SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Polki / konsumentki - jakie są?

Jaki procent Polek odpowiada za codzienne zakupy i decyzje zakupowe? Na co zwracają uwagę przy zakupie produktów? Jakie branże oceniają najgorzej? Jakie są ich poglądy polityczne? Między innymi na te pytania odpowiada badanie zrealizowane przez firmy Garden of Words i Maison.

88% Polek podejmuje decyzje o zakupach spożywczych dla swojego domu, w tym 66% robi to całkowicie samodzielnie. O wyborze kosmetyków i chemii gospodarczej dla swojej rodziny decyduje 87% Polek (z czego 71% w pełni samodzielnie).

Ponadto prawie 40% Polek kupuje mężowi bądź partnerowi wszystkie lub większość ubrań i kosmetyków.

 


Najczęściej przy zakupie produktów Polki zwracają uwagę na markę i skład danego produktu
(odpowiednio 61% i 41%).

Przeciętna Polka na zakupy „dla domu” poświęca 4 godziny tygodniowo, zaś na zakupy „dla siebie” - 2 godziny. Na kosmetyki do makijażu Polki wydają miesięcznie średnio 42 złote, a na kosmetyki pielęgnacyjne - średnio 59 złotych. Miesięczne wydatki Polek na własne ubrania, buty i akcesoria plasują się na poziomie 145 złotych.

Polki potrafią być wierne markom - 61% respondentek twierdzi, że przy wyborze marki często kieruje się właśnie przywiązaniem do niej. Jednocześnie czują się niedoceniane przez niektórych producentów i usługodawców. Zdaniem badanych najgorsze pod względem komunikacji do kobiet są branże: motoryzacyjna, komputerowa oraz alkoholowa.


 

Ponad połowa Polek nie znajduje w polskim parlamencie partii odpowiadającej ich poglądom - co trzecia nie wie, na którą partię by zagłosowała, a 21% w ogóle nie poszłoby do urn.

Jako najważniejsze tematy, którymi powinien się zająć rząd, Polki wymieniają kwestie zdrowia, pracy, a w dalszej kolejności polityki społecznej i edukacji. Jednocześnie są bardzo dumne z bycia Polkami (92% respondentek) oraz członkiniami lokalnych społeczności (89%).

Na pytanie „Co jest najważniejsze w pracy?” Polki najczęściej wskazują wysokie zarobki (70%), stabilizację oraz pewność zatrudnienia, a także miłą atmosferę (po 42% odpowiedzi). Co siódma Polka przywiązuję wagę do tego, by praca była spokojna i bezstresowa, a co dwunasta - by praca pozwalała na kreatywność.

78% ankietowanych uważa, że w Polsce jest łatwiej zrobić karierę mężczyźnie niż kobiecie, a 82%, że mężczyźni z zasady zarabiają więcej niż kobiety pracujące na tych samych stanowiskach.


 

Niespodziewanie otrzymane 10 tys. złotych Polki wydałyby na wakacje (54%) oraz remont mieszkania lub domu (31%). Dwie na sto Polek przeznaczyłoby taką kwotę na operację plastyczną. Nie zwracając uwagi na ograniczenia finansowe wymarzone wakacje 19% Polek spędziłoby na południu Europy - w Grecji, Hiszpanii, Chorwacji, we Włoszech. Natomiast dla 18% idealnymi wakacjami byłyby wczasy w Polsce - nad Bałtykiem, w Tatrach, na Mazurach. Jedna na sto Polek wymarzone wakacje spędziłaby we własnym domu lub na działce.

Współczesne Polki wykazują znaczny liberalizm poglądów - 93% uważa, że ludzie powinni mieć prawo do stosowania środków antykoncepcyjnych, 88% jest za dostępem do in-vitro, 56% opowiada się za możliwością wyboru odnośnie dokonania aborcji, a połowa respondentek - eutanazji. Stosunkowo dużym przyzwoleniem cieszą się także związki homoseksualne - prawo do bycia w podobnych relacjach partnerskich akceptuje 63% Polek. Nieco mniejszym poparciem cieszą się małżeństwa homoseksualne - popiera je 41% badanych. Polki są natomiast przeciwne adopcji dzieci przez pary tej samej płci - 61% spośród ankietowanych nie popiera tego typu praktyk.

