SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Polacy coraz rzadziej jadą za granicę z gotówką

Według Polaków najwygodniejszym sposobem finansowania wydatków w trakcie podróży zagranicznej wciąż jest gotówka kupiona w kantorze, ale jednocześnie odsetek osób zabierających ze sobą gotówkę spadł w ciągu ostatnich dwóch lat o niemal jedną trzecią. Zdecydowanie chętniej korzystalibyśmy za to z bezprowizyjnych bankomatów i kart płatniczych - wynika z badania Homo Homini.

W dalszym ciągu największy odsetek Polaków przed zagraniczną podróżą udałby się do kantoru po walutę, ale liczba takich osób w ciągu ostatnich dwóch lat znacząco spadła.

W czerwcu 2011 r. 41 proc. respondentów wskazywało, że najbardziej wygodną formą dokonywania płatności za granicą jest korzystanie z uprzednio kupionej w polskim kantorze gotówki. Teraz taką odpowiedź wybrało 28,5 proc. ankietowanych.

Na popularności znacznie zyskała bezprowizyjna wypłata pieniędzy z bankomatu. Taki sposób pozyskania pieniędzy jako preferowaną opcję wskazała ponad 1/4 respondentów (wzrost z 18 proc. w 2011 r. do 25,7 proc. w 2013 r.). Dodatkowe 7,6 proc. Polaków najchętniej wypłaciłoby gotówkę za granicą z dowolnego bankomatu, akceptując pobraną z tego tytułu prowizję.

Dwa lata temu 17 proc. Polaków preferowało posługiwanie się w zagranicznej podróży kartą kredytową, a 6 proc. - debetową. Dziś karty kredytowe za najwygodniejszy sposób dokonywania płatności w czasie wakacji uważa 25,6 proc. ankietowanych, a debetowe - niemal 12 proc.

Większą skłonność do zabierania ze sobą gotówki lub jej wymiany w kantorach na miejscu mają osoby w średnim wieku (35 proc. respondentów w wieku 45-54 lata i ponad 30 proc. 55-64-latków). Podczas wakacyjnego wyjazdu z bankomatów znacznie chętniej korzystają osoby w wieku 18-24 lata (32 proc.), podobnie jak z kart debetowych (ponad 20 proc.). Z kart kredytowych korzystają natomiast najczęściej osoby w wieku 25-34 lata (ponad 30 proc.).

Sondaż telefoniczny został przeprowadzony przez Instytut Homo Homini na zlecenie Deutsche Bank PBC 19 lipca 2013 r. na losowej, reprezentatywnej dla ogółu mieszkańców Polski próbie respondentów.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Polacy coraz rzadziej jadą za granicę z gotówką

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl