SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Polacy nie przestraszyli się giełdowych spadków

Do funduszy inwestycyjnych napłynęły 3 mld zł nowych środków w lutym.

Napływ środków do funduszy inwestycyjnych wyniósł 3 mld zł w lutym wobec 3,8 mld zł w styczniu, podały Analizy Online, firma monitorująca rynek funduszy inwestycyjnych i emerytalnych.

"Dane te pokazują, że zainteresowanie funduszami inwestycyjnymi wciąż jest duże, mimo iż przez pewien czas koniunktura giełdowa nie sprzyjała inwestycjom. Ważne jest jednak to, że pomimo pojawienia się w końcu lutego spadków na giełdzie, nadal brakuje symptomów wskazujących na zwiększoną chęć do wycofywania zainwestowanych już środków" - czytamy w raporcie.

W lutym, podobnie jak w dwóch poprzednich miesiącach, Polacy oszczędzający w funduszach inwestycyjnych, wybierali głównie produkty obarczone dość dużym ryzykiem inwestycyjnym, jednocześnie wycofując środki z bezpieczniejszych funduszy dłużnych.

Największą popularnością cieszyły się produkty o mieszanych strategiach inwestycyjnych - zrównoważone i aktywnej alokacji (grupa MIP). Według szacunków Analiz Online w lutym trafiło do nich 1,5 mld zł, czyli połowa łącznego salda wpłat i umorzeń.

Ponad jedną trzecią środków w ramach tej grupy pozyskał subfundusz ING Parasol SFIO subfundusz Budownictwa i Nieruchomości Plus, który jest dostępny na polskim rynku zaledwie od 12 grudnia 2006 i cieszy się wciąż niesłabnącą popularnością.

W lutym sporym zainteresowaniem cieszyły się również "czyste" produkty akcyjne. Około 0,9 mld zł nowych aktywów netto, ponad dwukrotnie więcej niż miesiąc wcześniej, wpłacono do funduszy inwestujących w polskie akcje (grupa AKP).

Prawie połowę tych środków przyciągnęły: Arka BZ WBK Akcji FIO - największy polski fundusz akcyjny oraz PKO/Credit Suisse Akcji Małych i Średnich Spółek FIO.

Zainteresowaniem inwestorów cieszyła się także grupa funduszy inwestujących w akcje zagraniczne (AKZ). W lutym inwestorzy wpłacili do niej ok. 350 mln zł, nieco mniej niż w rekordowym styczniu tego roku.

Produkty stabilnego wzrostu (grupa SWP), które mają znacznie mniejszy udział akcji w portfelu, w minionym miesiącu cieszyły się podobnym zainteresowaniem jak w styczniu. Saldo napływów do tej grupy wyniosło ok. 350 mln zł, a najchętniej wybieranym funduszem okazał się Arka BZ WBK Stabilnego Wzrostu SFIO, w którym wartość nowych wpłat przewyższyła wartość umorzeń o ponad 130 mln zł.

W lutym znacznie spadło zainteresowanie niestandardowymi produktami inwestycyjnymi (grupa XXX), do których wpłynęło zaledwie 170 mln zł netto, czterokrotnie mniej niż w styczniu. Tylko jeden fundusz w tej grupie pozyskał ponad 100 mln PLN nowych środków - Pioneer FG SFIO subfundusz DiW Rynku Chińskiego.

Od wielu miesięcy widać natomiast niewielkie zainteresowanie funduszami inwestującymi w papiery bezpieczne, przy czym większość z nich odnotowuje ciągły odpływ środków. Wszystkie produkty dłużne - obligacji polskich, dolarowych i denominowanych w EUR (grupy odpowiednio PDP, PDU i PDE) straciły w lutym netto ponad 210 mln zł, a od początku roku prawie 400 mln zł.

TFI, które w lutym pozyskało najwięcej aktywów netto okazał się BZ WBK AIB TFI (prawie 850 mln zł). Najwięcej z tych środków trafiło na rachunki największego funduszu w Polsce, Arka BZ WBK Zrównoważony FIO (prawie 340 mln zł) oraz Arka BZ WBK Akcji FIO oraz Arka BZ WBK Stabilnego Wzrostu SFIO.

Kolejne towarzystwo - ING TFI, pozyskało o ponad 200 mln zł nowych środków mniej. W tym przypadku dobry wynik to zasługa przede wszystkim działającego od połowy grudnia zeszłego roku, funduszu ING Parasol SFIO subfundusz Budownictwa i Nieruchomości Plus. Według szacunków zgromadził on w lutym najwięcej ze wszystkich funduszy działających na polskim rynku - ok. 500 mln zł nowych środków.

Trzecim pod względem wielkości pozyskanych aktywów netto było PKO TFI, którego fundusze pozyskały ponad 570 mln zł, głównie dzięki PKO/Credit Suisse Akcji Małych i Średnich Spółek FIO (prawie 0,25 mld zł)

Cztery TFI zanotowały w zeszłym miesiącu odpływ aktywów netto. Najwięcej środków straciło BPH TFI (ok.125 mln zł), Skarbiec TFI, KBC TFI oraz Legg Mason TFI.

Po raz pierwszy od lipca 2005 r. dodatnie saldo wpłat i umorzeń zanotował natomiast SEB TFI.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Polacy nie przestraszyli się giełdowych spadków

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl