SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Polacy przez szalejącą inflację niechętnie myślą o wakacjach

Przez rosnącą inflację, niemal co czwarty Polak nie planuje żadnego wyjazdu wakacyjnego, a co piąty nie podjął w tym temacie jeszcze żadnej decyzji. Aż 66 proc. badanych przyznaje, że na ich decyzje wakacyjne ma duży wpływ inflacja oraz rosnące ceny – wynika z badania ARC Rynek i Opinia.

fot. Shutterstock.comfot. Shutterstock.com

23 proc. badanych nie planuje wyjazdu wakacyjnego w tym roku, a kolejne 18 proc. jeszcze nie podjęło decyzji. Rok temu aż 47 proc. badanych deklarowało, że wyjedzie wyłącznie na wakacje w kraju. W tym roku takie osoby stanowią zaledwie 35 proc. respondentów.

Zobacz: Prognozy: 60-procentowa inflacja, 15 proc. klasy średniej "w strefie ubóstwa"

Więcej Polaków chce jechać na zagraniczne wakacje

Porównując dane wyraźnie widać, że istotnie (niemal dwukrotnie) wzrósł odsetek osób planujących urlop wyłącznie za granicą – o ile w zeszłym roku odsetek takich osób wynosił tylko 6 proc., o tyle w tym roku wynosi 11 proc.

Odsetek osób, które planują jechać zarówno na urlop w Polsce jak i za granicę był taki sam w zeszłym i w tym roku i wynosił średnio 12 proc., przy czym jest on znacznie wyższy (19 proc.) wśród osób z najmłodszej grupy wiekowej (18-24 lat).

59 proc. badanych jest zdania, że wyjazdy wakacyjne są w tym roku droższe niż w ubiegłym, przy czym aż 31 proc. uważa, że ceny są zdecydowanie wyższe. Co piąty badany nie potrafi ocenić wysokości cen.

Zobacz: W marcu w sklepach było drożej średnio o ponad 15 proc.

Czynniki związane z wysoką inflacją, rosnącymi cenami czy sytuacją geopolityczną – wojną w Ukrainie – mają wpływ na decyzje wakacyjne Polaków. Zdecydowanie największy wpływ ma inflacja i rosnące ceny usług – aż 66 proc. badanych przyznało, że ma to dla nich znaczenie. Również wojna w Ukrainie i ryzyko zakażeń COVID nie pozostają bez znaczenia. Jakie decyzje podejmują Polacy w związku z tym?

Najwyższy odsetek badanych przyznał, że w związku z powyższymi czynnikami zostają na wakacje w Polsce. Niemal co piąty wybierze tańsze kierunki wakacyjne, a 17 proc. szuka tańszych opcji noclegowych. Warto zauważyć, że poszukiwania tańszych opcji wakacyjnych są szczególnie popularne (24 proc.) wśród przedstawicieli najmłodszej badanej grupy wiekowej (od 18 do 24 lat).

Zobacz: Co 5. firma nie sprawdza wiarygodności finansowej kontrahentów

Ilu Polaków zrezygnuje z wakacji?

Co dziesiąty Polak deklaruje, że w ogóle zrezygnuje z wyjazdu wakacyjnego. Nieco bardziej skłonne do rezygnacji z wakacji są osoby z najstarszej badanej grupy wiekowej (od 45 do 65 lat) – 12 proc..

- Wyniki badania pokazują, że Polacy chcą ruszyć za granicę na wakacje, nawet mimo różnych czynników niesprzyjających, takich jak inflacja. Przez ostatnie dwa lata czynnikiem ograniczającym wyjazdy zagraniczne był Covid i związane z nim obostrzenia. Obecnie takim czynnikiem z pewnością jest inflacja, ale jak widać duża część osób mimo tego planuje udać się za granicę. Oczywiście pozostaje kwestia cen w turystyce krajowej – branża turystyczna próbuje zrekompensować sobie straty z ostatnich dwóch lat, przez co ceny są też wysokie. Nie jest to do końca właściwa strategia, bo być może lepiej jest przyciągnąć mniej zamożnego turystę polskiego niż żadnego. Tym bardziej, że Polska jako kraj zlokalizowany blisko linii frontu może turystycznie ucierpieć z powodu odpływu turystów zagranicznych. Warto pamiętać, że tę lukę mogą wypełnić Polacy, pod warunkiem otrzymania dobrej oferty – komentuje dr Adam Czarnecki z ARC Rynek i Opinia.

Badanie zostało zrealizowane od 13 do 20 kwietnia 2022 przez ARC Rynek i Opinia metodą CAWI – ankiety online zrealizowane na epanel.pl (N=1019). Próba reprezentatywna pod względem płci, wieku, wielkości miejscowości zamieszkania, wykształcenia oraz regionu GUS próba populacji Polaków w wieku 18-65 lat.

Dołącz do dyskusji: Polacy przez szalejącą inflację niechętnie myślą o wakacjach

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Klaus Schab
Ojej jaka szkoda. Wojna zmieniła perspektywę w 5 minut. Pomyślcie lepiej o misce ryżu, bo szykujemy wa...szykuje się globalny kryzys żywnościowy i przerwane łancuchy dostaw przez tego szaleńca putina.
odpowiedź
User
zx
Wszelakie badania u nas w kraju, podobnie jak sondaże wyborcze, można włożyć między bajki. Takie badania są jak pytanie górala, czy sezon był dobry i czy są turyści: nigdy nie ma dobrego sezonu i nie ma turystów. Ten sam góral obok domu buduje kolejne dwa bookingi dla turystów, bo taki ruch.
odpowiedź
User
gosc
bzdury wyssane z brudnego notatnika propagandysty. O wakacjach mysla wszyscy,i tak jak zawsze kazdy mierzy tam gdzie uwaza ze moze mierzyc.. Wszelkie tego typu sondazownie sa zawsze,ale to zawsze, podpiete pod budzet tego kto, zleca zadanie ze z gory zalozona teza do ktorej trzeba dopasowac liczby.A to sie da zrobic przy biurku.
odpowiedź