SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Polscy artyści apelują o uczynienie szczepionki przeciw Covid-19 dobrem wspólnym ludzkości

Polskie środowisko artystyczne wystosowało petycją o uczynienie szczepionki przeciw Covid-19 dobrem wspólnym ludzkości. Poparli ją już m.in. aktorzy, aktorki i rektorzy szkół artystycznych. Pismo trafiło do sejmowej komisji kultury.

fot. PixabayArticle

Środowiska artystyczne wystosowały petycję do polskich i europejskich władz, w której apelują o uczynienie szczepionki przeciw Covid-19 dobrem wspólnym wszystkich ludzi.

"Apelujemy do władz Rzeczypospolitej Polskiej, rządów Państw europejskich oraz Komisji Europejskiej o skorzystanie z wszelkich istniejących narzędzi prawnych do uczynienia szczepionki przeciw SARS-COV-2 dobrem wspólnym wszystkich ludzi na wzór genomu SARS-COV-2 i doprowadzenie w jak najkrótszym czasie do jej produkcji we wszystkich mających takie możliwości laboratoriach w skali pozwalającej na zaspokojenie potrzeb całego świata na zasadzie równości, bowiem jest to w tej chwili jedyna znana droga do skutecznego zakończenia światowego kryzysu wywołanego przez wirusa i walkę z nim, zagrażającego życiu i zdrowiu każdej istoty ludzkiej dziś i w przyszłości niezależnie od pochodzenia, płci, wieku, orientacji, wyznania czy poglądów" - podkreślono.

„Jednocześnie zachęcamy wszystkie obywatelki i obywateli Rzeczypospolitej Polskiej i Unii Europejskiej do wsparcia swoim podpisem Europejskiej Inicjatywy Obywatelskiej NIE DLA ZYSKU Z PANDEMII, która - od grudnia 2020 roku - pragnie zebrać 1 000 000 podpisów, mających na celu wywarcie presji na władze Unii Europejskiej oraz jej państw członkowskich” - dodano. Cała petycja dostępna pod tym linkiem.

Polską petycję podpisało już prawie 400 osób związanych z kulturą i sztuką, aktorki i aktorzy, rektorzy wielu uczelni artystycznych z całego kraju. To polska reakcja na europejską inicjatywę obywatelską. W Europie bowiem o tej sprawie mówi się od miesięcy. Inicjatorami polskiej petycji są Wojciech Malajkat, rektor Akademii Teatralnej w Warszawie, i Piotr Głowacki, aktor i wykładowca tej uczelni.

- Petycja ma działać w dwóch kierunkach: pierwszy to prośba do władz o to, aby przemyśleli sprawę patentu, a drugi to apel do wszystkich obywatelek i obywateli, aby przyłączyć się do międzynarodowej inicjatywy – mówił w zeszłym tygodniu na antenie Radia Nowy Świat Piotr Głowacki. - Chcemy, żeby tych podpisów było co najmniej milion, wtedy ten głos będzie miał siłę, żeby w Europie i na świecie uwolnić patent na szczepionkę – dodawał z kolei Wojciech Malajkat.

Europejska inicjatywa powstała jeszcze w 2020 roku. Jej zwolennicy chcą uwolnienia patentu na szczepionkę i położenia nacisku na zwiększenie jej produkcji. Środowisko artystyczne chce nagłośnić ten temat również w Polsce. Organizatorzy akcji zwracali uwagę na dotychczas niewielkie zainteresowanie polskich mediów tym tematem. Ich zdaniem było już wiele okazji podczas konferencji prasowych, aby zadać polskim władzom pytania o rozszerzenie światowej produkcji szczepionek i uczynienie z nich dobra wspólnego wszystkich ludzi. - Zwłaszcza jako środowisko akademickie, ludzie, którzy wyedukowali się za publiczne pieniądze, i teraz również jako grupa, która dostała pierwszeństwo w kolejce po szczepionkę ze względu na nasze akademickie obowiązki - teraz jesteśmy zobowiązani wobec obywatelek i obywateli, aby zrobić wszystko, co doprowadzi do jak najszybszego zakończenia kryzysu związanego z pandemią. Jedyną znaną nam drogą do tego są szczepienia – tłumaczył w RNŚ Piotr Głowacki.

Nowe obostrzenia

Od soboty obowiązują nowe obostrzenia epidemiczne na terenie całego kraju.

Chodzi o rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Dokument opublikowano w piątek wieczorem w Dzienniku Ustaw. Obostrzenia obowiązują od soboty do 9 kwietnia.

Z rozporządzenia wynika, że w całej Polsce obowiązują takie same obostrzenia związane z epidemią koronawirusa. Do tej pory ograniczone były do czterech województw: warmińsko-mazurskiego, pomorskiego, mazowieckiego i lubuskiego.

Swoją działalność muszą zawiesić hotele (z pewnymi wyjątkami, wśród nich są hotele robotnicze). Noclegi świadczone w ramach podróży służbowych też będą dopuszczone. W ograniczonym zakresie działają galerie handlowe. Czynne będą w nich m.in. sklepy spożywcze, apteki i drogerie, salony prasowe, księgarnie, sklepy zoologiczne, sprzedające usługi telekomunikacyjne i sklepy z artykułami budowlanymi. Nadal będą mogły działać m.in. usługi fryzjerskie, optyczne, bankowe, szewskie i pralnie. Punkty gastronomiczne będą mogły w tych obiektach działać, ale serwowane w nich posiłki mogą być wyłącznie na wynos.

Dołącz do dyskusji: Polscy artyści apelują o uczynienie szczepionki przeciw Covid-19 dobrem wspólnym ludzkości

14 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Głupota
Taka inicjatywa jest prosta droga aby nikt w przyszłości nie inwestował na wieksza skale miliardów dolarów w rozwiązania przyszłych pandemii, bo jak juz coś stworzysz cos to Ci znacjonalizuja, a jak coś nie wyjdzie społeczeństwo będzie zadac odszkodowan. Reasumując badania będą robić agencje rzadowe i szczepionka nie powstanie po 10 miesiącach a 30 od wybuchu pandemii. A artyści będą umierać w chocholim tańcu własnej głupoty...
odpowiedź
User
CoW
Z całym szacunkiem dla idei, trochę się boję inicjatyw aktorów. Wolałbym żeby grali.
odpowiedź
User
Pytanko
Janda też popisała?
odpowiedź