SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Więcej pracowników w Polsacie. Zarząd Cyfrowego Polsatu zarobił 19 mln zł

W grupie Cyfrowy Polsat zatrudnienie przez rok zwiększyło się o 4,8 proc. do 7,7 tys. etatów, a koszty pracownicze o 10,6 proc., m.in. wskutek presji inflacyjnej. Szóstka członków zarządu firmy zarobiła łącznie 19,1 mln zł. W Telewizji Polsat i spółce Cyfrowy Polsat przybyło 140 pracowników.

fot. polsatArticle

W czwartym kwartale ub.r. stałe zatrudnienie w całym holdingu Cyfrowy Polsat - obejmujące nieprodukcyjnych pracowników stałych bez uwzględnienia tych na dłużej nieobecnych w firmie - wynosiło 7 357 etatów. Rok do roku zwiększyło się o 351, czyli 4,8 proc.

Ten wzrost wynika przede wszystkim z przejęcia przez Cyfrowy Polsat kontrolnych pakietów Portu Praskiego (a także jego spółek zależnych) i grupy Vindix. W efekcie wyniki tych firm, także dotyczące zatrudnienia, zaczęły być uwzględniane w sprawozdaniach holdingu.

Wydatki na wynagrodzenia i świadczenia pracownicze grupy Cyfrowy Polsat w czwartym kwartale ub.r. sięgnęły 300 mln zł, po wzroście o 10,6 proc. z 271,3 mln zł rok wcześniej. - Głównie w efekcie zmian w strukturze Grupy w minionych 12 miesiącach oraz utrzymującej się presji inflacyjnej - podano w sprawozdaniu. Natomiast całoroczne koszty pracownicze wzrosły o 9,2 proc. - z 946,9 mln do 1,03 mld zł.

Prawie tyle samo holding przeznaczył na dystrybucję, marketing, obsługę i utrzymanie klienta (1,03 mld zł), natomiast dwa razy więcej na treści (2,06 mld zł), amortyzację, utratę wartości i likwidację (1,84 mld zł), a ponad trzy razy więcej wyniosły koszty techniczne i rozliczeń międzyoperatorskich (3,27 mld zł).

Najwięcej pracowników Polkomtelu i Netii, wzrost w Polsacie

Ponad 55 proc. kadr grupy Cyfrowy Polsat przypada na jej dwa główne podmioty telekomunikacyjne: Polkomtel (to operator sieci Plus) i przejętą kilka lat temu grupę Netia. W tej pierwszej liczba pracowników zmalała rok do roku z 2 465 do 2 451, co wynika m.in. ze sfinalizowanej w połowie 2021 roku sprzedaży prawie 100 proc. udziałów spółki z infrastrukturą pasywną. W grupie Netia zatrudnienie zmniejszyło się z 1 787 do 1 772.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Z kolei w Telewizji Polsat nastąpił wzrost z 766 do 832 pracowników. W połowie ub.r. nadawca w swoim pionie informacji i publicystyki przyznał części osobom zatrudnionym i współpracownikom podwyżki sięgające 20-30 proc.

Kobiety w mniejszości i z niższymi zarobkami

W spółce Cyfrowy Polsat w ub.r. było 940 pracowników, o 76 więcej niż przed rokiem. Jedynie w niej przewagę miały kobiety - pracowało ich 503, wobec 437 mężczyzn. W pozostałych z głównych firm w zdecydowanej większości byli panowie.

W ub.r. podstawowe wynagrodzenie kobiet w grupie Cyfrowy Polsat było o 6,5 proc. niższe niż mężczyzn. Rok wcześniej ta różnica wynosiła 5,8 proc.

Najniższy poziom roszad kadrowych jest w Telewizji Polsat. Rok do roku wzrósł z 3,7 do 4,4 proc. W spółce Cyfrowy Polsat ten wskaźnik podskoczył z 8,1 do 12,6 proc., w Polkomtelu wzrósł z 10,7 do 12,3 proc., natomiast w grupie Netia zmalał z 12 do 11,5 proc.

19 mln zł dla zarządu Cyfrowego Polsatu

Szóstka członków zarządu Cyfrowego Polsatu w ub.r. zarobiła łącznie 19,2 mln zł, wobec 17,1 mln zł rok wcześniej. Wynagrodzenia zasadnicze zmalały z 5,3 do 5,1 mln zł, a suma premii wzrosła z 11,8 do 14,1 mln zł.

Kolejny rok z rzędu najwięcej zainkasował wiceprezes Maciej Stec: w ub.r. 5,6 mln zł, a rok wcześniej 4,3 mln zł, dzięki wysokim premiom.

W radzie nadzorczej firmy przewodniczący (od połowy 2021 roku tę funkcję pełni Zygmunt Solorz) zarabia rocznie 240 tys. zł, a pozostali członkowie po 180 tys. zł. W ub.r. łączne wynagrodzenia osób z rady wyniosły 1,5 mln zł, wobec 1,59 mln zł w 2021 roku.

W ub.r. grupa Cyfrowy Polsat przy wzroście przychodów sprzedażowych o 3,8 proc. do 12,91 mld zł osiągnęła 3,35 mld zł skorygowanego zysku EBITDA. Jej zysk netto pierwszy raz od 2018 roku był poniżej 1 mld zł, bo holding ponad trzy razy więcej wydał na obsługę zadłużenia.

Dołącz do dyskusji: Więcej pracowników w Polsacie. Zarząd Cyfrowego Polsatu zarobił 19 mln zł

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Mgr z MBA
19 mln za nadzór nad tworzeniem paradokumentów - to jest dopiero fucha !
odpowiedź
User
kalinoś
W zarządzie na 2 panów przypadają 4 panie choć wyraźnie są słabiej premiowane
odpowiedź
User
Sapieniadzesa
W Polsacie zawsze są pieniadze, na produkcje, na reklamę, na pracowników, celebrytów. W Polsacie nie ściąga się majtek by mieć prace, Kleinta z reklama, przywileje.
odpowiedź