SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Polacy optymistycznie patrzą w przyszłość

73 proc. Polaków przewiduje, że ten rok będzie lepszy niż miniony. 58 proc. rodaków uważa, że minione 12 miesięcy było złe dla Polski - wynika z badania Ipsos. 

Article

Polacy przewidują, że w roku 2020 wzrosną średnie temperatury powietrza, ale nie wierzą, że rok ten przyniesie zmiany w nierównościach wynagrodzeń kobiet i mężczyzn.

Rodacy uważają, że w tym roku zwiększy się liczba samochodów w miejscu ich zamieszkania, ale nie prognozują powszechności samochodów autonomicznych, ani też nadejścia przybyszów z kosmosu - to główne wnioski z badania Ipsos. Pracownia co roku przeprowadza w wielu państwach na całym świecie badania na temat tego co ludzie myślą, czują i jakie mają oczekiwania w wielu różnych kwestiach. W tym roku przepytano obywatelki w 30 krajach, w tym w Polsce.

Polacy z optymizmem większym niż zagranicą

Polacy optymistycznie patrzą na rok 2020: 73 proc. osób przewiduje, że będzie on lepszy niż miniony (globalna średnia 75 proc.).

Chociaż 58 proc. ankietowanych uważa, że rok 2019 był złym rokiem dla Polski, to jest to i tak wynik lepszy niż średni na świecie (65 proc.) i w wielu europejskich krajach, takich jak Węgry (65 proc.), Belgia (66 proc.), Hiszpania (77 proc.), Wielka Brytania (80 proc.) i Włochy (81 proc.).

Mniej optymistycznie patrzymy za to na kwestie gospodarcze. 44 proc. Polaków spodziewa się poprawy gospodarki światowej w 2020 r. (średnio 52 proc.). 56 proc. Polaków przewiduje, że w tym roku załamią się główne rynki akcji na całym świecie. Nasz kraj znajduje się tym samym w gronie dwóch krajów najczarniej oceniających przyszłość światowych rynków.

Optymizm Polaków wynika raczej z faktu, że tylko 36 proc. osób uważa tu, że rok 2019 był zły dla nich osobiście i dla ich rodzin (średnio to 50 proc.). Polacy są zatem drugim społeczeństwem na świecie tak pozytywnie oceniającym rok 2019 z perspektywy osobistej.

Co spotka planetę w 2020?

Według danych Ipsosa, Polacy czują się nieco odizolowani od wydarzeń globalnych. Chociaż 78 proc. spodziewa się wzrostu globalnych temperatur (globalnie średnio 77 proc.), tylko 19 proc. Polaków obawia się ataku terrorystycznego w Polsce (średnio 32 proc.), a 16 proc. przewiduje, że klęska żywiołowa może mieć miejsce w ich miejscu zamieszkania (średnio 30 proc). Co dziesiąty badany spodziewa się, że kosmici mogą odwiedzić Ziemię (średnio 15 proc.).

Pomimo względnego optymizmu na poziomie osobistym, 65 proc. Polaków nadal przewiduje, że rok 2020 przyniesie protesty na dużą skalę przeciwko sposobowi rządzenia krajem (średnio 56 proc.), co stawia Polskę w gronie takich państw jak Izrael (66 proc) i Wielka Brytania (63 proc.), w przeciwieństwie do Niemiec (49 proc.) i Węgier (48 proc.).

Polacy nie są przekonani, że kobiety będą w tym roku otrzymywać taką samą płacę, jak mężczyźni za tę samą pracę, a tylko 38 proc. twierdzi, że jest to prawdopodobne (średnio 44 proc.).

Więcej czasu online i w VOD

W 83 proc. Polaków przewiduje, że w roku 2020 ludzie na świecie spędzą więcej czasu w sieci niż oglądając telewizję. Tylko 22 proc. Polaków przewiduje, że w 2020 będzie w mniejszym stopniu korzystać z mediów społecznościowych (średnio 27 proc.).

Chociaż 39 proc. Polaków spodziewa się, że będzie korzystało z usług streamingowych (jak Netflix) częściej niż innych źródeł kanałów telewizyjnych, wciąż pozostaje to w tyle za globalnym trendem (średnio 51 proc.).

W przestrzeni internetowej Polacy czują się względnie bezpieczni, a tylko 31 proc. obawia się, że zostaną zhakowani w 2020 r. (średnio na świecie 37 proc.), a 46 proc. uważa, że to mało prawdopodobne.

71 proc. Polaków przewiduje, że w miejscu ich zamieszkania zwiększy się ruch samochodowy (średnio 58 proc.), co jest czwartym najwyższym wynikiem wśród badanych krajów. Jednak najwyraźniej Polacy nie oczekują, że w najbliższym czasie technologia zapewni rozwiązanie tego problemu, a tylko 24 proc. sądzi, że prawdopodobne jest, że samochody autonomiczne staną się zwykłym widokiem w ich mieście (średnio to 36 proc).

Co zdaniem Polaków wydarzy się w 2020 roku?

Ludzie na całym świecie będą spędzać więcej czasu online niż oglądając telewizję (tak twierdzi 83 proc. Polaków).

Średnie globalne temperatury wzrosną (78 proc.).

Wzrośnie ruch samochodowy w miejscu ich zamieszkania (71 proc.).

W Polsce będą miały miejsce protesty przeciwko polityce rządu (65 proc.).

W roku 2020 padną najważniejsze giełdy na świecie (56 proc.).

To się raczej w 2020 nie wydarzy

"W 2020 roku kosmici odwiedzą Ziemię" - 80 proc. Polaków uważa to za mało prawdopodobne.

"Nastąpi poważna klęska żywiołowa, która wpłynie na ludzi w moim mieście" - mało prawdopodobne według 69 proc.

"W Polsce nastąpi poważny atak terrorystyczny" - 65 proc. uważa to za mało prawdopodobne.

"Samochody autonomiczne staną się zwykłym widokiem na ulicach mojego miasta" - 64 proc. uważa, że to mało prawdopodobne.

"Kobiety otrzymają taką samą płacę, jak mężczyźni za tę samą pracę" (54 proc. sądzi, że to  mało prawdopodobne).

Wyniki pochodzą z badania przeprowadzonego pomiędzy 22 listopada a 6 grudnia 2019 roku  na platformie Ipsos Global Advisor przy użyciu systemu Ipsos Online Panel. Badaniem zostały objęte następujące kraje: Arabia Saudyjska, Argentyna, Australia, Belgia, Brazylia, Chile, Chiny, Filipiny, Francja, Hiszpania, Hong Kong, Niemcy, Indie, Izrael, Japonia, Kanada, Korea Południowa, Kolumbia, Malezja, Meksyk, Peru, Polska, Rumunia, Rosja, Singapur, Serbia, Republika Południowej Afryki, Szwecja, Turcja, Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Węgry i Włochy.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Polacy optymistycznie patrzą w przyszłość

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl