SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Polska Fundacja Narodowa zawarła ugodę z Fundacją Navigare: korekta faktur, bez wynagrodzenia dla Mateusza Kusznierewicza

W środę Polska Fundacja Narodowa zawarła ugodę z Fundacją Navigare należącą do Mateusza Kusznierewicza. Razem miały realizować akcję „Polska 100” obejmującą głównie rejs dookoła świata. PFN podkreśliła, że podmioty związane z Kusznierewiczem poprawiły wadliwe faktury, a on sam nie otrzymał żadnego wynagrodzenia.

Article

- Strony wyrażają ubolewanie, iż do zakończenia współpracy doszło w efekcie zdarzeń i faktów niezwiązanych bezpośrednio z realizacją Projektu. Jednocześnie strony zgadzają się, że dla dobra projektu sportowego, polegającego na udziale w regatach oceanicznych, jak też wizerunku Polski i dalszych działań oraz projektów realizowanych przez Polską Fundację Narodową - zakończenie współpracy jest rozwiązaniem najlepszym - napisano w komunikacie PFN przesłanym w czwartek portalowi Wirtualnemedia.pl.

Polska Fundacja Narodowa wspólnie z Fundacją Navigare planowały realizować projekt „Polska 100” z okazji 100-lecia niepodległości naszego kraju. W ramach akcji jacht dowodzony przez Mateusza Kusznierewicza w połowie br. miał rozpocząć dwuletni rejs dookoła świata.

Polska Fundacja Narodowa i Fundacja Navigare rozstały się dwa miesiące temu

Zamieszanie wokół projektu zaczęło się pod koniec marca br., kiedy „Gazeta Wyborcza” podała, że na potrzeby akcji PFN kupiła we Francji jacht wyceniany na ok. 1,2 mln euro. Fundacja zaznaczyła, że jacht zostanie potem przekazany Akademii Morskiej w Szczecinie, natomiast realizacja projektu będzie kosztować ok. 3 mln zł rocznie.

Miesiąc później Polska Fundacja Narodowa zerwała współpracę z Fundacją Navigare, uzasadniając to niewywiązywaniem się przez nią z ustaleń oraz jej trudną sytuacją finansową. - Niestety, w ostatnich tygodniach otrzymaliśmy szereg niepokojących sygnałów o niewywiązywaniu się przez Navigare z dotychczasowych ustaleń i deklaracji. Jednocześnie 9 kwietnia trafiło do nas pismo o postępowaniu komorniczym prowadzonym wobec Mateusza Kusznierewicza. Pod koniec kwietnia dotarły do nas także informacje, z których wynika, że przynajmniej część załogi jachtu nie otrzymuje zwrotu kosztów ani wynagrodzeń oraz że Navigare nie uregulowała wszystkich faktur za rebranding i sprzęt jachtu - wyliczyła PFN w komunikacie.

- Jednocześnie z otrzymanych dokumentów wiemy, że do przedsiębiorstw Prezesa Zarządu Navigare Piotra Obidzińskiego oraz do Mateusza Kusznierewicza opłacone zostały faktury w wysokości ponad 185 tysięcy złotych „z tytułu projektu na wodzie” - co trudno jest obecnie zrozumieć, skoro projekt jest w fazie przygotowawczej - dodała.

Za to według Fundacji Navigare i Mateusza Kusznierewicza to Polska Fundacja Narodowa nie realizowała obowiązków umownych, m.in. nie sfinalizowała zakupu jachtu i nie pokryła kosztów jego remontu. Przedstawiciele fundacji podkreślili, że to oni są pomysłodawcami akcji „Polska 100”.

- Nie wyobrażamy sobie możliwości kontynuowania tego projektu bez jego autorów, mających prawa do tego pomysłu oraz brandingu jachtu - zaznaczyli.

Kusznierewicz zapłacił faktury i nie dostał wynagrodzenia

W czwartek Polska Fundacja Narodowa poinformowała, że podmioty powiązane z Mateuszem Kusznierewiczem dokonały korekt wadliwych faktur, które zostały zaakceptowane przez Fundację Navigare. Zaznaczyła, że Kusznierewiczowi nie przysługiwało żadne wynagrodzenie związane z przygotowywaniem akcji.

- Strony wyraziły zgodę na opublikowanie dokumentów związanych z korektami faktur oraz zajęciem egzekucyjnym Komornika. W związku z powyższym budżet Projektu został należycie skorygowany i zabezpieczony - podkreślono w komunikacie PFN.

W drugiej połowie maja Polska Fundacja Narodowa kupiła od francuskiej firmy SFS jacht na potrzeby rejsu. Obecnie kompletuje jego załogę.

Ponadto PFN wsparła organizowany przez Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej rejs Daru Młodzieży z okazji 100-lecia Polski. Według nieoficjalnych informacji przekazała na ten cel 6 mln zł. Głównymi sponsorami rejsu są państwowe firmy PKN Orlen i Tauron.

Dołącz do dyskusji: Polska Fundacja Narodowa zawarła ugodę z Fundacją Navigare: korekta faktur, bez wynagrodzenia dla Mateusza Kusznierewicza

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl