SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Polacy pokochali jadanie poza domem. Na talerzach królują schabowy i pizza

Aż 93 proc. Polaków w ciągu ostatnich 6 miesięcy odwiedziło lokale gastronomiczne. Jedzenie poza domem to dla nas okazja do towarzyskich spotkań i odkrywania nowych smaków. Wśród najczęściej wybieranych rodzajów kuchni niezmiennie dominują polska i włoska - pokazuje raport IQS.

fot. Flickr.comArticle

Z najnowszego raportu "Polska na talerzu" wynika, że liczba osób odwiedzających restauracje minimum 2-3 razy w miesiącu wzrosła o 3 procent w stosunku do roku 2018. Im młodsi respondenci, tym chętniej wychodzą z domów do knajp i restauracji. W grupie wiekowej odsetek ten wynosi 40 proc., a już w grupie 50+ tylko 16 proc.

Restauracja miejscem spotkań

41 proc. ankietowanych deklaruje, że głównym powodem wyjścia do restauracji jest okazja do spotkania ze znajomymi. Badani wskazywali również, że jest to chęć poznania nowych, nieznanych dotąd smaków (38 proc.) oraz możliwość spożycia posiłku w miejscu pracy lub nauki (30 proc.). Niechęć do gotowania nadal pozostaje najrzadziej wybieranym powodem do jadania poza domem (7 proc.).

Największą popularnością wśród Polaków cieszą się pizzerie (68 proc.), sieci typu fast food (65 proc.) oraz restauracje (52 proc.). Czołówka liderów najczęściej odwiedzanych formatów gastronomicznych pozostaje bez zmian od kilku lat.

 

Coraz chętniej Polacy jadają w lokalach typu fast food, co potwierdza wzrost odsetka badanych preferujących ten format gastronomiczny (65 proc. vs. 59 proc.). Na popularności w stosunku do roku 2018 zyskały również kawiarnie (49 proc. vs. 43 proc.) oraz food trucki (21 proc. vs. 16 proc.).

Swojski schabowy… i pizza

Zapytani o najchętniej wybierany rodzaj kuchni, 82 proc. badanych wskazało kuchnię polską. Coraz więcej Polaków jest także zainteresowanych regionalną kuchnią naszego kraju. Na drugim miejscu znalazła się kuchnia włoska – ceni ją sobie 61 proc. badanych. W dalszej kolejności Polacy preferują kuchnię amerykańską, za którą odpowiedziało się 36 proc. oraz arabską – wybieraną przez 30 proc. respondentów.

Na popularności straciła za to kuchnia meksykańska, która w poprzednich latach znalazła się wśród często wybieranych przez Polaków rodzajów kuchni.

 

O wyborze lokalu pozostaje bez zmian – smak danej kuchni (51 proc.), chęć poznania nowych smaków (29 proc.) oraz dostępność (21 proc.). Rzadziej przy wyborze lokalu Polacy kierują się historią danej kuchni, związanymi z nią tradycjami (9 proc.) oraz aspektami zdrowotnymi posiłku (8 proc.).

Na jedzenie poza domem wydajemy coraz więcej

Z raportu wynika także, że polscy konsumenci coraz więcej wydają na jeden posiłek podczas wizyty w restauracji. W dni robocze w porównaniu do weekendów wydane kwoty w lokalach gastronomicznych są stosunkowo mniejsze.

W ciągu tygodnia 26 proc. badanych wydaje na posiłek od 21 do 30 złotych, a od 11 do 20 złotych płaci 25 proc. respondentów. Posiłki w ciągu tygodnia roboczego głównie mają za zadanie zaspokajać potrzebę odżywiania. Kwota na rachunku w restauracji w weekendy waha się najczęściej od 21 do 30 złotych, za którą odpowiedziało się 21 proc. badanych oraz od 31 do 40 złotych, co zostało wskazane przez 17 proc. respondentów.  

Raport „Polska na Talerzu 2019” przygotowano na podstawie badania opinii publicznej przeprowadzonego w kwietniu 2019 roku przez IQS na zlecenie sieci hurtowni MAKRO Polska, metodą CAWI (bezpośredni wywiad prowadzony drogą internetową wspomagany komputerowo) na reprezentatywnej pod względem wieku, płci i miejsca zamieszkania próbie 1000 panelistów – użytkowników Internetu powyżej 18 roku życia.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Polacy pokochali jadanie poza domem. Na talerzach królują schabowy i pizza

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Polones
Tytuł godny interii. Hej, wirtualnemedia - jesteście portalem brażowym! Nie dawajcie headów z "Polacy pokochali....".
odpowiedź
User
Max
To kto te sushi wtranżala?
odpowiedź
User
Adam
Bo jest kiedy (wolne niedzielę) i jest za co (500+)
odpowiedź