Rodzina i wszystkie związane z nią aspekty życia znajdują się najwyżej na liście priorytetów współczesnych Polek. Dla 56% z nich najważniejsze w życiu jest bycie dobrą gospodynią domową, żoną i matką. Znacznie mniej, bo 28% na pierwszym miejscu stawia bycie atrakcyjną kobietą. Co szósta Polka (16 %) chciałaby zrobić karierę i odnieść sukces zawodowy.

Przeważająca większość obowiązków domowych (odprowadzenie dzieci do szkoły, pomaganie w odrabianiu lekcji, etc.) spoczywa na kobietach – jest tak w 2/3 rodzin. Jednocześnie 85% ankietowanych chciałaby, żeby w ich małżeństwach kobieta i mężczyzna wspólnie zajmowali się domem, a 91% Polek uważa, że obowiązki domowe powinny być równo dzielone między członków rodziny.

Polki są zadowolone ze swojego życia (średnia 76 na skali od 1 do 100). 56% spośród nich twierdzi, że w ciągu ostatniego roku często czuła się szczęśliwa, z czego 96% z powodu udanego życia rodzinnego, 92% dzięki codziennym małym przyjemnościom, zaś 91% z powodu posiadania przyjaciół i znajomych. Jednocześnie 45% respondentek na co dzień czuje się zmęczona, a 34% - zestresowana. Najczęstszymi przyczynami złego samopoczucia u Polek i przyczyną codziennych zmartwień są przede wszystkim finanse (65% wskazań), troska o bliskich (63%) i własne zdrowie (50%). Mniej niż 1/3 Polek jako bolączki dnia codziennego wymieniła złe relacje z partnerem (29% wskazań) oraz problemy wychowawcze z dziećmi (27%).

Polki są także coraz bardziej nowoczesne – 84% z nich ma dostęp do komputera, 72% z nich korzysta regularnie z internetu, a 24% korzystających z internetu łączy się z siecią przez telefon komórkowy (6% często, 18% - sporadycznie). Najczęściej Polki korzystają z serwisów informacyjnych (często i bardzo często – 49% ankietowanych), portali społecznościowych (często i bardzo często - 29%), a także stron z poradami kulinarnymi i przepisami oraz witryn związanych z rozrywką i humorem.

59% respondentek pozytywnie ocenia swój stan zdrowia. 70% Polek w ciągu ostatniego roku była u dentysty. Znacznie mniej korzysta z badań kontrolnych – 39% spośród ankietowanych w ostatnim roku wykonała badanie cytologiczne, a 23% zdecydowała się na mammografię lub USG piersi. 41% respondentek chętnie korzysta z prywatnej służby zdrowia. Jednocześnie chciałoby z niej korzystać 34% z tych kobiet, które obecnie nie mają do niej dostępu.


 

66% Polek jest zadowolonych ze swojego stylu ubierania, a nieco ponad połowa - z wyglądu swoich włosów i skóry. Ponad połowa Polek przynajmniej raz w życiu stosowała dietę odchudzającą. 79% badanych deklaruje, że przyjemność sprawia im dbanie o siebie - chodzenie do fryzjera, stosowanie maseczek, itp. Jednocześnie robią to bardzo rzadko - kosmetyczkę Polki odwiedzają średnio 1 do 2 razy w roku, fryzjera nieco częściej - średnio raz na 2-3 miesiące. Wśród najczęściej używanych kosmetyków Polki wymieniają dezodorant (77% ankietowanych stosuje go regularnie), krem do twarzy (74%), perfumy (63%) i odżywkę do włosów (59%).

W ramach badania dokonano także segmentacji rynku konsumentek w Polsce, która pokazuje, jak różnią się pomiędzy sobą Polki jako odbiorczynie komunikacji marketingowej, jak odmienne mają style życia, postawy, oczekiwania, potrzeby, a także zwyczaje zakupowe. Wyróżniono tutaj siedem segmentów:

1. Spełnione profesjonalistki – najbardziej wykształcona i miejska grupa kobiet spośród wszystkich wyróżnionych. Są to osoby bardzo otwarte, nowoczesne, zdecydowanie zadowolone z życia. Są silnie zorientowane na rozwój kariery zawodowej, bowiem praca stanowi dla nich ważne źródło satysfakcji i poczucia własnej wartości. Rodzinę stawiają na drugim miejscu – często nie mają dzieci lub stanowią rodzinę nuklearną (2+1). Przywiązują dużą wagę do atrakcyjnego wyglądu, dbają o siebie – uprawiają sport, przywiązują wagę do swojej diety, często odwiedzają fryzjera i kosmetyczkę, ale też lekarza w celach profilaktycznych. Zarobione pieniądze chętnie wydają na ubrania i kosmetyki. Spełnione profesjonalistki są bardzo towarzyskie – lubią wychodzić z domu, spędzać czas z przyjaciółmi, czy też – w ramach sprawiana sobie przyjemności – odwiedzić dobrą knajpę. Stanowią też grupę najczęściej korzystającą z oferty kulturalnej. To segment o najlepszej sytuacji materialnej – zarówno obiektywnej (dochód), jak i subiektywnej (własna ocena), a także optymistycznie patrzący w przyszłość.

