SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Sygnał otwierający "Lato z Radiem" bez zapowiedzi w języku rosyjskim

Od kilku dni na początku audycji "Lato z Radiem" w Programie Pierwszym Polskiego Radia nie słychać zapowiedzi w języku rosyjskim, która pojawiała się od lat. - Powód tego faktu jest oczywisty - słyszymy od nadawcy.

Na ten sygnał wielu słuchaczy radiowej Jedynki czeka z utęsknieniem. Słyszą go co roku od 21 czerwca do 31 sierpnia tuż po godz. 9. I otwiera legendarną audycję "Lato z Radiem", która jest nadawana w Programie Pierwszym Polskiego Radia od 1971 r. Chodzi o utwór "Polka Dziadek", grany na klarnecie. Do dziś nie udało się ustalić, kto jest autorem tego sygnału. Według Romana Czajarka, jednego z prezenterów audycji, nadal do Polskiego Radia zgłaszają się osoby, które twierdzą, że to one albo ich krewni wykonali tę melodię. "Polka Dziadek" to XIX-wieczna austriacka melodia znana pod nazwą "Klarinetten Muckl" lub "A Hupfata".

Zawsze wraz z melodią pojawia się komunikat: "Tu Polskie Radio. Słuchacie audycji »Lato z Radiem«". Nadawany jest on w kilku językach: polskim, rosyjskim, czeskim, niemieckim, francuskim i angielskim. W tym roku w pierwszej inaugurującej 52. sezon audycji również tak było. Jednak od kilku dni sygnał "Polki Dziadek" jest nadawany tylko z zapowiedziami w pięciu językach.

- W obecnie wykorzystywanym sygnale "Lata z Radiem" nie jest uwzględniona zapowiedź w języku rosyjskim. Powód tego faktu jest oczywisty - mówi nam Monika Kuś, rzeczniczka Polskiego Radia. Choć nie uściśliła, co ma na myśli, to można się domyśleć, że chodzi o wojnę za naszą wschodnią granicą wywołaną przez Rosję. Jednak inwazja na Ukrainę rozpoczęła się w zeszłym roku, a w poprzednie wakacje zapowiedź w języku rosyjskim była uwzględniona w czołówce "Lata z Radiem".

Dziesięć koncertów na trasie "Lata z Radiem"

Tegoroczna 52. edycja "Lata z Radiem" wystartowała 21 czerwca. Kilka dni później ruszyła trasa koncertowa audycji, która tego lata obejmuje 10 miast. Stacja odwiedziła już Poddębice i Toruń. 1 lipca "Lato z Radiem" zawita do Tarnowa, 7 lipca - do Węgorzewa, 15 lipca - do Dobczyc, 23 lipca - do Tymbarku, 30 lipca - do Giżycka, 5 sierpnia - do Myślenic, 19 sierpnia - do Międzyzdrojów, a 27 sierpnia odbędzie się wielki finał audycji w Przemyślu. W każdym z miast ma wystąpić przynajmniej dwóch artystów. Będą to: Maryla Rodowicz, Myslovitz, Varius Manx i Kasia Stankiewicz, Małgorzata Ostrowska, Lemon, De Mono, Golec uOrkiestra, Ania Rusowicz, Piotr Cugowski, Iwaneczko, Red Lips, Viki Gabor, Karolina Lizer (która dwukrotnie zaśpiewała podczas konferencji), Kuba Szmajkowski, Kminek oraz Centrum Uśmiechu. Koncertom mają towarzyszyć rodzinne pikniki, podczas których będzie można spotkać prowadzących "Lato z Radiem".

Maskotką audycji w tym roku jest konik polski.

Wróciły znane słuchaczom konkursy i zabawy

Stacja przygotowała także kilka antenowych propozycji. Wśród nich jest kosmiczny konkurs "10 kroków na Księżyc", którego główną nagrodą ma być trzytygodniowy pobyt w tzw. Habitacie Space is More – LunAres Mobile Research Station, czyli w zamkniętej strefie imitującej warunki na Księżycu.

Jedynka znów zachęca do zabawy literackiej "Lato z Dreszczykiem". Słuchacze współtworzą lekturę czytaną na antenie. Ich zadaniem jest  dopisanie ciągu dalszego powieści, której początek zaproponowała stacja.

Program Pierwszy Polskiego Radia zaplanował także kolejną odsłonę cyklu "Jestem stąd", podczas której dziennikarze "Lata z Radiem" odwiedzą: Lublin, Radom, Opole, Gdańsk i Wrocław. Martyna Podolska spotka się z ludźmi kultury i sztuki. Wśród gości będą m.in. pisarz Marcin Wroński, rzeźbiarz Artur Sobień, reżyser Norbert Rakowski, pisarka i dziennikarka Iza Żukowska i pisarz Marek Krajewski. Na antenie nie zabraknie także konkursów "Skojarzenia" i "Koszyk Lata z Radiem".

Słuchalność Jedynki poniżej 5 proc.

Ubiegłoroczną edycję "Lata z Radiem" w Jedynce słuchało średnio 699 tys. osób. Stacja w tym paśmie miała 5,3 proc. udziału w rynku - wynika z raportu Wirtualnemedia.pl.

W 2021 r. Polskie Radio zanotowało wzrost przychodów o 2,4 proc. do 354,31 mln zł i spadek wyniku netto z 16,12 mln zł zysku do 19,91 mln zł straty. Wpływy reklamowe zwiększyły się o 1 proc. do 41,38 mln zł, przy czym o ile Jedynka zanotowała wzrost o 52 proc., o tyle Trójka - spadek o 30 proc. Na koniec 2021 r. nadawca zatrudniał etatowo 1 320 osób, o 11 więcej niż rok wcześniej.

Z najnowszego badania Radio Track (marzec- maj 2023 r.) realizowanego przez pracownię Kantar Polska wynika, że udział radiowej Jedynki pod względem słuchania w grupie wiekowej 15-75 lat wyniósł 4,8 proc.

Dołącz do dyskusji: Sygnał otwierający "Lato z Radiem" bez zapowiedzi w języku rosyjskim

33 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Ubawiony
Wpuściliśmy dwa miliony rosyjskojęzycznych, na ulicy bez przerwy slychać rosyjski, ale usuniemy krótką zapowiedź po rosyjsku i "powód jest oczywisty". Pewnie po to, żeby Ukraińcy nie zrozumieli. Życzę powodzenia w oduczaniu Ukraińców ojczystego rosyjskiego. Fala kłamstw o tym jak to Ukraińcy nagle przechodzą na ukraiński dawno przeszła, dzisiaj nikt już się nie ośmiesza.
odpowiedź
User
Ubawiony
Mały dodatek. Jeśli wojna z Rosją z setkami tysięcy ofiar nie skłoniła Ukraińców do rezygnacji z języka rosyjskiego i przejścia na ukraiński, to co ich skłoni? Może bomba atomowa, jak myślicie? Osobiście wątpię. Czekam na kolejne artykuły w stylu "być może mówią po rosyjsku, ale wcale nie są totalnie zrusyfikowani".
odpowiedź
User
Paweł
Dowiedziały się Wirtualne Media, czy jak zawsze przeczytały na forum Media2? Podczas pierwszej tegorocznej audycji jakiś słuchacz napisał na ich FB, że powinni usunąć Rosyjski i następnego dnia wprowadzono zmianę. Uczyniono słusznie, ale nie wpadli na to sami z siebie.
odpowiedź