SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Polacy ulokowali 1,5 mld zł w zagranicznych funduszach

Wartość środków, które Polacy ulokowali w tytułach uczestnictwa zagranicznych funduszy inwestycyjnych dostępnych u krajowych dystrybutorów wzrosła do 1,5 mld zł w 2006 roku z 304 mln zł rok wcześniej.

Podały Analizy Online, firma monitorująca rynek funduszy inwestycyjnych i emerytalnych.

W ubiegłym roku inwestorzy lokowali środki w 34 zagranicznych funduszach inwestycyjnych, w tym 12 działających w formie parasoli.

"Saldo inwestycji Polaków w tytuły uczestnictwa zagranicznych funduszy i subfunduszy wyniosło równowartość 1,08 mld zł w 2006 r. Na tę kwotę złożyły się wpłaty o wartości 1,46 mld zł i umorzenia wartości 380 mln zł" - czytamy w raporcie.

Saldo inwestycji w zagraniczne fundusze było w 2006 roku 25 razy mniejsze, niż napływ środków do krajowych funduszy inwestycyjnych.

Krajowi inwestorzy najwięcej środków ulokowali w tytułach uczestnictwa denominowanych w dolarach (48%) oraz euro (42%). Inwestycje w innych walutach, w tym w złotych, stanowiły zaledwie 10% aktywów ulokowanych w funduszach zagranicznych.

Oferta zagranicznych funduszy dostępna jest u kilku krajowych dystrybutorów. Część funduszy oferowana jest na zasadach wyłączności, w placówkach banków należących do tych samych grup kapitałowych (Raiffeisen, Robeco/BGŻ, Jeske, GE/GE Money, Nordea).

Największą liczbą dystrybutorów dysponują Merrill Lynch International Investment Funds (8 umów dystrybucyjnych) oraz Franklin Templeton Investment Funds SICAV (7 firm).

W 2006 roku napływ aktywów netto do krajowych funduszy inwestycyjnych wyniósł 25,5 mld zł. Na koniec 2006 roku aktywa TFI miały wartość 98,8 mld zł.

Według danych Analiz Online wartość aktywów netto funduszy inwestycyjnych wzrosła do 107,7 mld zł w lutym, o 0,8% w porównaniu ze styczniem i o 55% licząc rok do roku.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Polacy ulokowali 1,5 mld zł w zagranicznych funduszach

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl