SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google RSS Twitter

Polsat najlepiej ocenianą stacją wśród Polaków, rośnie krytycyzm wobec Polskiego Radia

Z najnowszych badań CBOS wynika, że siedmiu na dziesięciu Polaków pozytywnie ocenia stację Polsat, dwie trzecie - TVN, a niecałe 60 proc. chwali TVP. Jeśli chodzi o stacje radiowe, lepiej oceniani są najwięksi nadawcy komercyjni - RMF FM i Radio Zet - niż publiczne Polskie Radio.

Article

W ujęciu półrocznym, od października 2017 do kwietnia 2018, na tym samym poziomie kształtują się pozytywne opinie o Polsacie (70 proc. przy 10 proc. negatywnych). TVN zyskał w tym okresie 1 p.proc. pozytywnych ocen (66 proc. przy 17 proc. złych). Z kolei Telewizję Publiczną dobrze ocenia 59 proc. ankietowanych (+2 p.proc.), a źle 27 proc - najwięcej spośród wymienionych nadawców.

- Nasilenie krytycyzmu wobec dwóch ostatnich nadawców telewizyjnych [TVN i TVP], zwłaszcza TVP, obserwujemy w naszych badaniach od marca 2016 roku - czytamy w raporcie CBOS-u.


Na oceny nadawców telewizyjnych wyraźnie wpływają poglądy polityczne i preferencje partyjne. Działalność stacji komercyjnych relatywnie lepiej postrzegają osoby o poglądach lewicowych lub centrowych, elektorat PO, Nowoczesnej lub SLD. Grupy te zauważalnie częściej niż przeciętnie krytykują TVP. Pozytywnymi opiniami o telewizji publicznej wyróżniają się natomiast respondenci o poglądach prawicowych i zwolennicy PiS, którzy obok głosujących na Kukiz’15 relatywnie często wypowiadają się negatywnie o stacjach komercyjnych, szczególnie TVN.
 

W ciągu ostatnich sześciu miesięcy wzrosła liczba osób niemających zdania na temat działalności stacji radiowych. Najlepiej znaną i ocenianą jest RMF FM (56 proc. badanych ocenia je pozytywnie, a 5 proc. – negatywnie). Działalność Radia Zet chwali 47 proc. ankietowanych, o 4.proc.mniej od października 2016 roku, a krytykuje – co dwudziesty (5%).

Pozytywnie o pracy Polskiego Radia wypowiada się 43 proc. badanych (spadek o 3 p. proc.), a negatywnie – 11 proc., wzrost o 3 p. proc.

- Warto zaznaczyć, że o ile w przypadku stacji komercyjnych poziom krytyki jest w dłuższym okresie stabilny, o tyle w przypadku Polskiego Radia począwszy od marca 2016 roku obserwujemy jego co najmniej dwukrotny wzrost w stosunku do wcześniejszych wyników - informuje w swoim komunikacie CBOS.  

O działalności Radia Maryja dobrze wypowiada się co piąty badany (20 proc.) i niemal tyle samo (18 proc.) – źle, a 62 proc. nie ma wyrobionej opinii o tej stacji.

Na postrzeganie działalności Polskiego Radia i Radia Maryja zauważalnie rzutują poglądy, preferencje polityczne oraz religijność badanych (ostatnie - zwłaszcza w przypadku Radia Maryja). Częściej niż inni zadowoleni z niej są ankietowani o prawicowych poglądach politycznych, najbardziej zaangażowani w praktyki religijne, zwolennicy PiS. Pod względem opinii negatywnych wyróżniają się natomiast przede wszystkim osoby o lewicowych poglądach, nieuczestniczący w praktykach religijnych, zamierzający obecnie głosować na PO, SLD lub Nowoczesną; jeśli chodzi o Radio Maryja – również potencjalni wyborcy Kukiz’15.
 


Badanie „Aktualne problemy i wydarzenia” (335) przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo (CAPI) w dniach 5–12 kwietnia 2018 roku na liczącej 1140 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Polsat najlepiej ocenianą stacją wśród Polaków, rośnie krytycyzm wobec Polskiego Radia

21 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Alonso
Uwielbiam Polsat za te ich prawie godzinne bloki reklamowe
49 10
odpowiedź
User
Oski
Brawo POLSAT!
25 24
odpowiedź
User
Gosc
CBOS i jego badania .
22 47
odpowiedź
User
Atahan
Tak, Polsat najlepszy. W końcu tak mało paradokumentów i reklam. Nie mówię, że jestem w 100% za TVP, ale napewno bardziej niż za Polsatem.
28 16
odpowiedź
User
Cak12
Polsat i tvp to pisowski telewizje.
15 24
odpowiedź
User
jajaja
p;isowska tvpionfo. - to DNO
88 11
odpowiedź
User
same kłamstwa odbiegające od rzeczywistości
Wszędzie kłamią i będą kłamać - prawda bardziej jest taka że Polsat i jej stacje są najgorsze we wszystkim od zawsze i tak będzie zawsze... Cały ten Polsat to zawsze lata świetlne do tyłu od samego TVN, nawet TYP - wiec skoro ten kłamca zarządzający tą najgłupszą stacją w naszym kraju robi wszelkie przekręty, manipulacje, posiada na to pieniądze, znajomości, wpływy i inne takie - nie dziwią takie kłamstwa że Polsat zgodnie z prawdą będąc najgłupszą stacją przedstawiany jest jako najlepszy we wszystkim... Wystarczy poskakać po stacjach tematycznych Polsatu, i samej stacji Polsat - każdy to może od razu zrobić - największa ilość głupot i bzdur nie nadających się do oglądania, reklamy, najgorszy wygląd wszystkich stacji i odbiór - wybierasz jedną durną stacje Polsatu, potem drugą a tam często na jednej, drugiej, trzeciej to samo o tych samych porach - na przykład debilny Świat według Kiepskich. Raz nawet zaobserwowałem że film taki sam był na innej durnej ich stacji o tej samej porze - co to za debilna stacja, ale tutaj kłamiąc w żywe oczy i wiedząc że kłamią - mówią że Polsat jest super... Zawsze skacząc po stacjach tematycznych TVP i TVN znajdziesz coś ciekawego i fajnego - nigdy na stacjach tematycznych Polsatu, i samej stacji Polsat - przestańcie kłamać kłamcy...
15 52
odpowiedź
User
TAKA PRAWDA
Jak może nie rosnąć krytycyzm wobec Poskiego Radia, kiedy osoba z tylnych komercyjnych rzędów/ głos nudny, przygnębiający/pospolite "poczucie humoru" staje się "gwiazdą" ZD3/ pierwszych publicznych rzędów ??? !!!!
119 2
odpowiedź
User
Patrick
Polsat i tvp to pisowski telewizje.

Polsat nie jest pisowski. Każda partia polityczna powinna być krytykowana.
9 7
odpowiedź
User
Pawel
Bardzo lubie PR1,PR24,PIK.
5 43
odpowiedź
Zobacz więcej w kategorii: Reklamy / Marketing