SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Polska Agencja Kosmiczna powstanie w Gdańsku

Polska Agencja Kosmiczna POLSA (od ang. Polish Space Agency) będzie miała swoją siedzibę w Gdańsku.

Shutterstock.comArticle

Przeniesienie siedziby agencji z Warszawy do Gdańska, oraz rozszerzenie kompetencji rady Polskiej Agencji Kosmicznej POLSA - to poprawki, jakie senatorowie zgłosili do Ustawy o powołaniu Polskiej Agencji Kosmicznej. Dziś poprawka zgłoszona przez Senatora Profesora Edmunda Wittbrodta została zaakceptowana przez Senat RP.

Jak podkreśla Profesor Wittbrodt POLSA ma się przyczynić do usuwania barier w rozwoju firm i instytucji badawczo-rozwojowych z sektora kosmicznego. Agencja będzie realizowała zadania w zakresie badań i rozwoju techniki kosmicznej, w tym inżynierii satelitarnej oraz ich zastosowania dla celów gospodarczych, obronnych, bezpieczeństwa państwa i naukowych.

- Zaproponowałem Gdańsk jako miejsce siedziby Polskiej Agencji Kosmicznej, argumentując tym, że nasze środowisko naukowo-badawcze jest do tego w pełni przygotowane oraz spełnia to proces decentralizacji państwa. W Warszawie ulokowane jest Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, w Krakowie Narodowe Centrum Nauki, umieszczenie tej ważnej instytucji w Gdańsku jest kolejnym krokiem w tym kierunku - dodaje senator Wittbrodt.

Przypomnijmy, że od dłuższego już czasu środowisko akademickie związane z Politechniką Gdańską i Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu czyni starania o budowę największego w Europie radioteleskopu na pomorzu, który ma nosić imię naszego wybitnego gdańszczanina Heweliusza. Senator Edmund Wittbrodt, Marszałek Senatu RP Jan Wyrowiński wraz z parlamentarzystami z pomorza i kujaw starają się o pozyskanie środków państwowych na realizację tego celu.

– Cieszy mnie że Gdańsk, który ma do tego świetne warunki ma szansę stać się siedzibą POLSA, a jednocześnie jeszcze bardziej cieszy mnie faktycznie realizowany postulat decentralizacji państwa. Od lat podkreślam, że nie wszystkie instytucje o zasięgu ogólnokrajowym muszą być umieszczane w Warszawie a ich rozmieszczanie w innych regionach kraju, przyczynia się do zrównoważonego rozwoju Polski - powiedział prezydent Gdańska, Paweł Adamowicz.

- Powstanie Polskiej agencji Kosmicznej stwarza także szansę, że polscy, trójmiejscy naukowcy, będą mieli niepowtarzalną szansę w pełni realizować swoje pasje. Również młodzi ludzie, którzy korzystają z miejskiego Stypendium Fahreinheita. Mam nadzieję, że pomorscy parlamentarzyści, niezależnie od przynależności partyjnej poprą zaakceptowaną przez Senat poprawkę oraz przekonają do niej parlamentarzystów z całego kraju i w ten sposób przyczynią się do faktycznej realizacji postulatu decentralizacji państwa - dodał Adamowicz.

Dołącz do dyskusji: Polska Agencja Kosmiczna powstanie w Gdańsku

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl