SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Polacy umiarkowanymi optymistami

Polacy a Igrzyska Olimpijskie Ateny 2004

Polacy są umiarkowanymi optymistami w ocenie szans na sukces naszej reprezentacji  -  ponad 60% badanych  twierdzi, że wywiezie ona z Aten co najmniej tyle samo medali, co z Sydney, zaś jedna trzecia sądzi, że osiągnie jeszcze lepszy wynik. Na trzy miesiące przed olimpiadą zainteresowanie igrzyskami deklarowało aż 42% Polaków. W większości będą oni oglądać relacje w telewizji (ponad 98 % badanych).
 
Zgodnie z oczekiwaniami, odsetek zainteresowanych olimpiadą jest wyraźnie wyższy wśród mężczyzn, spośród których przeszło połowa (54,3%) zadeklarowała zainteresowanie olimpiadą. Wśród kobiet odsetek ten wyniósł prawie 30%.

Chętnych do oglądania (lub śledzenia w innej formie) rywalizacji sportowców było więcej niż osób deklarujących zainteresowanie olimpiadą (77,6%). Można uznać, że transmisje telewizyjne przebiegu olimpiady będą atrakcyjne nawet dla osób nie interesujących się sportem.

Lekkoatletyka - koronna dyscyplina olimpijska - przyciągnie uwagę aż trzech czwartych badanych, którzy zadeklarowali chęć śledzenia rywalizacji sportowców podczas tego rocznej olimpiady. Wśród dyscyplin lekkoatletycznych za szczególnie warte zainteresowania respondenci uznali konkurencje biegowe. W dalszej kolejności uplasowały się gry zespołowe - piłka nożna i siatkówka - a także pływanie, zapewne w związku z medalowymi szansami Otylii Jędrzejczak.

Polacy są optymistami jeżeli chodzi o ocenę sukcesu polskiej reprezentacji olimpijskiej. Jedna trzecia badanych jest zdania, że polska reprezentacja osiągnie jeszcze większy sukces niż w Sydney przed czterema laty.

Poziom zainteresowania Polaków poszczególnymi dyscyplinami olimpijskimi wynika w dużym stopniu z możliwości osiągnięcia sukcesu przez naszych sportowców - mówi dr Adam Czarnecki wiceprezes Instytutu Badawczego ARC Rynek i Opinia - Polacy liczą na medal Roberta Korzeniowskiego i Otylii Jędrzejczak. Stąd wzrost zainteresowania uprawianymi przez nich dyscyplinami. Jak wynika z badań Polacy liczą na odwrócenie tendencji panującej podczas ostatnich olimpiad gdzie liczba zdobywanych przez naszych zawodników medali systematycznie malała. Ogólnie rzecz biorąc, gdyby wziąć pod uwagę tylko deklarowany poziom zainteresowania poszczególnymi dyscyplinami, dla Polaków, olimpiada mogłaby się ograniczyć tylko do lekkoatletyki.

Badanie przeprowadzono w dniach 14-26 maja 2004 na próbie N=816 Polaków w wieku 15-65 lat. Struktura próby była reprezentatywna ze względu na płeć, wiek i wielkość miejscowości zamieszkania. Pomiar przeprowadzono metodą CATI, wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Polacy umiarkowanymi optymistami

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl