SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Polska 23. w Unii Europejskiej pod względem cyfryzacji, na czele Dania i Szwecja

Komisja Europejska zaprezentowała narzędzie pozwalające oszacować stopień cyfryzacji społeczeństw w krajach członkowskich UE. Polska znalazła się na 23. miejscu zestawienia z wynikiem 0,38 w skali od 0 do 1. Gorzej jest tylko na Węgrzech, we Włoszech, Grecji, Bułgarii i Rumunii.

Article

W komunikacie towarzyszącym badaniu KE podkreśla, że celem opracowania specjalnego narzędzia do mierzenia stopnia zaawansowania cyfryzacji w poszczególnych krajach członkowskich jest stworzenie jasnego obrazu sytuacji w cyfrowym ekosystemie Unii Europejskiej. Ma to pomóc w wyznaczeniu dróg dojścia do celu, jakim jest jednolity rynek cyfrowy w całej wspólnocie.

Przedstawione narzędzie nosi nazwę wskaźnika gospodarki cyfrowej i społeczeństwa cyfrowego. Wyniki jego zastosowania przedstawiają dla każdego kraju UE informacje dotyczące łączności (jak powszechne, szybkie i przystępne cenowo są sieci szerokopasmowe), umiejętności korzystania z internetu, stopnia wykorzystania jego możliwości (od czytania wiadomości po zakupy) oraz stopnia zaawansowania kluczowych technologii cyfrowych (faktur elektronicznych, usług w chmurze, handlu elektronicznego itd.) i cyfrowych usług publicznych, takich jak e-administracja i e-zdrowie.

Na podstawie danych pochodzących głównie z lat 2013-2014 sporządzono ranking, w którym stopień cyfryzacji konkretnego społeczeństwa oceniano w skali od 0 do 1. We wnioskach podkreślono, że żaden z krajów nie osiągnął w postępie cyfryzacji maksymalnego poziomu 1. Pierwsza na liście Dania zanotowała rezultat 0,68, natomiast zamykającej stawkę Rumunii przypisano wskaźnik 0,31.

Wyniki badania wskazują, że większość mieszkańców Europy (średnio 75 proc.) regularnie używa internetu, a 49 proc. korzysta z treści audio i wideo dostępnych w sieci. Z drugiej strony okazuje się, że w krajach członkowskich UE tylko 15 proc. małych i średnich przedsiębiorstw prowadzi sprzedaż online, a zaledwie połowa z tej liczby poszerza swój handel w sieci poza granice terytorialne państwa, w którym funkcjonuje.

Raport KE ujawnia dużą dysproporcję w zakresie dostępu do cyfrowych usług publicznych. W Danii 69 proc. obywateli wykorzystuje formularze online do przesyłania informacji do organów administracji, podczas gdy w Rumunii odsetek ten wynosi 6 proc.

W raporcie sporządzonym na podstawie wyników wskaźnika gospodarki cyfrowej i społeczeństwa cyfrowego Polska z wynikiem na poziomie 0,38 znalazła się na 23 miejscu wśród 28 państw członkowskich UE. Autorzy badania podkreślają, że Polska konsekwentnie poprawia ogólny wynik cyfryzacji społeczeństwa - według danych z 2013 r. była klasyfikowana na 24 miejscu z wynikiem 0,36.

Raport wskazuje, że Polska zajmuje 5 miejsce w europejskim rankingu pod względem wykorzystanie mobilnych usług szerokopasmowych - 81 na 100 mieszkańców korzysta obecnie z tego typu połączeń. Na przeciwnym biegunie jest wykorzystanie stacjonarnej łączności szerokopasmowej - nasz kraj znajduje się tutaj na 26 miejscu zestawienia. W 2014 r. 63 proc. Polaków korzystało z internetu, a 46 proc. z nich posiadało podstawowe umiejętności cyfrowe.

Według cząstkowych wyników wskaźnika gospodarki cyfrowej i społeczeństwa cyfrowego pod względem łączności Polska znajduje się na 21 miejscu rankingu z wynikiem 0,46. Jeśli chodzi o umiejętności cyfrowe Polacy plasują się na 22 pozycji pośród mieszkańców Europy. Gorszą, 23 lokatę nasz kraj zajmuje pod względem korzystania z usług internetowych osiągając rezultat na poziomie 0,36.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Polska 23. w Unii Europejskiej pod względem cyfryzacji, na czele Dania i Szwecja

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl