SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Polsat najlepiej postrzeganą telewizją w Polsce. TVP przegrywa też z TVN

Telewizja Polsat jest najlepiej postrzegana spośród objętych przez CBOS badaniem stacji telewizyjnych. Pozytywnie wypowiada się o Polsacie 70 proc. ankietowanych. Działalność TVN przychylnie odbiera 65 proc., a TVP - 57 proc.

Zygmunt SolorzArticle

Jak podkreśla CBOS od kwietnia br. oceny nadawców telewizyjnych, o których pytał ośrodek, pozostają względnie stabilne. Zauważono, że utrzymuje się przy tym relatywnie wysoki (w stosunku do wcześniejszych pomiarów) odsetek osób niemających wyrobionego zdania.

Spośród objętych badaniem stacji telewizyjnych najlepiej postrzegana jest telewizja Polsat. Pozytywnie o jej działalności wypowiada się 70 proc. badanych (od kwietnia wzrost o 3 punkty procentowe), natomiast negatywnie – 12 proc. Z nieco mniej przychylnym odbiorem spotyka się TVN, którego działalność aprobuje 65 proc. respondentów, a krytykuje 18 proc.

Najrzadziej akceptowana jest telewizja publiczna – zadowoleni z działalności TVP stanowią 57 proc., a niezadowoleni 27 proc. (spadek o 4 punkty). Nasilenie krytycyzmu wobec dwóch ostatnich nadawców telewizyjnych obserwujemy w naszych badaniach od marca zeszłego roku, z tym, że w dużo większym stopniu dotyczy ono TVP - podkreśla CBOS.

Według sondażu na oceny nadawców telewizyjnych zauważalny wpływ mają poglądy polityczne i preferencje partyjne ankietowanych.

Negatywnie o działalności stacji prywatnych relatywnie często wypowiadają się osoby o prawicowych poglądach politycznych, będące zwolennikami PiS, a w przypadku TVN – także sympatycy Kukiz’15, badani mający od 25 do 34 lat, najlepiej wykształceni.

TVP częściej niż inni krytykują ankietowani o orientacji lewicowej lub centrowej oraz potencjalni wyborcy PO i Nowoczesnej. Krytyce telewizji publicznej sprzyja ponadto zamieszkiwanie w dużych miastach (liczących co najmniej 100 tys. ludności), wyższe wykształcenie, wysokie dochody per capita, młody wiek (25–34 lata) i nieuczestniczenie w praktykach religijnych (lub sporadyczny w nich udział).

Natomiast aprobacie TVP sprzyja – przede wszystkim wykształcenie podstawowe, gimnazjalne lub zasadnicze zawodowe, dochody poniżej 1400 zł per capita, prawicowe poglądy polityczne i poparcie dla PiS. Zadowoleni z działalności telewizji prywatnych relatywnie często są respondenci z wykształceniem zasadniczym zawodowym, uzyskujący niskie dochody, identyfikujący się z lewicą lub centrum oraz popierający PO lub Nowoczesną.

Badanie „Aktualne problemy i wydarzenia” przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich (face-to-face) wspomaganych komputerowo (CAPI) w dniach 5–12 października 2017 roku na liczącej 948 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Dołącz do dyskusji: Polsat najlepiej postrzeganą telewizją w Polsce. TVP przegrywa też z TVN

29 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
bolo
A trwam na 100 procent
odpowiedź
User
Maciej konserwatywny
Niestety tzw. wyższe wykształcenie (posiadacze którego podobno najgorzej oceniają TVP i najlepiej oceniają denne stacje komercyjne) nie zawsze oznacza wysoką inteligencję, wysoką kulturę i dobre wychowanie.

Tyle w temacie.
odpowiedź
User
Rajan
Nie od dziś wiadomo, że największe telewizje komercyjne lubią się chwalić tym, że adresują swój "kontent" do - tu cytat - "ludzi zamożnych, wymagających, mieszkańców dużych miast, z wyższym wykształceniem" itd. A co nadają? Badziewie! Paradokumenty, denną filmową sieczkę klasy C, celebrytów skaczących do wody i tym podobne gnioty. Kanały dla ludzi z wyższym wykształceniem, buhahahaha koń by się uśmiał!!!!!!!!!!!!!!!! xD
odpowiedź