SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Polacy wszystkich opcji politycznych udostępniają niesprawdzone treści, najczęściej ci o lewicowych poglądach

Według badań firmy F-Secure jedna trzecia polskich internautów o zdefiniowanych poglądach politycznych udostępnia w mediach społecznościowych niesprawdzone informacje. Takie treści są powielane zarówno przez zwolenników prawicy jak i lewicy, z lekką przewagą tych drugich. Memy najczęściej udostępniają zwolennicy poglądów lewicowych, a centrowcy upodobali sobie nie zawsze prawdziwe dane liczbowe oraz wykresy.

Article

Zgodnie z sondażem przygotowanym przez F-Secure 56 proc. użytkowników serwisów społecznościowych w Polsce publikuje na nich rozmaite treści. Najczęściej są to informacje o bieżących wydarzeniach (79 proc.), a także dowcipy i memy (71 proc.) oraz informacje dotyczące polityków (25 proc.).

Dla 68 proc. badanych źródłem udostępnianych treści są materiały publikowane przez portale internetowe, na drugim miejscu znajdują się informacje zamieszczane przez tradycyjne media oraz treści tworzone przez znajomych i rodzinę.

44 proc. respondentów zapewnia, że zawsze sprawdza napotkane w internecie informacje przed ich dalszym udostępnieniem, a tylko 7 proc. stanowczo deklaruje, że nigdy nie weryfikuje przekazywanych dalej treści. Najrzadziej weryfikowane są dowcipy i memy oraz informacje o politykach, a najczęściej informacje o wydarzeniach.

Choć znaczny odsetek badanych przyznaje że weryfikuje informacje udostępniane na platformach społecznościowych, to wciąż pozostaje spora część użytkowników powielających treści, których autentyczności nie sprawdzają. Autorzy sondażu zestawili je z poglądami politycznymi respondentów.

Okazuje się, że internauci określający swoje poglądy jako lewicowe najczęściej udostępniają w mediach społecznościowych niesprawdzone informacje (35 proc.). Tuż za nimi są jednak zarówno zwolennicy prawicy (32 proc.), jak i centrum (28 proc.).

Publikowanie w sieci memów i dowcipów bez sprawdzenia czy zawierają prawdziwe treści to według badania domena lewicowców (64 proc.). Ponad połowa osób, które je udostępniają (51 proc.) to internauci o poglądach centrowych, a najmniej skora do żartowania bez weryfikacji jest prawica, która stanowi 47 proc.

Z kolei niepotwierdzone wykresy najczęściej udostępnia centrum (53 proc.), lewica w tym przypadku to 39 proc., a prawica – 34 proc. Informacje o politykach, które nie były weryfikowane publikują w znacznej mierze osoby o poglądach centrowych (54 proc.), robi tak również 48 proc. zwolenników lewicy oraz 39 proc. należących do prawicy. Ponad jedna trzecia internautów bez względu na poglądy polityczne udostępnia niezweryfikowane informacje o wydarzeniach.

– Rezultat badań to dla nas niemałe zaskoczenie – przyznaje Karolina Małagocka, ekspert ds. prywatności w firmie F-Secure. - Udało się zdobyć dane na temat rodzaju informacji udostępnianych przez polskich internautów i zestawić je z ich poglądami politycznymi. W przeciwieństwie do badania przeprowadzonego w USA , w Polsce rodzaj publikowanych „fake newsów” nie jest aż tak mocno powiązany z poglądami. Robią to niemal w takim samym stopniu osoby o różnych poglądach. Widać jednak pewne trendy, np. lewica chętniej udostępnia memy, a centrowcy upodobali sobie niepotwierdzone wykresy i liczby.

Badanie F-Secure przeprowadzono w kwietniu br. metodą CAWI na próbie 600 osób – internautów, którzy w ciągu roku udostępnili przynajmniej jedną informację.

 

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Polacy wszystkich opcji politycznych udostępniają niesprawdzone treści, najczęściej ci o lewicowych poglądach

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
zbuntowany anioł
jednym słowem lewicowcy to idioci
odpowiedź
User
Babcia Mówi
Z czego 360 udostępnia treści. Sondaż jest słabym nażędziem do badania tego typu zachowań, grupa mała no i jeszcze nie wiemy co badani rozumieli pod pojęciem "weryfikuje"
odpowiedź
User
privat
Te wyniki są bardzo łagodne dla lewicy. Duża część lewicy to komuniści/lewactwo itp., którzy są propagatorami relatywizmu prawdy ("każdy ma swoją prawdę"), zwalcza chrześcijaństwo, a więc i zasady z niej wynikające, m.in. prawdomówność, uczciwość itd.
odpowiedź