SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Polscy internauci częściej szukają informacji o zdrowiu w sieci niż u lekarzy

Co drugi polski internauta czerpie informacje o zdrowiu z sieci, podczas gdy lekarzy wskazuje w tym kontekście tylko co piąty - wynika z badania przeprowadzonego przez PBI. Najczęściej przeglądane są w tym celu serwisy tematyczne, a najbardziej poszukiwane są wiadomości o objawach chorób i życiu seksualnym.

Polscy internauci częściej szukają informacji o zdrowiu w sieci niż u lekarzy

Tylko 4 proc. polskich internautów nie szukało nigdy w sieci informacji o zdrowiu, podczas gdy kolejne 3 proc. nie przypomina sobie takiej sytuacji - pokazuje badanie przeprowadzone przez PBI. Wśród 93 proc. użytkowników sieci szukających w niej wiadomości związanych z medycyną dwie trzecie robi to rzadziej niż raz w miesiącu, a tylko 5 proc. - co najmniej kilka razy w tygodniu. Najczęściej (61 proc. wskazań) odwiedzane są w tym celu serwisy tematyczne, a zdecydowanie rzadziej - fora i grupy dyskusyjne (17 proc.) oraz serwisy społecznościowe i strony grup wsparcia (po 6 proc.). 62 proc. interneutów szukających w sieci informacji zdrowotnych jest zainteresowane objawami chorób, 39 proc. - ich leczeniem, a 36 proc. - działaniem leków. 28 proc. tych respondentów szuka w internecie wiadomości na temat diety i odżywiania, a 22 proc. - treści dotyczących zdrowego trybu życia. Z kolei 46 proc. internautów zdarzyło się szukać w sieci informacji o życiu seksualnym, 39 proc. - o zdrowiu psychicznym, stresie lub depresji, natomiast 36 proc. - o kwestiach dermatologicznych. Wiadomości o nowotworach zainteresowały w internecie 35 proc. respondentów szukających w nim informacji o zdrowiu, a treści związane z alergiami - 31 proc.

Aż 48 proc. wszystkich internautów deklaruje, że wiedzę o zdrowiu, chorobach i leczeniu czerpie z sieci, podczas gdy tylko 20 proc wskazuje w tym kontekście lekarzy i innych przedstawicieli służby zdrowia. Co dziesiąty respondent radzi się w tych sprawach rodziny, co dwunasty - sięga po książki, a co dwudziesty - ogląda telewizję. Również kiedy pojawiają się problemy zdrowotne, najwięcej internautów (39 proc.) w pierwszej kolejności szuka informacji w internecie, podczas gdy 33 proc. od razu idzie do lekarza. Tylko 18 proc. ankietowanych zwraca się w takiej sytuacji do rodziny.

Trzy czwarte internautów szukających informacji o zdrowiu w sieci uzasadnia to oszczędnością czasu, dwie trzecie wskazuje na łatwy dostęp do wielu treści, a połowa wymienia wygodę tego rozwiązania. Wśród niewielkiej grupy użytkowników internetu nieszukających w nim wiadomości związanych z medycyną co drugi argumentuje, że mogą one nie być wiarygodne.

Badanie opinii polskich internautów na temat szukania w sieci informacji o zdrowiu zostało zrealizowane przez Polskie Badania Internetu w dniach 18-21 sierpnia bieżącego roku. Ankiety emitowane w portalach Gazeta.pl, Interia.pl, Onet.pl, i Wirtualna Polska wypełniło w całości 1081 osób.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Polscy internauci częściej szukają informacji o zdrowiu w sieci niż u lekarzy

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl