SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Polacy oczekują od władzy zajęcia się służbą zdrowia i rozdziałem Kościoła od państwa

Polacy w pierwszej kolejności po objęciu władzy zajęliby się reformą służby zdrowia oraz kwestią rozdziału państwa od Kościoła - wynika z badania serwisu ciekaweliczby.pl na panelu Ariadna.

fot. Shutterstock.comArticle

Jakimi sprawami zajęlibyście się w pierwszej kolejności, gdybyście sprawowali władzę w państwie? Z takim pytaniem zmierzyli się uczestnicy badania na panelu Ariadna.

Z tematów społeczno-gospodarczych najczęściej wybierali poprawę działania służby zdrowia (53 proc.), uproszczenie i zmniejszenie podatków (34 proc.) oraz zwiększenie kwoty wolnej od podatku (24 proc.).

Polacy zajęliby się także działaniem sądów i wymiaru sprawiedliwości (22 proc.), zwiększeniem pomocy dla osób z niepełnosprawnościami (19 proc.) oraz ochroną środowiska i walka ze smogiem (18 proc.). Marginalne znaczenie ma za to budowa dróg i autostrad (8 proc. wskazań) i zmiany w systemie pomocy społecznej (11 proc.). 

Niezależnie od preferencji partyjnych (PiS, PO, Wiosna Roberta Biedronia), najpilniejszymi sprawami społeczno-gospodarczymi są dla Polaków poprawa działania służby zdrowia oraz uproszczenie i zmniejszenie podatków.

Postulaty te miały odpowiednio 58 proc. i 29 proc. wskazań wśród sympatyków PiS, 58 proc. i 34 proc. wśród sympatyków PO, 50 proc. i 35 proc. wśród sympatyków Wiosny.

Co ciekawe, inna szeroko dyskutowana społecznie reforma - zakaz handlu w niedzielę - budzi największy opór wśród sympatyków Wiosny (likwidacji ograniczeń chce aż 24 proc.). Wśród zwolenników PiS tylko 6 proc. badanych deklaruje, że chciałoby likwidacji zakazu niedzielnego handlu. Inaczej prezentują się także priorytety wyborów PiS-u i Wiosny Biedronia, jeśli chodzi o poprawę sytuacji w rolnictwie (27 proc. vs. 10 proc.) czy walki ze smogiem (16 proc. vs. 27 proc.).

Polacy: rozdzielić państwo od Kościoła

Kolejne pytanie dotyczyło kwestii światopoglądowych i tu na podium znalazło się oddzielenie państwa od Kościoła (53 proc.), realizacja Konwencji Antyprzemocowej (34 proc.) oraz ex aequo finansowanie in vitro z budżetu państwa i usunięcie religii ze szkół (po 32 proc.).


Oddzieleniu państwa od Kościoła najwyższy priorytet nadali zwolennicy opozycji - PO (71 proc.) i Wiosny (66 proc.). Wśród zwolenników partii rządzącej ta propozycja znalazła się na drugim miejscu (28 proc.), podczas gdy kwestią najważniejszą okazała się realizacja Konwencji Antyprzemocowej (48 proc.). Na trzecim miejscu sympatycy PiS wskazali zaostrzenie prawa do aborcji (26 proc.).

Kolejnymi ważnymi tematami światopoglądowymi dla sympatyków PO są finansowanie in vitro z budżetu państwa (45 proc.) i usunięcie religii ze szkół (45 proc.). Zwolennicy Wiosny postulują natomiast bardziej lewicowe propozycje, czyli wprowadzenie tabletki „dzień po” bez recepty (42 proc.) oraz liberalizację prawa do aborcji (38 proc.).

– Wyniki badania jasno pokazują priorytety dla partii rządzącej, jak i opozycji. Politycy, chcąc zmobilizować swój elektorat i jednocześnie pozyskać nowych zwolenników, powinni adresować do nich konkretne rozwiązania, z którymi Polacy mogą się utożsamiać i które są zgodne z ich oczekiwaniami – mówi Alicja Defratyka, autorka projektu ciekaweliczby.pl.

Badanie przeprowadzone na ogólnopolskim panelu badawczym Ariadna dla serwisu ciekaweliczby.pl Próba ogólnopolska N=1063 osób. Kwoty dobrane wg reprezentacji w populacji Polaków wieku 18 lat i więcej dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Termin realizacji: 8 – 11 lutego 2019. Metoda CAWI.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Polacy oczekują od władzy zajęcia się służbą zdrowia i rozdziałem Kościoła od państwa

7 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Wojtek
Przepraszam, którego kościoła, bo 7 kościołów i związków wyznaniowych ma w Polsce swoje ustawy a jest jeszcze niezliczona liczba innych wspólnot?
odpowiedź
User
Asymetryczny
Nagłówek artykułu wprowadza w błąd - sugeruje, że wszyscy Polacy oczekują rozdziału Kościoła od państwa, jak czyta się dalej to okazuje się, że wśród zwolenników tej reformy przodują jedynie PO i Wiosna Biedronia. A więc treść nagłówku tego artykułu powinna ulec modyfikacji, bo robi z internautów idiotów, a to nieładne traktowanie


Przeczytaj ze zrozumieniem i nie wprowadzaj innych w błąd. Za oddzieleniem państwa od kościoła jest 53% WSZYSTKICH BADANYCH. Nie zrozumiałeś czegoś? Przeczytaj jeszcze raz. Wciąż nie dociera? Więc przeczytaj jeszcze raz i jeszcze, do skutku.
odpowiedź
User
Do Asymetryczny:
Nagłówek artykułu wprowadza w błąd - sugeruje, że wszyscy Polacy oczekują rozdziału Kościoła od państwa, jak czyta się dalej to okazuje się, że wśród zwolenników tej reformy przodują jedynie PO i Wiosna Biedronia. A więc treść nagłówku tego artykułu powinna ulec modyfikacji, bo robi z internautów idiotów, a to nieładne traktowanie


Przeczytaj ze zrozumieniem i nie wprowadzaj innych w błąd. Za oddzieleniem państwa od kościoła jest 53% WSZYSTKICH BADANYCH. Nie zrozumiałeś czegoś? Przeczytaj jeszcze raz. Wciąż nie dociera? Więc przeczytaj jeszcze raz i jeszcze, do skutku.
Wszystko rozumiem, ale... "Polacy oczekują od władzy zajęcia się służbą zdrowia i rozdziałem Kościoła od państwa Polacy w pierwszej kolejności po objęciu władzy zajęliby się reformą służby zdrowia oraz kwestią rozdziału państwa od Kościoła - wynika z badania serwisu ciekaweliczby.pl na panelu Ariadna." - chodzi mi, że jak ktoś jest mniej rozgarnięty i przeczyta tylko ten górny frazes to wyciągnie nieodpowiedni wniosek, stąd twierdzę, że artykuł może wprowadzać w błąd. Poza tym obserwując te wyniki dochodzi się do wniosku jakoby "Polacy" to tylko ci, którzy idą po myśli PO i partii Wiosna, a to, że to właśnie PIS jest w sondażach najbardziej popularny jakoś każdemu bardzo uwiera i jest nie na rękę. Co po niektórych zżera zazdrość ile dobrego się wydarzyło w Polsce na plus i taka prawda, a jak komuś coś wychodzi i inni chwalą te działania( poparcie dla PIS to średnio 38 -43%) to zawsze znajdą się jacyś bździarze gotowi zepsuć co dobre. Panel Ariadna nie jest politycznie neutralny to w tych wynikach widać.
odpowiedź