja Defratyka, autorka projektu ciekaweliczby.pl.

Co z unikającymi pracy?

Co powinien zrobić polski rząd z obywatelami unikającymi pracy, świadomie żyjącymi na koszt podatników? Tylko co piąta zapytana osoba uważa, że państwo nie powinno nic robić z takimi ludźmi. Połowa chce zaś ograniczać zasiłki, lub odebrać (29 proc.) zasiłki i świadczenia, by zachęcić lub zmusić takie osoby do pracy.

Zarówno zwolennicy rządzących, jak i głównej partii opozycyjnej są w tych poglądach dość zgodni. Przedstawiciele elektoratu PiS i PO (43 proc. vs 41 proc.) przyznaje się, że zna choć jedną osobą, która w ciągu ostatniego roku „naciągała” budżet państwa, pobierając różne zasiłki i inne świadczenia pieniężne. Wśród wszystkich badanych 43 proc. przyznało, że zna choć jednego „naciągacza”.

Badanie przeprowadzone dla serwisu ciekaweliczby.pl na ogólnopolskim panelu badawczym Ariadna. Próba ogólnopolska N=1057 osób. Kwoty dobrane wg reprezentacji w populacji Polaków wieku 18 lat i więcej dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Termin realizacji: 30 listopada - 3 grudnia 2018. Metoda CAWI.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Polacy chcą zmian w "500 plus" na korzyść samotnych rodziców

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Rog
Samotni rodzice to jeden z większych MITÓW...
17 10
odpowiedź
User
cyna
Samotni rodzice to jeden z większych MITÓW...
W przedszkolu - owszem
12 8
odpowiedź
User
Mat
Samotni rodzice to jeden z większych MITÓW...

Zgadza się. Moda na konkubinat wykreowała samotnych rodziców... Moda na rozwody, wykreowała samotnych rodziców... I tak naprawdę to nie większość Polaków chce wprowadzenia programu dla samotnych rodziców, tylko "samotni rodzice", chcą wprowadzenia programu dla siebie samych.
14 8
odpowiedź