SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google RSS Twitter

Polacy najbardziej ufają radiu, telewizji i prasie. Media internetowe mało wiarygodne

Dla Polaków radio jest najbardziej zaufanym medium, na drugim miejscu są telewizja i drukowana prasa - wynika z badań opublikowanych przez Komisję Europejską. Z raportu wynika, że 45 proc. mieszkańców naszego kraju wierzy w newsy publikowane przez serwisy internetowe, a 34 procent w informacje publikowane w mediach społecznościowych.

Article

Okazuje się, że najbardziej wiarygodnym medium jest dla Europejczyków radio - 70 proc. respondentów wskazało rozgłośnie radiowe jako zaufane źródło informacji. 66 proc. badanych ufa telewizji, a 63 proc. wskazuje prasę drukowaną jako wiarygodne medium. Na drugim biegunie znalazły się media społecznościowe i aplikacje mobilne – tylko 26 proc. obywateli UE traktuje je jako zaufane źródło informacji.

W Polsce trendy w kwestiach zaufania do mediów prezentują się podobnie jak w Europie, choć Polacy traktują poszczególne źródła informacji z większą rezerwą niż unijna średnia.

66 proc. respondentów w Polsce uważa radio za wiarygodne medium, natomiast 22 proc. Polaków nie ufa informacjom podawanym przez stacje radiowe. Największym zaufaniem darzą nadawców radiowych Finowie (91 proc.), najmniejszym zaś - mieszkańcy Węgier (50 proc.)

Telewizja jako źródło informacji cieszy się zaufaniem 54 proc. Polaków, zaś 35 proc. respondentów w naszym kraju uważa stacje telewizyjne za mało wiarygodne źródło newsów. W tej kategorii w czołówce ponownie znaleźli się mieszkańcy Finlandii - 90 proc. z nich uważa telewizję za zaufane medium. Najmniej zaufania do telewizji mają w Europie Grecy - 40 proc. z nich traktuje newsy przekazywane przez nadawców telewizyjnych za wiarygodne.

Niewiele większym zaufaniem niż telewizja Polacy obdarzają drukowaną prasę - 55 proc. respondentów ocenia to źródło jako wiarygodnego dostawcę informacji. Dziennikom i magazynom nie wierzy 30 proc. badanych. Największym zaufaniem drukowana prasa cieszy się w Finlandii (90 proc.), najmniejszym - na Węgrzech (33 proc.)

45 proc. badanych w Polsce uważa za wiarygodne cyfrowe wersje tytułów prasowych oraz serwisy internetowe, zaś 33 proc. deklaruje brak zaufania do tych mediów. Ten segment mediów największym zaufaniem cieszy się wśród Finów (71 proc.), zaś za wiarygodne uważa je jedynie 28 proc. respondentów na Węgrzech.

Polacy są wstrzemięźliwi jeśli chodzi o zaufanie do newsów publikowanych w mediach społecznościowych i komunikatorach – 34 proc. traktuje te kanały informacji jako wiarygodne. Z kolei 43 proc. respondentów z Polski nie ufa treściom zamieszczanym w social media. 41 proc. Portugalczyków uważa serwisy społecznościowe za godne zaufania, po przeciwnej stronie są Austriacy – 17 proc. z nich traktuje newsy w mediach społecznościowych za wiarygodne.

Dane dotyczące zaufania jakim obywatele Unii Europejskiej darzą poszczególne media zostały opublikowane przez Komisję Europejską na podstawie badań wykonanych przez TNS Political & Social przeprowadzonych w lutym br. na próbie 26,5 tys. mieszkańców państw należących do UE.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Polacy najbardziej ufają radiu, telewizji i prasie. Media internetowe mało wiarygodne

14 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Bananowemedia
Polacy ufają dziennikarzom? Chyba w Narnii
15 1
odpowiedź
User
yy
Polacy ufają dziennikarzom? Chyba w Narnii

Mam jeszcze mniejsze zaufanie do dziennikarzy muzycznych niż do tych zajmujących się polityką. Więcej - im bardziej znane nazwisko, tym mniejsze zaufanie. Bardziej ufam amatorom, którzy prowadzą muzyczne audycje autorskie w radiach internetowych. Im po prostu się chce szukać i tym dzielić. Poza tym mają na swoim koncie więcej odkryć muzycznych niż wielkie nazwiska eteru.
15 2
odpowiedź
User
Biedni Węgrzy
zwykle na końcu listy zaufania do mediów, dzielnie zmierzamy w tym samych kierunku – co pokaże następny pomiar?
Przy obecnej polaryzacji politycznej badanie pomijające ten aspekt muszą być obarczone sporym błędem.
0 0
odpowiedź
User
mon
Nie wiem czy telewizja jest dobrym źródłem informacji, a zwłaszcza TVP. Może wiadomości rolnicze i pogoda są prawdziwe. Na pewno najmniej zmanipulowane.
30 7
odpowiedź
User
Yolo
Jak czytam gnioty na NaTemat.pl albo Gazecie, to wcale się nie dziwię, że taka opinia jest.
14 20
odpowiedź
User
Alonso Diaz
Wczoraj w TVP widziałem sondę uliczną, której uczestnicy wszyscy jak jeden mąż popierali podwyżkę dla rządzących bo słabo zarabiają... oj musiał się reporter natrudzić...
30 3
odpowiedź
User
kostuha
Najbardziej ufam Gazecie Wyborczej:)
hehehehehehheheheheheh
6 1
odpowiedź
User
Autor i ja :)
Żadko kiedy mam okazję przyznać medium rację. Ale może i tym razem co napisane jakieś ziarno prawdy jest. Bo w rzeczy samej że sam w to nie wierzę co czytam :) ale za każdym razem kiedy czytam artykuł to tak prawdziwie brzmi, przeważnie tak jak napisane 😀😁😂🤣😃😄😅😆😉😊😋😎😋😊😉😆😅😄😃🤣😂😁😀
0 1
odpowiedź
User
qi
ale zdziwienie? ludzie nie ufaja temu co jest w internecie? co za odkrycie. co za amatorszczyzna.
1 0
odpowiedź
User
Co będzie jesli zaufają kreciej misji lewactwa w publicznym radiu ?
Co trzeba mieć w głowie, żeby w dobie narastającej agresji, a nawet przestępczości, na antenie publicznego radia poświęcić czas na informacje, że "w Krakowie otwarto pierwszy w Polsce klub, w którym do celu rzuca się, proszę państwa siekierami" ?
Jeśli prawdą jest, że misją mediów publicznych, wg Min. Kultury i Dziedzictwa Narodowego, jest m.in. " tworzenie programów, które realizują społeczne i kulturalne potrzeby społeczeństwa", to wczorajsza ( z 13.03.2018) popołudniowa audycja " Zapraszamy do Trójki" prowadzona przez Patrycjusza Wyżgę przekroczyła wszelkie granice antymisji !!! Co ważnego miał do przekazania P. Wyżga, który w prowadzonym przez siebie programie umieścił materiał/ relację / wypowiedzi gości i instruktorki z tego klubu gdzie do celu rzuca się siekierami ? Z audycji dowiadujemy się, że " kręgle są dla mięczaków", a rzucanie siekierą do celu to : najbardziej męska rozrywka, szczyt męstwa, niecodzienny sport, który przywędrował z Kanady, gdzie panowie przy piwie rzucali siekierami, trzeba tak rzucać, żeby siekiera leciała prosto do tarczy - opis wyglądu narysowanych punktów - celów w tarczy, 10 minut treningu i każdy załapuje, trzeba się tylko w tym fachu wyszkolić, wreszcie, że dla gości tego klubu to jest forma integracji, w pracy rzucamy mięsem, a po pracy siekierami, standardowe formy integracji np. kręgle nie wyzwalają takiej energii.... Na koniec sam Patrycjusz Wyżga poświęca czas antenowy na takie kuriozalne informacje: podaje wymiary trzonka i ciężar takiej siekiery.....P.S.Ponieważ uważam, że kultura fizyczna, zwłaszcza w tak niespokojnych czasach, polega na uprawianiu i propagowaniu całkiem innych dziedzin sportu, więc pytam. Kto odpowie za ten skandal ? To jest niewiarygodna kompromitacja ! Może już dość tej karuzeli zmian w Trójce ? Kto odpowiada za ten transfer ? Kto powierzył taki program tak prymitywnej osobie ? Z nowym prowadzącym to takie nowe horyzonty będzie teraz wytyczala Trójka ? Kto odpowie za propagowanie agresji ? Czy dyrekcja zauważyła, że do prowadzącego zadzwoniło chyba tylko dwóch słuchaczy, w tym jeden w sprawie siekier ? Dlaczego, tak jak to było dotychczas, ZD3 nie prowadzą naprawdę kompetentni, wrażliwi, inteligentni, lubiani i szanowani przez słuchaczy wyjątkowi radiowcy z wieloletnim doświadczeniem - Krystian Hanke, Michał Olszański, Marcin Pośpiech i Kuba Strzyczkowski ?
P.S. 2. Może niech decydenci odsluchają programy ZD3 z każdym z tych prowadzących i uczciwie porównają poziom ? Może zauważą to co zauważył każdy inteligentny słuchacz, że poziom nowego prowadzącego jest niestety wyjątkowo żenujący o czym świadczy nie tylko materiał o siekierach, ale też jego prostacki komentarz ( to miał być dowcip ? ) o doznaniach inspektorów pracy...Zwrócę też uwagę że już na początku tej "kariery" są takie niestosowne i bulwersujące"kwiatki"... A jest takie przysłowie . Od rzemyczka do koniczka......Jeśli Trójka chce trzymac poziom to może niech P. Wyżga zostanie przy tym na czym się zna czyli przy ekonomii ? A zespół, który prowadził ZD3 -Krystian Hanke, Michał Olszański, Marcin Pośpiech i Kuba Strzyczkowski niech zostanie przy tym na czym się zna czyli niech nadal wypełnia misję publicznego radia.
40 0
odpowiedź
Zobacz więcej w kategorii: Reklamy / Marketing