SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Polsat News dostępny bezpłatnie w telewizji naziemnej, nadawca testuje możliwości HbbTV

W ramach testów w naziemnej telewizji cyfrowej w Warszawie, Katowicach, Poznaniu oraz Trójmieście została włączona emisja kanału Polsat News w technologii DVB-T na multipleksie czwartym. Telewizja Polsat testuje również możliwości telewizji hybrydowej HbbTV.

Bogdan Rymanowski, Dorota Gawryluk, fot. PolsatArticle

Testy techniczne możliwości usług telewizji hybrydowej (HbbTV - hybrid broadcast broadband TV) na kanałach Telewizji Polsat, które emitowane są na MUX-2 oraz MUX-4 i w czterech nowych lokalizacjach testowych: w Warszawie, Krakowie, Poznaniu i Trójmieście rozpoczęły się w piątek, 20 września br.

W ramach przeprowadzanych testów kanał Polsat News będzie nadawany w naziemnej telewizji cyfrowej w tych czterech miastach i został odkodowany na MUX-4 - na tym multipleksie będą prowadzone także testy telewizji hybrydowej (podobnie jak na MUX-2).

Jak podaje nadawca, powodem podjęcia decyzji o testach jest chęć zwiększenia zasięgu nadawania oraz dotarcia do widzów kanałów, które nadawane są za pośrednictwem MUX-a czwartego (to ok. 33 proc. populacji). Emisja eksperymentalna dotyczy kanałów: Polsat News, Polsat Sport, Polsat Sport Extra, Polsat Film, Polsat Cafe, Polsat Play.

Nadawca zwrócił się w tej sprawie o zgodę do Urzędu Komunikacji Elektronicznej  - dotyczy ona "rozpoznania możliwości wdrożenia zaawansowanych usług dla klientów końcowych technologii hybrydowych", który łączy przekaz linearny (w DVB-T, a w późniejszych latach w DVB-T2) oraz internetowy – w technologii HbbTV.

W ramach emisji Polsatu News w czterech, wybranych miastach, nadawca przeprowadzi testy aplikacji i usług hybrydowych oraz oszacuje do jak dużej grupy odbiorców dociera nadawany sygnał (oraz kto ma możliwość jego odbioru).

Olga Zomer, rzecznik prasowa Cyfrowego Polsatu odpowiedziała nam, że o długości testów Grupa będzie decydować w trakcie ich trwania. Nie chciała komentować, jakich efektów spodziewa się nadawca.

Według danych Nielsen Audience Measurement w pierwszej połowie br. Polsat News miał 1,07 proc. udziału w rynku oglądalności, wobec 1,12 proc. rok wcześniej.

W pierwszej połowie br. grupa kapitałowa Cyfrowy Polsat zanotowała 5,71 mld zł przychodów sprzedażowych i 566,2 mln zł zysku netto. Liczba sprzedanych usług firmy wzrosła o 2,2 proc., a liczba abonentów zmalała o 1,2 proc.

HbbTV w Polsce

Telewizja hybrydowa to połączenie telewizji cyfrowej z internetem. Rozszerza możliwości dotychczasowej telewizji o treści zawarte w internecie. Umożliwia, w trakcie oglądania programu, równoczesne korzystanie z treści internetowych połączonych z programem, bez przerywania oglądanej audycji. To rozwiązanie ma stanowić ważny krok w kierunku telewizji interaktywnej, która w przyszłości ma zapewnić ingerencję widza w to, co się dzieje na ekranie.

Pod koniec ub.r. Emitel, operator techniczny telewizji naziemnej w Polsce uruchomił na MUX-8 platformę telewizji hybrydowej dla klubu piłkarskiego Legia Warszawa. Kibicie mogą zobaczyć tam transmisje meczów, zakulisowe rozmowy oraz wywiady z zawodnikami.

Z kolei na MUX-8 w lutym br. pojawiły się dwie plansze testowe Telewizji Polskiej - TVP4 i TVP6, na których promowane są wybrane pozycje z oferty nadawcy. Z naszych nieoficjalnych informacji wynika, że mogą pojawić się tam nowe kanały nadawane hybrydowo.

Natomiast na początku marca br. Grupa TVN i Discovery Polska uruchomiła testowo na multipleksie drugim platformę telewizji hybrydowej HbbTV dla kanału głównego TVN.

Dołącz do dyskusji: Polsat News dostępny bezpłatnie w telewizji naziemnej, nadawca testuje możliwości HbbTV

34 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
bbb
Cóż za desperacki krok żeby poprawić mizerne wyniki oglądalności :)
odpowiedź
User
walter
miał być wzrost, będzie kolejny spadek.

Ale prezez PiS się ucieszy z obranej linii Doroty Gawryluk.
odpowiedź
User
Karol
Cóż za desperacki krok żeby poprawić mizerne wyniki oglądalnościMizerny to masz mózg. Polsat News ma dobrą oglądalność zwłaszcza jeśli chodzi o zasięg kanału.
odpowiedź