SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Polacy najmocniej w Unii Europejskiej cenią UE i Donalda Trumpa, a najmniej akceptują homoseksualizm

Przy okazji II tury wyborów prezydenckich, amerykański ośrodek badawczy Pew Research Center opublikował wyniki badania pokazujące jakie znaczenia dla Polaków mają najważniejsze wartości demokratyczne, a także jak oceniają Donalda Trumpa, kwestie LGBT oraz członkostwo naszego kraju w Unii Europejskiej.

Donald Trump/Facebook.comArticle

71 proc. Polaków uważa, że dzięki głosowaniu w wyborach mają wpływ na sposób rządzenia krajem przez władze. To przekonanie jest szczególnie powszechne wśród zwolenników Prawa i Sprawiedliwości: uważa tak 83 proc. z nich, w porównaniu do 61 proc. przeciwników tej partii.

Odsetek Polaków uważających, że głosowanie w wyborach daje im wpływ na sposób zarządzania ich krajem, na przestrzeni ostatnich dwóch dekad stale rośnie, a w porównaniu z rokiem 1991 wzrósł o 30 pkt. proc.

Dla 63 proc. Polaków bardzo ważne jest, aby regularnie odbywały się wybory z udziałem co najmniej dwóch partii politycznych. Z kolei 57 proc. za bardzo ważne uważa, aby organizacje praw człowieka mogły działać bez ingerencji władz, a 49 proc., aby swobodnie mogły funkcjonować partie opozycyjne.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń o pracę

Poparcie dla wyżej opisanych demokratycznych wartości jest jednak w Polsce mniejsze niż w innych europejskich krajach, co widać na poniższej grafice.

Nieco ponad połowa Polaków (51 proc.) pozytywnie ocenia Donalda Trumpa i jest to najwyższe poparcie, jakie amerykański prezydent uzyskał w poszczególnych krajach Unii Europejskiej. Najczęściej przychylnie na temat Trumpa wyrażają się zwolennicy Prawa i Sprawiedliwości.

47 proc. badanych z naszego kraju jest zdania, że społeczeństwo powinno zaakceptować homoseksualizm. To z kolei jeden z najniższych wskaźników w UE, przy czym zbliżony do średniej w Europie Środkowo-Wschodniej (46 proc.). Za akceptacją homoseksualizmu jest tylko 36 proc. zwolenników Prawa i Sprawiedliwości, w porównaniu do 59 proc. respondentów nie popierających tej partii.

Czytaj także: wygraj nagrody po 10 tys. dolarów

Zdecydowana większość Polaków (84 proc. - najwyższy odsetek w regionie) ma pozytywne zdanie na temat Unii Europejskiej, a ok. 2/3 (67 proc.) uważa, że członkostwo w UE jest dobrą rzeczą dla Polski. W obu przypadkach w ostatnich latach zaobserwowano wyraźny wzrost pozytywnych opinii: o 12 pkt. proc. w latach 2018-2019 jeśli chodzi o samą UE oraz o 19 pkt. proc. w latach 2012-2019 jeśli chodzi o nasze członkostwo we wspólnocie.

Powyższe wyniki pochodzą z międzynarodowego badania Pew Research Center "Spring 2019 Global Attitudes Survey", które zostało przeprowadzone pod kierunkiem Instytutu Gallupa i firmy Abt Associates. W Polsce udział w badaniu face-to-face, które zostało przeprowadzone przez Instytut Gallupa 1-18 czerwca 2019 r., wzięła reprezentatywna grupa 1030 osób w wieku co najmniej 18 lat.

Czytaj także: wygraj nagrody po 10 tys. dolarów

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Polacy najmocniej w Unii Europejskiej cenią UE i Donalda Trumpa, a najmniej akceptują homoseksualizm

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Tajemnicza sprawa
Napisanie pozytywnego komentarza o wynikach badań nie jest proste : )
Może spróbuję, że Trump jest fashystą, to się uda : )))
odpowiedź