SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Polak pierwszy raz prezesem Europejskiego Klubu Producentów

Dariusz Jabłoński, producent i reżyser, został prezesem Europejskiego Klubu Producentów (European Producers Club), głównej organizacji europejskich producentów filmowych i telewizyjnych.

Dariusz Jabłoński, fot. materiały prasowe SFP Dariusz Jabłoński, fot. materiały prasowe SFP

Podczas obecnie trwającego festiwalu w Cannes Dariusz Jabłoński, polski reżyser i producent (Apple Film Production, Polska) został wybrany prezesem Europejskiego Klubu Producentów (European Producers Club, EPC), najbardziej wpływowej organizacji europejskich producentów, skupiającej blisko 200 najbardziej aktywnych międzynarodowo producentów filmowych i telewizyjnych z ponad 36 krajów Europy. Dariusz Jabłoński jest także prezydentem Polskiej Akademii Filmowej, wybranym niedawno na kolejną kadencję.

Założony w 1993 roku, Europejski Klub Producentów jest organizacją reprezentującą producentów europejskich przed głównymi międzynarodowymi instytucjami - wszędzie tam, gdzie powstają regulacje dotyczące przemysłu audiowizualnego. EPC jest jedną z kilku organizacji będących oficjalnym partnerem dyskusji dla Komisji Europejskiej w sprawie wszelkich rozwiązań dotyczących przemysłu audiowizualnego. Prowadzi także dialog z największymi globalnymi podmiotami rynku - platformami streamingowymi, nadawcami oraz reprezentującymi ich organizacjami. Klub działa jako network, think tank i jako organizacja lobbyingowa.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Dariusz Jabłoński, który jest pierwszym prezesem EPC pochodzącym z Europy Środkowo-wschodniej, powiedział po ogłoszeniu jego wyboru: „Moim najważniejszym celem jako prezesa EPC jest ochrona możliwości niezależnych producentów europejskich do działania i rozwoju. A zasadniczym tego elementem jest zachowanie praw do naszych filmów i seriali. Jest to niezbędne dla utrzymania naszych firm i tworzenia nowych dzieł, które zachwycą europejską i międzynarodową publiczność. Dziś, oklaskując wybór najlepszych filmów w Cannes, pamiętajmy, że wszystkie te filmy są dziełem niezależnych producentów. Niezależni producenci są także filarem demokracji, zapewniając pluralizm i wolność głosów artystycznych. To niezwykle istotne w dzisiejszej rzeczywistości. Jeśli chcemy mieć jedno i drugie – kochajmy i wspierajmy niezależnych producentów!”.

Obok Jabłońskiego na stanowiska wiceprezesek powołane zostały:Mariela Besuievsky (Tornasol, Hiszpania), producentka m.in. nagrodzonego Oscarem „Sekretu w ich oczach” Juana José Campanelli oraz nagrodzonego Złotą Palmą „Wiatru buszującego w jęczmieniu” Kena Loacha, a także Carlotta Calori (Indigo Film, Włochy), producentka filmów Paolo Sorrentino, w tym nagrodzonego Oscarem, Złotym Globem i Baftami „Wielkiego piękna”, jak również Pandora da Cunha Telles (Ukbar Filmes, Portugalia), producentka „Człowieka, który zabił Don Kichota” Terry Gilliama (Cannes 2018).

Dariusz Jabłoński stoi na czele utworzonej przez siebie Apple Film Production, jednej z wiodących polskich i środkowoeuropejskich firm produkcyjnych, od 1996 roku realizującej w koprodukcji międzynarodowej filmy fabularne oraz seriale telewizyjne. Produkcje Apple Film powstają we współpracy z prawie wszystkimi krajami Europy, od Szwecji do Izraela, od Wielkiej Brytanii do Ukrainy, a także ze Stanami Zjednoczonymi i Kanadą.

Do ostatnich produkcji fabularnych firmy należą licznie nagradzane na festiwalach w Polsce i za granicą polsko-holendersko-czeskie „Imago” w reżyserii Olgi Chajdas oraz polsko-szwajcarsko-niemiecki „Lęk” w reżyserii Sławomira Fabickiego z Magdaleną Cielecką i Martą Nieradkiewicz w rolach głównych.

Dołącz do dyskusji: Polak pierwszy raz prezesem Europejskiego Klubu Producentów

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
j23
Dżablon brawo TY :)
0 0
odpowiedź