SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Policjantów szkoli się jak wykorzystywać AI do tworzenia fałszywych profili w social media

Departamenty policji w USA są szkolone w zakresie tworzenia fałszywych kont w mediach społecznościowych przy użyciu obrazów generowanych przez sztuczną inteligencję. Tymczasem platformy społecznościowe, takie jak Facebook czy Instagram, zabraniają tworzenia fałszywych profili.

Fot. PixabayArticle

Business Insider dotarł do policyjnych dokumentów “Street Cop Training Social Media and OSINT Bookmarks”, z których wynika, że w ramach kursu szkoleniowego oferowanego amerykańskiej policji przez detektywa Nicka Jermana, dostępna była m.in. nauka metod śledczych opartych na mediach społecznościowych.

W części dotyczącej tworzenia kont opisano narzędzia, jakich funkcjonariusze organów ścigania mogą używać do tworzenia fałszywych profili na potrzeby prowadzonych śledztw. Wymieniono tutaj generator fałszywych imion i nazwisk, generator nazw użytkowników oraz narzędzie tworzące obrazy ludzkich twarzy za pomocą sztucznej inteligencji.

Dokument zawierał nazwy wielu różnych serwisów społecznościowych, a także serwisów erotycznych i portali randkowych, które policja mogłaby wykorzystać w ramach prowadzonych postępowań. To m.in. Facebook, Instagram, Snapchat, Twitter, Bumble, Grindr, NextDoor i OnlyFans.

Z publicznych postów opublikowanych na Instagramie przez Nicka Jermana wynika, że w ostatnich miesiącach kursy szkoleniowe pt. "Social Media and Open Source Investigations" zostały przeprowadzone w wydziałach policji w Nowym Jorku, Ohio, Pensylwanii i Maryland. Miało w nich wziąć udział ponad 2 tys. funkcjonariuszy.

W ramach szkolenia podkreślano, że platformy społecznościowe zgromadziły ogromne ilości danych na temat swoich użytkowników, które są stosunkowo łatwe do przeszukania. One same co prawda w swoich regulaminach zakazują tworzenia fałszywych profili, ale policja robiła to chociażby aby szpiegować aktywistów ruchu Black Lives Matter.

Rzecznik Facebooka przekazał redakcji Business Insidera, że fałszywe konta są zabronione, co jest zgodne z wytycznymi operacyjnymi dotyczącymi organów ścigania. "Każdy, kto tworzy konto na Facebooku lub Instagramie, zgadza się przestrzegać naszych zasad, które wyraźnie zabraniają tworzenia i używania fałszywych kont. Wyjaśniliśmy te zasady organom ścigania." - powiedział.

Szkoląca policjantów firma Street Cop Training, w której Nick Jerman jest zatrudniony jako instruktor, nie odpowiedziała na prośbę o komentarz do sprawy. Sam detektyw również nie odniósł się do tematu.

Za to analiza klipów wideo i postów publikowanych w social media przez Jermana jasno pokazuje, jakie jest jego zdanie w kwestii tworzenia i używania fałszywych kont przez policję. Stwierdził on m.in., że chociaż jest to sprzeczne z regulaminem Facebooka czy Instagrama, policja i tak może i powinna to robić. Powołuje się na orzeczenie Federalnego Sądu Okręgowego z 2015 r., zgodnie z którym policja może tworzyć fałszywe profile na Instagramie i uznawać oparte na ich użyciu ustalenia za dowody sądowe.

"Nie łamiemy żadnego prawa. Jednak tworząc te fałszywe konta, łamiesz warunki korzystania z usługi. Ale kogo to obchodzi, prawda?" - mówił Jerman do funkcjonariuszy uczestniczących w jednym ze szkoleń.

Dołącz do dyskusji: Policjantów szkoli się jak wykorzystywać AI do tworzenia fałszywych profili w social media

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
zzz
FB może swój regulamin sobie wsadzić, to nie prawo. Wszyscy mogą i powinni zakładać fałszywe konta a że to jest biznesowo nie na rękę, to już ich problem.
odpowiedź