SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Polacy: żyjemy na kredyt - rozrzutna Warszawa, oszczędny Poznań

Zdaniem Polaków wśród mieszkańców największych miast w naszym kraju najbardziej oszczędni są poznaniacy, a najbardziej rozrzutni warszawiacy. Co jeszcze Polacy sądzą o oszczędzaniu?

Polacy: żyjemy na kredyt - rozrzutna Warszawa, oszczędny Poznań

W badaniu Millward Brown SMG/KRC Polacy deklarują, że oszczędzają przede wszystkim, ponieważ zostali tak wychowani, lubią rozważnie wydawać pieniądze oraz chcą mieć pieniądze na tzw. czarną godzinę, a dzieciom zabezpieczyć przyszłość. Osoby niemające obecnie żadnych oszczędności wykazują większe potrzeby materialne niż ludzie dysponujący oszczędnościami.


Zdecydowana większość Polaków zgadza się z tezami, że dzieci należy uczyć oszczędzania do najmłodszych lat i warto odkładać regularnie nawet niewielkie sumy. Osób, które sądzą, że można żyć oszczędnie, nie rezygnując z codziennych przyjemności, jest dwa razy więcej niż tych, dla których oszczędzanie wiąże się z często niepotrzebnym rezygnowaniem z przyjemności.

 


Polacy utożsamiają oszczędzanie przede wszystkim z rozważnym wydawaniem pieniędzy. Natomiast prawie dla 40 proc. osób oszczędzanie kojarzy się tradycyjnie z odkładaniem pieniędzy do skarbonki.

 


Większość Polaków oszczędza, nie „polując” na okazje i promocje w sklepach, tylko starając się kupować jedynie to, co potrzebne.

 


Aż 85 proc. Polaków uważa, że nasze społeczeństwo żyje na kredyt, ale 46 proc. ocenia, że ten stan jest na przeciętnym poziomie europejskim. Tylko co dziewiąta osoba ocenia Polaków jako naród oszczędny.

 


Wśród mieszkańców największych polskich miast opinię najbardziej oszczędnych mają poznaniacy. Natomiast za najbardziej rozrzutnych są uważani warszawiacy.

 


Badanie zostało przeprowadzone Millward Brown SMG/KRC na zlecenie ING Banku Śląskiego w czerwcu br. Sondaż metodą wywiadów telefonicznych objął reprezentatywną grupę 600 Polaków w wieku 15-75 lat. Błąd pomiaru wynosi +/- 4,08 proc.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Polacy: żyjemy na kredyt - rozrzutna Warszawa, oszczędny Poznań

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl