SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Polacy chcą, żeby platformy streamingowe dzieliły się zyskiem z twórcami

Ponad 83 proc. badanych Polaków jest zdania, że twórcy powinni mieć udział w sukcesie komercyjnym swojego filmu, a ich wynagrodzenie powinno odpowiadać rozmiarowi tego sukcesu. Takie wnioski płyną z badania na temat prawa autorskiego, jakie agencja SW Research przeprowadziła na zlecenie SFP-ZAPA w marcu 2024 roku.

- Głównym celem badania było zdobycie wiedzy na temat tego, co o pracy kreatywnej i przemyśle filmowym sądzą Polacy. Ważnym aspektem sondażu było także prześledzenie zmiany nawyków, jakie zaszły na gruncie konsumpcji treści audiowizualnych. Wyniki badania pokazują jasno, że temat praw autorskich i godnego wynagrodzenia dla artystów jest istotny nie tylko dla środowiska filmowego, ale również dla ogółu polskiego społeczeństwa. Takie poparcie jest dla nas niezwykle ważne i bardzo nas cieszy – komentuje Zofia Goraj, operatorka filmowa i członkini Zarządu Koła Młodych Stowarzyszenia Filmowców Polskich.

Najważniejsze dane i wnioski płynące z przeprowadzonego w marcu 2024 roku sondażu są następujące:

1. Ponad czterech badanych na pięciu (84 proc.) jest zdania, że polskie prawo powinno chronić interesy rodzimych twórców.
2. 79 proc. Polek i Polaków uważa, że sprawiedliwe wynagrodzenie to takie, które uwzględnia przychody, jakie film osiągnął w trakcie dystrybucji.
3. Brak przepisów dotyczących proporcjonalnego wynagrodzenia twórców w Polsce zmniejsza szanse mniej znanych artystów na zaistnienie na rynku – tak uważa siedem na dziesięć uczestników badania.
4. Ponad czterech respondentów na pięciu (83 proc.) jest zdania, że twórcy powinni mieć udział w sukcesie swojego filmu i ich wynagrodzenie powinno odpowiadać rozmiarowi tego sukcesu.
5. Sześciu badanych na dziesięciu uważa, że model wykorzystania treści, w którym platformy VOD nie dzielą się zyskiem, jest niesprawiedliwy dla twórców.
6. 74 proc. osób sądzi, że duże zagraniczne korporacje powinny podlegać w Polsce tym samym zasadom, co inne podmioty.
7. Ponad połowa respondentów (54 proc.) jest zdania, że poprawa przepisów prawa w zakresie ochrony własności intelektualnej jest najważniejszym czynnikiem dla rozwoju działalności twórczej w Polsce.

Badanie SW Research zorganizowano między 8 a 10 marca 2024 roku na reprezentatywnej próbie 1015 Polek i Polaków powyżej 18 roku życia, zgodnie z rozkładem płci, wieku i klasy wielkości miejscowości. 

Dołącz do dyskusji: Polacy chcą, żeby platformy streamingowe dzieliły się zyskiem z twórcami

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Tylko nie mów nikomu
Śmieciówki bez praw pracowniczych, ubezpieczenia zdrowotnego i emerytury to dużo większa patologia, a w mediach od lat tak się wyzyskuje pracowników.
odpowiedź
User
feliks
Śmieciówki bez praw pracowniczych, ubezpieczenia zdrowotnego i emerytury


To nie podpisuj. Przeczekaj tych cwaniaków. Jesteś młody, piękny, inteligentny, na pewno jakaś firma da etat i uop.
odpowiedź
User
Misiu
A ja nie chcę tego finansować. A tak przy okazji to kiedy zostanie zniesiony w Polsce podatek od VOD?
odpowiedź