SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Polsat News dostępny bezpłatnie w telewizji naziemnej, nadawca testuje możliwości HbbTV

W ramach testów w naziemnej telewizji cyfrowej w Warszawie, Katowicach, Poznaniu oraz Trójmieście została włączona emisja kanału Polsat News w technologii DVB-T na multipleksie czwartym. Telewizja Polsat testuje również możliwości telewizji hybrydowej HbbTV.

Bogdan Rymanowski, Dorota Gawryluk, fot. Polsat Article

Testy techniczne możliwości usług telewizji hybrydowej (HbbTV - hybrid broadcast broadband TV) na kanałach Telewizji Polsat, które emitowane są na MUX-2 oraz MUX-4 i w czterech nowych lokalizacjach testowych: w Warszawie, Krakowie, Poznaniu i Trójmieście rozpoczęły się w piątek, 20 września br.

W ramach przeprowadzanych testów kanał Polsat News będzie nadawany w naziemnej telewizji cyfrowej w tych czterech miastach i został odkodowany na MUX-4 - na tym multipleksie będą prowadzone także testy telewizji hybrydowej (podobnie jak na MUX-2).

Jak podaje nadawca, powodem podjęcia decyzji o testach jest chęć zwiększenia zasięgu nadawania oraz dotarcia do widzów kanałów, które nadawane są za pośrednictwem MUX-a czwartego (to ok. 33 proc. populacji). Emisja eksperymentalna dotyczy kanałów: Polsat News, Polsat Sport, Polsat Sport Extra, Polsat Film, Polsat Cafe, Polsat Play.

Nadawca zwrócił się w tej sprawie o zgodę do Urzędu Komunikacji Elektronicznej  - dotyczy ona "rozpoznania możliwości wdrożenia zaawansowanych usług dla klientów końcowych technologii hybrydowych", który łączy przekaz linearny (w DVB-T, a w późniejszych latach w DVB-T2) oraz internetowy – w technologii HbbTV.

W ramach emisji Polsatu News w czterech, wybranych miastach, nadawca przeprowadzi testy aplikacji i usług hybrydowych oraz oszacuje do jak dużej grupy odbiorców dociera nadawany sygnał (oraz kto ma możliwość jego odbioru).

Olga Zomer, rzecznik prasowa Cyfrowego Polsatu odpowiedziała nam, że o długości testów Grupa będzie decydować w trakcie ich trwania. Nie chciała komentować, jakich efektów spodziewa się nadawca.

Według danych Nielsen Audience Measurement w pierwszej połowie br. Polsat News miał 1,07 proc. udziału w rynku oglądalności, wobec 1,12 proc. rok wcześniej.

W pierwszej połowie br. grupa kapitałowa Cyfrowy Polsat zanotowała 5,71 mld zł przychodów sprzedażowych i 566,2 mln zł zysku netto. Liczba sprzedanych usług firmy wzrosła o 2,2 proc., a liczba abonentów zmalała o 1,2 proc.

HbbTV w Polsce

Telewizja hybrydowa to połączenie telewizji cyfrowej z internetem. Rozszerza możliwości dotychczasowej telewizji o treści zawarte w internecie. Umożliwia, w trakcie oglądania programu, równoczesne korzystanie z treści internetowych połączonych z programem, bez przerywania oglądanej audycji. To rozwiązanie ma stanowić ważny krok w kierunku telewizji interaktywnej, która w przyszłości ma zapewnić ingerencję widza w to, co się dzieje na ekranie.

Pod koniec ub.r. Emitel, operator techniczny telewizji naziemnej w Polsce uruchomił na MUX-8 platformę telewizji hybrydowej dla klubu piłkarskiego Legia Warszawa. Kibicie mogą zobaczyć tam transmisje meczów, zakulisowe rozmowy oraz wywiady z zawodnikami.

Z kolei na MUX-8 w lutym br. pojawiły się dwie plansze testowe Telewizji Polskiej - TVP4 i TVP6, na których promowane są wybrane pozycje z oferty nadawcy. Z naszych nieoficjalnych informacji wynika, że mogą pojawić się tam nowe kanały nadawane hybrydowo.

Natomiast na początku marca br. Grupa TVN i Discovery Polska uruchomiła testowo na multipleksie drugim platformę telewizji hybrydowej HbbTV dla kanału głównego TVN.

Dołącz do dyskusji: Polsat News dostępny bezpłatnie w telewizji naziemnej, nadawca testuje możliwości HbbTV

33 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
bbb
Cóż za desperacki krok żeby poprawić mizerne wyniki oglądalności :)
55 29
odpowiedź
User
walter
miał być wzrost, będzie kolejny spadek.

Ale prezez PiS się ucieszy z obranej linii Doroty Gawryluk.
52 21
odpowiedź
User
Karol
Cóż za desperacki krok żeby poprawić mizerne wyniki oglądalnościMizerny to masz mózg. Polsat News ma dobrą oglądalność zwłaszcza jeśli chodzi o zasięg kanału.
33 64
odpowiedź