2. Obywatelki świata - najmłodsza grupa Polek, dopiero wchodząca w życie. Należą do niej kobiety, które mają poczucie, że wszystko jest jeszcze przed nimi – z nadzieją i optymizmem oczekują tego, co spotka je w bliższej i dalszej przyszłości. Są bardzo otwarte, cechują je liberalne poglądy. Czują się pełnoprawnymi obywatelkami świata, a ich styl życia nie różni się od tego jaki prowadzą ich rówieśniczki na Zachodzie. Nowe technologie stanowią naturalny i nieodłączny element ich codzienności. Bardzo duża wagę przywiązują do swojego wyglądu. Często jeszcze uczą się i studiują lub właśnie zaczynają swoją pierwszą pracę. Ważne jest dla nich osiągnięcie dobrej pozycji zawodowej i materialnej, z założeniem rodziny wolą poczekać do momentu osiągnięcia stabilizacji i pewnego poziomu życia. Wiele Obywatelek świata mieszka jeszcze w domu rodzinnym i w dużym stopniu jest zależna finansowo od rodziców. Ponieważ nie mają jeszcze własnej rodziny, a rodzice zapewniają im wikt i opierunek, własne pieniądze mogą w dużym stopniu przeznaczać na przyjemności – chętnie kupują ubrania, kosmetyki, wychodzą ze znajomymi. Często chodzą do kina, ale nie korzystają z szerszej oferty kulturalnej (teatr, opera, itp.).

3. Zachłanne konsumpcjonistki - grupa bardzo zróżnicowana wiekowo, znajdują się w niej zarówno młodsze, jak i starsze osoby. Segment, który w największym stopniu przywiązuje wagę do widocznych, materialnych aspektów życia – kobiety, które często oceniają siebie i innych przez pryzmat tego, co kto ma i jak wygląda. Bardzo o siebie dbają, ale głównie o wygląd zewnętrzny, a nie o zdrowie i dobrą kondycję – sporo wydają na ubrania i kosmetyki, regularnie chodzą do fryzjera. W celu zachowania dobrej sylwetki częściej stosują diety niż uprawiają sport. Lubią marki i produkty, które podkreślają ich status – dzięki nim czują się dowartościowane i mogą zrobić wrażenie na innych. Równocześnie preferują tradycyjny model rodziny – chętnie widziałyby się w roli pani domu, która jest na utrzymaniu dobrze zarabiającego męża i może poświęcić czas na dbanie o siebie. Zachłanne konsumpcjonistki właściwie w ogóle nie korzystają z oferty kulturalnej.

4. Rodzinne panie domu – najbardziej rodzinny segment spośród wyróżnionych. Należą do niego kobiety, które większość czasu poświęcają zajmowaniu się domem i dziećmi, jednocześnie czerpiąc z tego radość oraz dużą satysfakcję. Bycie matką, żoną i gospodynią domową definiuje w dużej mierze ich tożsamość – wszystkie inne aspekty życia są podporządkowane ich głównej roli. Nie chcą, aby mężczyzna wkraczał w ich obszar odpowiedzialności – nie oczekują partnerstwa, wsparcia, ale też nie chcą, aby wtrącał się on w codzienne decyzje dotyczące dzieci i domu. Mają mało czasu dla siebie, co wynika głównie z tego, że dużo energii i wysiłku poświęcają na dbanie o dom – sprzątanie, zajmowanie się dziećmi i gotowanie. Nie pragną drastycznej zmiany tej sytuacji – są domatorkami, lubią spędzać czas w gronie rodziny, ewentualnie najbliższych przyjaciółek (ale też na spotkaniach domowych). Nie przywiązują dużej wagi do atrakcyjnego wyglądu,   używają mało kosmetyków, ograniczają wydatki na produkty dla siebie, a zakupu ubrań i kosmetyków dokonują przy okazji zakupów dla całej rodziny.

