SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Polkomtel krytykuje „Internet dla Mazowsza”: to wbrew regułom konkurencji

Projekt „Internet dla Mazowsza” (IDM) zakładający budowę infrastruktury internetowej w regionie wszedł w fazę konsultacji. Niektóre założenia planu skrytykował Polkomtel. - Dublowanie istniejącej już infrastruktury z pieniędzy unijnych nie ma sensu i zaburza konkurencję na rynku - ocenia w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Arkadiusz Majewski z Polkomtela.

Article

W ramach projektu „Internet dla Mazowsza” przewidziane jest wybudowanie dostępowej sieci NGA (FTTB) w 33 miejscowościach położonych w regionie. Plan zakłada, że w konsekwencji powstanie infrastruktura złożona z połączeń o łącznej długości 3,6 tys. km, która zapewni dostęp do sieci mieszkańcom mniejszych ośrodków na Mazowszu.

Fundusze na budowę infrastruktury IDM mają pochodzić w dużej części ze środków unijnych. Obecnie projekt został przedstawiony do konsultacji, a branżę telekomunikacyjną poproszono o zgłaszanie uwag.

Swoje wątpliwości w zdecydowany sposób wyraził Polkomtel, operator sieci Plus. Firma podkreśliła w komunikacie, że już wcześniej zaangażowała się w budowę własnej infrastruktury obejmującej swoim zasięgiem część terenów, a konkretnie 15 lokalizacji, na których ma działać IDM.

- W 15 miejscowościach Spółka zakończyła inwestycje i aktualnie ponad 90 proc. populacji tych 15 miejscowości posiada ofertę podstawowego dostępu do Internetu o prędkości 8-10 Mb/s dla użytkownika końcowego w technologii bezprzewodowej (przy wykorzystaniu technologii LTE w paśmie 1800Mhz i 800Mhz), a w jednej miejscowości Spółka zakończy inwestycje w terminie do 30.10.2015 - wyjaśnia w komunikacie operator i przekonuje, że w tej sytuacji plan budowy sieci w ramach IDM nie powinien obejmować wspomnianych kilkunastu miejscowości. - Mając powyższe na uwadze, Polkomtel uważa, że w tych co najmniej 16 miejscowościach niezasadne będzie wydatkowanie środków publicznych na budowę sieci dostępowej w technologii FTTB ponieważ mogłoby to zakłócić konkurencję na rynkach telekomunikacyjnych - zaznacza komunikat.

Na koniec operator Plusa wzywa do szerokiej dyskusji nad planami budowy w kraju sieci internetowej. - Polkomtel zamierza w związku z powyższym rozpocząć dyskusję na temat racjonalnego wykorzystania ponad 4 miliardów złotych ze środków europejskich przeznaczonych na zapewnienie wszystkim mieszkańcom Polski dostępu do szerokopasmowego internetu -zapowiada firma w komunikacie.

W rozmowie z serwisem Wirtualnemedia.pl Arkadiusz Majewski, starszy specjalista w dziale komunikacji korporacyjnej Polkomtela podkreśla, że budowa infrastruktury w 16 miejscowościach Mazowsza w sytuacji, gdy sieć już tam istnieje nie ma uzasadnienia.

- Uważamy, że pieniądze zainwestowane w ten sposób zaburzą wolny rynek - przekonuje Arkadiusz Majewski. - Mieszkańcy tych 16 miejscowości mają zapewniony dostęp do internetu za pośrednictwem naszej infrastruktury wybudowanej za nasze pieniądze. Tworzenie w tym samym miejscu sieci z pieniędzy unijnych jest naszym zdaniem działaniem na szkodę konkurencji. Zbudowanie dodatkowej infrastruktury ze środków unijnych rodzi pytanie w jakim celu my, jako prywatny inwestor, wydaliśmy tam nasze pieniądza na budowę sieci de facto zastępując w tym państwo. Jest bardzo prawdopodobne, że gdyby samorząd Mazowsza miał na tę infrastrukturę wydać własne środki, to prawdopodobnie by tego nie zrobił. Tymczasem pieniądze unijne spowodują, że w 16 miejscowościach regionu stanie „zdublowana” sieć o identycznych parametrach do już istniejącej - z przepustowością w zakresie od 8 do 10 Mb/s - która zaburzy zasady wolnego rynku. Dlatego kluczowe jest obecnie zdanie umieszczone na końcu naszego komunikatu mówiące o tym, że niezbędna jest dyskusja nad kształtem projektów, których celem jest zapewnienie mieszkańcom Polski dostępu do sieci - podkreśla przedstawiciel Polkomtela.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Polkomtel krytykuje „Internet dla Mazowsza”: to wbrew regułom konkurencji

7 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Marek
wybudowanie sieci nie zaburzy konkurencji tylko ją zaostrzy z korzyścią dla abonenta
16 8
odpowiedź
User
Piotr
A ja dziękuję za internet bezprzewodowy, choćby to był LTE 100Mbit...
Chcę w domu kabel lub światłowód i nic ci Polkomtelu drogi do tego.
15 8
odpowiedź
User
JS
Niech teraz każda firma, która zainwestowała w infrastrukturę zacznie zgłaszać sprzeciwy, to ciekawe ile z tych 3,6 tyś km światłowodów uda się ułożyć. Dla mnie to ograniczanie postępu technologicznego.
11 9
odpowiedź
User
Marek
Ale z drugiej strony - można to inaczej rozwiązać. Polkomtel już od lat nawołuje do budowy wspólnej sieci. Byłoby to znacznie sensowniejsze i tańsze niż jak każdy buduje sam sobie. Inna sprawa, że Plus i tak ma największy i najlepszy zasięg lte...
10 11
odpowiedź
User
Igor
Plus tak czy inaczej da sobie radę, a w tym przypadku chyba chcą po prostu zwrócić na siebie uwagę medialną. I mają na pewno rację, bo o tym zasięgu lte, jaki teraz mają, powinni się ludzie dowiadywać, bo nie ma na ten moment lepszego operatora netu mobilnego.
9 11
odpowiedź