SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Polsat najlepiej ocenianą stacją wśród Polaków, rośnie krytycyzm wobec Polskiego Radia

Z najnowszych badań CBOS wynika, że siedmiu na dziesięciu Polaków pozytywnie ocenia stację Polsat, dwie trzecie - TVN, a niecałe 60 proc. chwali TVP. Jeśli chodzi o stacje radiowe, lepiej oceniani są najwięksi nadawcy komercyjni - RMF FM i Radio Zet - niż publiczne Polskie Radio.

fot. Shutterstock.comArticle

W ujęciu półrocznym, od października 2017 do kwietnia 2018, na tym samym poziomie kształtują się pozytywne opinie o Polsacie (70 proc. przy 10 proc. negatywnych). TVN zyskał w tym okresie 1 p.proc. pozytywnych ocen (66 proc. przy 17 proc. złych). Z kolei Telewizję Publiczną dobrze ocenia 59 proc. ankietowanych (+2 p.proc.), a źle 27 proc - najwięcej spośród wymienionych nadawców.

- Nasilenie krytycyzmu wobec dwóch ostatnich nadawców telewizyjnych [TVN i TVP], zwłaszcza TVP, obserwujemy w naszych badaniach od marca 2016 roku - czytamy w raporcie CBOS-u.


Na oceny nadawców telewizyjnych wyraźnie wpływają poglądy polityczne i preferencje partyjne. Działalność stacji komercyjnych relatywnie lepiej postrzegają osoby o poglądach lewicowych lub centrowych, elektorat PO, Nowoczesnej lub SLD. Grupy te zauważalnie częściej niż przeciętnie krytykują TVP. Pozytywnymi opiniami o telewizji publicznej wyróżniają się natomiast respondenci o poglądach prawicowych i zwolennicy PiS, którzy obok głosujących na Kukiz’15 relatywnie często wypowiadają się negatywnie o stacjach komercyjnych, szczególnie TVN.
 

W ciągu ostatnich sześciu miesięcy wzrosła liczba osób niemających zdania na temat działalności stacji radiowych. Najlepiej znaną i ocenianą jest RMF FM (56 proc. badanych ocenia je pozytywnie, a 5 proc. – negatywnie). Działalność Radia Zet chwali 47 proc. ankietowanych, o 4.proc.mniej od października 2016 roku, a krytykuje – co dwudziesty (5%).

Pozytywnie o pracy Polskiego Radia wypowiada się 43 proc. badanych (spadek o 3 p. proc.), a negatywnie – 11 proc., wzrost o 3 p. proc.

- Warto zaznaczyć, że o ile w przypadku stacji komercyjnych poziom krytyki jest w dłuższym okresie stabilny, o tyle w przypadku Polskiego Radia począwszy od marca 2016 roku obserwujemy jego co najmniej dwukrotny wzrost w stosunku do wcześniejszych wyników - informuje w swoim komunikacie CBOS.  

O działalności Radia Maryja dobrze wypowiada się co piąty badany (20 proc.) i niemal tyle samo (18 proc.) – źle, a 62 proc. nie ma wyrobionej opinii o tej stacji.

Na postrzeganie działalności Polskiego Radia i Radia Maryja zauważalnie rzutują poglądy, preferencje polityczne oraz religijność badanych (ostatnie - zwłaszcza w przypadku Radia Maryja). Częściej niż inni zadowoleni z niej są ankietowani o prawicowych poglądach politycznych, najbardziej zaangażowani w praktyki religijne, zwolennicy PiS. Pod względem opinii negatywnych wyróżniają się natomiast przede wszystkim osoby o lewicowych poglądach, nieuczestniczący w praktykach religijnych, zamierzający obecnie głosować na PO, SLD lub Nowoczesną; jeśli chodzi o Radio Maryja – również potencjalni wyborcy Kukiz’15.
 


Badanie „Aktualne problemy i wydarzenia” (335) przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo (CAPI) w dniach 5–12 kwietnia 2018 roku na liczącej 1140 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Polsat najlepiej ocenianą stacją wśród Polaków, rośnie krytycyzm wobec Polskiego Radia

21 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Alonso
Uwielbiam Polsat za te ich prawie godzinne bloki reklamowe
odpowiedź
User
Oski
Brawo POLSAT!
odpowiedź
User
Gosc
CBOS i jego badania .
odpowiedź