5. Niespełnione siłaczki -  kobiety, na których ciąży większość obowiązków domowych i związanych z wychowaniem dzieci, rodzina nie jest jednak dla nich źródłem satysfakcji, ale przysparza im trosk i zmartwień. To kobiety dobrze wykształcone, ale niespełnione, o ograniczonych możliwościach finansowych. Prowadzenie domu łączą z pracą zawodową, która także jest dla nich źródłem wielu problemów. Brak obszarów życia, które mogłyby im przynosić radość, duże obciążenie obowiązkami, sprawiają, że często czują się zmęczone i zdenerwowane. Dodatkowo ich złe samopoczucie wzmacnia przekonanie, że każdy człowiek jest odpowiedzialny za swój los (czują, że nie do końca wykorzystały swoją szansę i nie sprostały wymaganiom). Niespełnione siłaczki średnio wierzą, że ich sytuacja może w przyszłości ulec poprawie. To grupa, której w największym stopniu brakuje czasu dla siebie, ale ten który mają starają się jak najlepiej wykorzystać (trochę sportu, czytanie, fryzjer).

6. Rozczarowane życiem – jeden z dwóch starszych segmentów, niemal połowa z nich jest na emeryturze lub rencie, reszta nadal pracuje. Kobiety, które czują się zawiedzione tym, co przyniosło im życie – nieudane związki (największy odsetek rozwódek wśród wszystkich segmentów), relacje z dziećmi będące źródłem codziennych zmartwień, słabo płatna, często fizyczna praca. Żaden z aspektów życia nie przynosi im szczególnej satysfakcji. Zarówno ich podejście do życia, jak i słaba sytuacja materialna, sprawiają, że w bardzo małym stopniu dbają o swoje zdrowie i urodę – nieznaczne kwoty wydają na ubrania i kosmetyki, nie uprawiają sportów. Czują się najbardziej zmęczone, często borykają się z problemami finansowymi. Ze względu na niepowodzenia, które je spotkały, często zrezygnowały z dalszej walki o lepszą, bardziej satysfakcjonującą przyszłość.

7. Osamotnione konserwatystki - segment najstarszy, w dużej mierze wiejski, o najniższym poziomie wykształcenia i najniższym zadowoleniu z życia. Ich wyróżnikiem jest skrystalizowany i wyrazisty światopogląd – mają zdecydowanie konserwatywne podejście do rodziny i roli kobiety w życiu, są zwolenniczkami surowego wychowania dzieci, a przeciwniczkami liberalizacji prawa (przeciw aborcji, związkom homoseksualnym, eutanazji). W ich tożsamości mocno przebija się duma narodowa (z bycia Polką) i lokalna (z bycia mieszkanką swojej miejscowości). Są praktykującymi katoliczkami – niemal 1/5 chodzi do kościoła częściej niż raz w tygodniu. Swój czas wolny spędzają biernie – głównie przed telewizorem  albo wykonując obowiązki domowe. Często nudzą się, nie wiedzą co ze sobą zrobić. Nie dbają o siebie – ani o wygląd, ani o zdrowie, nie stać ich, ale też nie chcą wydawać pieniędzy na swoje przyjemności.

„Polki same o sobie” to wspólny projekt agencji Garden of Words oraz domu badawczego Maison. Badanie zostało przeprowadzone w lipcu i sierpniu 2012 r. na reprezentatywnej próbie Polek w wieku od 18 do 70 lat. Celem badania było poznanie i zrozumienie dzisiejszych Polek, ich światopoglądu, motywów podejmowanych przez nie decyzji, oczekiwań, życia codziennego oraz związanych z nim aspektów, takich jak postrzeganie siebie i świata, wartości, rodzina, wychowanie dzieci, zdrowie i uroda, seks, praca, polityka, gospodarka, biznes.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Polki / konsumentki - jakie są?

10 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
olo
czyli w pracy ma byc milo,spokojnie i duza kasa
byle tylko nie kazali myslec i sie wykazywac,ot przyjsc do pracy
wypic kawke,milo pogadac o rodzinie,ciasto zjesc i bedzie ok
odpowiedź
User
olo
i jakie to znane mark i dobre gatunkowo- buty plus plaszcz z kaszmieru mozna
kupic za 145 zl ? wiec ktos klamie,albo marka i jakosc albo cena :))
odpowiedź
User
asiulek
3 i 7 to chyba to samo prawie
odpowiedź