SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Polacy zadowoleni z OFE

Jak Polacy poruszają się po rynku emerytalnym i jak oceniają obecny system? Jak dokonują na nim wyborów? Czy zmieniają fundusze emerytalne i gdzie poszukują na ten temat informacji? Na te i wiele innych pytań odpowiada badanie "Opinie Polaków o rynku emerytalnym (OFE)", przeprowadzone przez Pentor Research International.

Polacy zadowoleni z OFE

63 proc. respondentów jest zadowolonych ze swojego OFE - zarówno z wyników finansowych, jak i z obsługi agenta, który z nimi współpracuje.

ocenaofe

O zmianie funduszy myśli jedynie co piąty Polak, ale jednocześnie większość badanych (75 proc.) uważa, że zmiana OFE może wpłynąć na wysokość przyszłej emerytury. 96 proc. klientów OFE jest zdania, że powinna być stworzona możliwość swobodnego przechodzenia z jednego funduszu do drugiego, a aż 97 proc. badanych w takiej sytuacji chętnie skorzystałoby z porady akwizytora.

zmianaofe

Rola doradców, w ocenie klientów, będzie nie do przecenienia, szczególnie w przypadku konieczności wyboru typu funduszu w zależności od metody inwestowania. W takiej sytuacji chęć kontaktu z akwizytorem zadeklarowało ponad 80 proc. badanych. Taki stan rzeczy wynika prawdopodobnie ze stosunkowo niskiego poziomu wiedzy na temat sposobu, w jaki można dokonać zmiany OFE. Aż 55 proc. badanych nie wie jak zmienić OFE (nie dotyczy to oczywiście klientów, którzy już przeszli z jednego OFE do drugiego).

Poszukując informacji o OFE Polacy samodzielnie porównują oferty, oglądają reklamy, konsultują się ze znajomymi i często korzystają z porady akwizytorów, którzy w opinii badanych uważani są za jedno z podstawowych źródeł informacji na temat OFE. Pod względem wiarygodności zajmują drugie miejsce, zaraz po samodzielnym porównywaniu ofert i wyników funduszy. Uważani są przez klientów funduszy za najwygodniejsze źródło informacji.

zrodloofe

Dla 60 proc. respondentów najważniejszym czynnikiem decydującym o zmianie OFE jest ocena zysków funduszu. Na kolejnych miejscach jego udział w rynku, strategia inwestowania oraz wielkość. Jednocześnie ponad połowa badanych Polaków jest zdania, że obniżenie opłaty pobieranej przez OFE za zarządzanie składkami klientów będzie miało niewielki lub żaden wpływ na wysokość ich przyszłej emerytury. Za to 63 proc. jest zainteresowanych wprowadzeniem do każdego OFE funduszy o zróżnicowanym sposobie inwestowania tak, aby jeden fundusz w ramach danego OFE inwestował bardziej agresywnie, a inny bardziej bezpiecznie.


Informacje o badaniu:
Pentor Research International na zlecenie Polskiej Izby Pośredników Finansowych na przełomie maja i czerwca 2009 r. przeprowadził badanie na próbie 800 Polaków, członków OFE w wieku 18-50 lat. Badanie zostało przeprowadzone metodą wywiadów telefonicznych CATI na ogólnopolskiej próbie losowej. Celem badania było poznanie opinii aktualnych posiadaczy OFE na temat współpracy, satysfakcji i oczekiwań względem aktualnego OFE.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Polacy zadowoleni z OFE

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl