SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Polacy nadal nie wiedzą, gdzie wyrzucać śmieci

45 proc. Polaków nadal twierdzi, że ma problemy z umieszczeniem nieczystości we właściwym dla nich pojemniku. Co trzeci obywatel źle lub bardzo źle ocenia proces informowania mieszkańców o nowym obowiązku segregacji nieczystości - wynika z badań PBS.

Polacy nadal nie wiedzą, gdzie wyrzucać śmieci

Mimo że niemal wszyscy dorośli mieszkańcy naszego kraju słyszeli o wejściu w życie tzw. ustawy śmieciowej, to jedynie co trzeci czuje się dobrze lub bardzo dobrze poinformowany o obowiązkach z niej wynikających.

 

Co piąty badany nie wie w jaki sposób naliczane są opłaty za wywóz nieczystości w jego miejscowości (proporcjonalnie do liczby mieszkańców, do metrażu czy też zużytej wody lub w inny sposób). Świadomość jest nieco większa wśród decydentów w gospodarstwie domowym, jednakże nadal 10 proc. z nich nie wie, na jakiej podstawie naliczane są jego rachunki za wywóz śmieci.

Według badanych najlepszym sposobem naliczania opłat za wywóz nieczystości jest uzależnienie ich od liczby osób zameldowanych w mieszkaniu czy domu. Uważa tak niemal dwie trzecie z nich. 8 proc. Polaków sądzi, że opłaty powinno się naliczać proporcjonalnie do metrażu, natomiast 5 proc., że proporcjonalnie do ilości zużytej wody. Co ciekawe, za najlepszy Polacy uważają sposób, w jaki obecnie się rozliczają z gminą.

37 proc. respondentów jest zadowolonych lub bardzo zadowolonych ze sprawności wywozu śmieci w ich miejscu zamieszkania po 1 lipca br. 17 proc. jest niezadowolonych, a 10 proc. - bardzo niezadowolonych.

Wprowadzenie wyższych opłat za niesegregowane odpady zwiększyło odsetek osób sortujących nieczystości. 38 proc. decydentów deklaruje, że ich gospodarstwo domowe segregowało wcześniej śmieci, a obecnie robi to ponad 70 proc. Odsetek gospodarstw domowych deklarujących segregowanie śmieci rośnie wraz z wykształceniem decydenta. Wśród osób z wyksztalceniem podstawowym 57 proc. segreguje odpady, podczas gdy decydenci z wyższym wykształceniem robią to w 80 proc. przypadków.

Niezależnie od poziomu wykształcenia, co trzeci badany ma czasami wątpliwości, w którym pojemniku umieścić niektóre odpady. Wśród ogółu Polaków odsetek ten jest jeszcze większy - niemal 45 proc. dorosłych Polaków nadal nie ma pewności, jakie śmieci gdzie wyrzucić.

Odsetek gospodarstw domowych deklarujących segregowanie śmieci nie zależy w ogóle od typu budownictwa (mieszkanie czy dom). W domach wielorodzinnych najczęściej to zarządcy budynków decydowali zbiorowo w sprawie segregacji.

Badania zostały zrealizowane przez agencję PBS metodą CAPI w dniach 3-10 lipca br. (badanie decydentów, n=1178 gospodarstw domowych) oraz 19-21 lipca br. (Omnibus PBS, n=1028, reprezentatywna próba Polaków).

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Polacy nadal nie wiedzą, gdzie wyrzucać śmieci

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Koninianin
Proponuję brać wzór z Konina. Mieszkańcy Konina nie odczuli żadnych perturbacji.Nie interesuje mnie czy był przetarg i kto go wygrał.Ważne,że opłata jest mniej więcej na poprzednim poziomie, a odpady są zabierane raz w tygodniu.Dotyczy to odpadów bio jak i różnych nieczystości.Raz w miesiącu odbierane są odpady posegregowane. Trzeba przyznać, że władze się spisały.
9 8
odpowiedź