SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Polsat Box wprowadza nowy dekoder 4K

W poniedziałek 22 listopada Polsat Box (wcześniej Cyfrowy Polsat) wprowadza do sprzedaży kompaktowy dekoder Polsat Box 4K Lite w zestawie z pilotem Bluetooth. Umożliwia korzystanie z usług platformy cyfrowej zarówno drogą satelitarną, jak i internetową.

Nowy dekoder umożliwia oglądanie wybranych programów w jakości 4K. - Dekoder Polsat Box 4K Lite jest kompaktowy, lekki i supernowoczesny. Zapewnia świetną jakość obrazu, funkcje pozwalające oglądać treści niezależnie od ramówki telewizyjnej, Wi-Fi oraz pilot Bluetooth. To urządzenie, to swoboda w dostępie do rozrywki w najwyższej jakości i wolność wyboru – zgodnie z naszym hasłem „Ty rządzisz. Wybierz swoje wszystko” – mówi Tomasz Grzymała, kierownik działu oferty telewizja w Cyfrowym Polsacie świadczącym usługi Polsat Box.

Funkcjonalność nowego dekodera

Dekoder Polsat Box 4K Lite to także nowa na rynku funkcjonalność duo, dostępna wyłącznie dla klientów Polsat Box. Umożliwia ona swobodne przełączanie pomiędzy telewizją satelitarną a kablową IPTV w ramach tej samej oferty TV i jednej opłaty za pakiet. Nowy dekoder posiada też moduł Wi-Fi, a dzięki aplikacji Polsat Box Go pozwala na dostęp do bogatej biblioteki materiałów VoD. Zdaniem platformy, walorem urządzenia są niewielkie rozmiary.

Pilot z Bluetooth to bezprzewodowa technologia umożliwiająca płynne sterowanie dekoderem niezależnie od przeszkód w postaci ścian czy mebli. Abonenci, którzy wybiorą nowy dekoder otrzymają też dostęp do Polsat Box Go, aplikacji zapewniającej bezpłatny i bez reklam dostęp do seriali, sportu, rozrywki i wielu innych treści z pakietu telewizyjnego abonenta oraz dodatkowo do nawet 100 kanałów TV na urządzeniach mobilnych, kiedy, jak i gdzie chce, a także do treści i pakietów dodatkowo płatnych. Dekoder umożliwia też zatrzymywanie, przewijanie, odtwarzanie od początku i oglądanie wybranych materiałów nawet do 7 dni od ich emisji, a także nagrywanie w chmurze (usługa dostępna w TV satelitarnej i IPTV).

Dekoder Polsat Box 4K Lite jest dostępny w ofertach telewizji satelitarnej i internetowej w formule użyczenia – za 1 zł z pakietami ze stałym zobowiązaniem od 60 zł/mies. oraz od 49 zł dla ofert z niższym abonamentem. W ofercie telewizji satelitarnej dekoder Polsat Box 4K Lite możemy również wybrać jako dodatkowy w usłudze multiroom. Dzięki funkcji duo wybierając ofertę telewizji satelitarnej, zyskamy możliwość korzystania także z telewizji kablowej IPTV w ramach tego samego pakietu.

Kanały 4K w ofercie

Platforma Canal+ już w 2018 roku wprowadziła dekoder 4K. Towarzyszył on startowi Canal+ 4K Ultra HD i mundialowi w Rosji, kiedy Telewizja Polska po raz pierwszy nadawała okolicznościowy kanał TVP 4K. Podczas tegorocznego Euro 2020 TVP 4K również był dostępny w ofercie Canal+. W poprzednich latach Cyfrowy Polsat nawet mecze Ligi Mistrzów oferował w jakości Super HD zamiast w 4K. Sytuacja zmieniła się dopiero w sierpniu br., kiedy Polsat Box wprowadził pierwszy dekoder pracujący w jakości 4K.

Wśród kanałów dostarczanych przez Polsat Box znajdują się 4 pozycje umożliwiające oglądanie ulubionych treści w jakości 4K: Eleven Sports 1 4K  (dostępny w pakiecie Eleven Sports w TV satelitarnej i IPTV oraz pakietach Sport i Eleven Sports w TV internetowej, a także w serwisie Polsat Box Go),  Insight TV UHD  (dostępny od pakietu podstawowego S w TV satelitarnej i IPTV oraz od pakietu podstawowego Wygodnego w TV internetowej), Fashion TV 4K (kanał ogólnodostępny w telewizji satelitarnej), NASA TV UHD  (kanał ogólnodostępny w telewizji satelitarnej).

 Abonenci Polsat Box mają również dostęp do płatnych materiałów VoD w jakości 4K w serwisie Polsat Box Go. Mogą je oglądać zarówno w aplikacji w dekoderze Polsat Box 4K Lite, jak i m.in. na urządzeniach mobilnych. Wśród nich są m.in. kinowe hity: przebojowe „Ślicznotki” z Jennifer Lopez, „Bodyguard zawodowiec” z Ryanem Reynoldsem i Samuelem L. Jacksonem, uroczy „Paddington 2”, zabawna animacja „Jaskiniowiec” czy uwielbiany przez młodych widzów „Baranek Shaun Film. Farmageddon” i inne.

Nadawcy nie chcą inwestować w 4K?

Niedawno Eutelsat na swoim blogu poruszył temat 4K. Zdaniem operatora satelitarnego 50 proc. gospodarstw domowych w USA i Europie jest gotowych na tę technologię, ale nadawcy nie chcą inwestować. Emisja stacji 4K jest bowiem kilka razy droższa niż HD czy SD. Konieczne jest wynajęcie dodatkowych transponderów u Eutelsata, co słono kosztuje.

Producenci telewizorów twierdzą, że dzisiaj mało kto kupuje sprzęt, który nie pozwala na odbiór w jakości 4K. - W Polsce telewizory z rozdzielczością Ultra High Definition (4K) lub wyższą, po trzech kwartałach 2021 stanowiły ilościowo ok 72  proc. sprzedaży na polskim rynku.  W latach 2020 i 2019 było to odpowiednio 68 proc. i 62 proc. W rozmowie z Wirtualnemedia.pl eksperci rynku telewizyjnego twierdzą, że prędzej czy później 4K zastąpi HD. Nie nastąpi to jednak tak szybko jak przejście ze standardowej do wysokiej rozdzielczości kilkanaście lat temu.

Rekordowy zysk Grupy Polsat Plus

W zeszłym kwartale Grupa Polsat Plus osiągnęła wzrost wpływów w ujęciu skorygowanym o 2,5 proc. do 2,59 mld zł, a dzięki finalizacji sprzedaży Polkomtel Infrastruktury za 7,07 mld zł zanotowała 3,15 mld zł zysku netto, na koniec września miała 7,47 mld zł na rachunkach i lokatach. Wyniki sprzedaży usług poszły w górę w związku z przejęciem Premium Mobile i Netii. Kwartalne przychody Grupy Polsat Plus od klientów detalicznych i biznesowych poszły w górę rok do roku z 1,62 do 1,71 mld zł. Firma w sprawozdaniu zaznaczyła, że wzrost nastąpił „dzięki skutecznej realizacji naszej strategii budowania wartości klienta, co znajduje odzwierciedlenie w wysokiej dynamice wzrostu ARPU kontraktowych klientów B2C i usług przedpłaconych”.

Zysk EBITDA Grupy Polsat Plus w wysokości 4,595 mld zł był o 1,1 proc. wyższy od średniej oczekiwań siedmiu analityków ankietowanych przez PAP Biznes. Ich prognozy wahały się od 4,493 mld zł do 4,588 mld zł. Przychody firmy sięgnęły 3,032 mld zł i były o 0,3 proc. wyższe od konsensusu analityków. Natomiast zysk netto przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej Cyfrowego Polsatu sięgnął 3,142,4 mld zł i był o 0,8 proc. wyższy od konsensusu PAP Biznes, który wynosił 3,078,1 mld zł.

Dołącz do dyskusji: Polsat Box wprowadza nowy dekoder 4K

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Ooo
Więc po co dekodery 4k jak nadawcy śpią
odpowiedź
User
Andrzej
Szkoda że nie piszecie co z dźwiękiem podobno tylko stereo z tego dekodera Obraz 4k a dla mnie dźwięk bardzo ważny.
odpowiedź
User
Andrzej
Szkoda że nie piszecie co z dźwiękiem podobno tylko stereo z tego dekodera Obraz 4k a dla mnie dźwięk bardzo ważny.
odpowiedź