SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Połowa Polaków zirytowana pytaniami o zarobki, ale chcemy wiedzieć ile zarabiają inni

Połowa Polaków odczuwa irytację, gdy jest pytana o wysokość swoich zarobków - wynika z badania TNS Polska.

Article

Ponad 50% badanych irytuje, gdy ktoś pyta ich o wynagrodzenie, a czterech na dziesięciu (42%) odczuwa zakłopotanie, gdy ma rozmawiać z innymi o zarobkach. Co więcej, 20% respondentów boi się takich rozmów.

Niemal połowa badanych (48%) uważa, że zarobki są w Polsce tematem tabu, o którym się nie rozmawia.

 

Jednocześnie 46% badanych chciałoby znać wysokość zarobków innych osób pracujących na tym samym stanowisku, w tej samej branży. Zainteresowanie tym tematem częściej wykazują ludzie młodzi: 64% respondentów w przedziale wiekowym 18-29 lat oraz 54% w wieku 30-39 lat. Dla porównania, wśród osób po 50-tym roku życia tego zdania jest około 1/3 badanych.

 

Wysokość wynagrodzenia i pozycja zawodowa mają wpływ na opinię odnośnie otwartego mówienia o zarobkach. Za pozytywne zjawisko uważa je 40% respondentów z wynagrodzeniem netto oscylującym w okolicach 2000 zł i tylko 26% respondentów z poziomem zarobków przekraczającym 4000 zł. Otwarte mówienie o pensji popiera blisko połowa pracowników fizycznych. Natomiast najwięcej jego przeciwników znajdziemy wśród kadry zarządzającej: raczej negatywnie oceniło je 29% przedstawicieli tej grupy.

Badanie pokazało także, że otwarcie rozmawiamy o zarobkach z najbliższymi, których darzymy zaufaniem. Łącząca nas z nimi więź zmniejsza również dyskomfort odczuwany podczas takich rozmów. Zdecydowana większość pracujących porusza temat zarobków z partnerami (75%) i rodziną (70%), a nieco mniej niż połowa ze znajomymi (46%) i współpracownikami (44%). 7% badanych rozmawia o zarobkach z osobami nieznajomymi.

Badanie "Polacy mówią o płacy" zostało przeprowadzone przez TNS Polska na zlecenie serwisu Zarobki.pracuj.pl w marcu 2014 r. metodą wywiadów telefonicznych wspomaganych komputerowo na próbie reprezentatywnej 1000 zawodowo czynnych Polaków.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Połowa Polaków zirytowana pytaniami o zarobki, ale chcemy wiedzieć ile zarabiają inni

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
xxl
całkiem słusznie ludzie pracujący fizycznie chcą znać zarobki innych na zbliżonych stanowiskach - są najłatwiej zastępowalni (łopatą prawie każdy może machać). Managerowie już nie - bo ich zarobki są ściśle związane z zespołem dość unikalnych zdolności, do których należy też umiejętność autoprezentacji, zdolności negocjacyjne (dotyczy to też zarobków!) oraz - poziom zadufania ;)
odpowiedź
User
dorota
przecież to normalne ;) ja zarabiam na tyle mało,że spokojnie mogę o tym mówić. natomiast w obawie o przyszłość, że tej kasy może być jeszcze mniej zaczęłam odkładać kasę z open finance. doradca znalazł mi coś co mnie nie obciąża a jednak daje pewnie oszczędności.
odpowiedź